Sharm el Sheikh

V oblasti kde se Rudé moře rozděluje na Arabský a Suezský záliv, vyrostlo moderní turistické letovisko Sharm el Sheikh. Táhne se podél zálivu Naama Bay a je obklopeno mořem a pouští. Sharm el Sheikh nabízí ideální podmínky pro návštěvníky, kteří touží obdivovat drsnou krásu zdejší přírody, ale především také pro milovníky potápění. Pobřežní promenáda lemující zátoku zase poskytuje dostatek zábavy a skvělé možnosti nakupování. V letovisku se nachází golfové hřiště Maritim Jolie Ville Golf & Resort.

Popis letoviska Sharm el Sheikh:

Moderní letovisko Sharm el-Sheikh leží na jihu Sinajského poloostrova a patří k jedněm z nejoblíbenějších egyptských turistických center. Celá oblast je lemována pásem vysokých hor a krásných údolí a samozřejmě azurovými vodami Rudého moře. Původně se jednalo o malou beduínskou vesničku, která po šestidenní válce s Izraelem zůstala pod izraelskou nadvládou. Právě Izraelci zde postavili první hotel. V roce 1979 byla podepsána egyptsko-izraelská mírová dohoda a v roce 1982 byl Sinajský poloostrov a s ním také Sharm el-Sheikh vrácen pod egyptskou svrchovanost. Egypt pokračoval v tom, co Izrael započal a tak zde začalo vyrůstat moderní turistické letovisko. Během poměrně krátké doby byla postavena řada kvalitních hotelů a příjemných restaurací a barů. 

Stavby ve městě však podléhají přísným pravidlům. Místní chtějí co jak nejvíce zachovat přirozený ráz města a tak žádná budova nesmí být příliš vysoká, aby nezastiňovala panorama hornatého pozadí. Ty nejluxusnější hotely najdete kolem zátoky Naama Bay. Samotné centrum města má ještě stále velice arabskou podobu, avšak vedle mešit a tržnic (súk) zde stojí také McDonald´s či KFC. Také noční život vypovídá o orientaci města na turistický ruch – spousta podniků má otevřeno až do brzkých ranních hodin a nabízí zábavu nejrůznějšího druhu. Ve městě se nachází také hojně navštěvované sirné lázně. Milovníci golfu jistě přivítají výborné osmnácti jamkové hřiště.

Největším lákadlem Sherm el-Sheikhu je rozhodně podmořská fauna a flora, především korálové útesy. Díky velkému množství korálů se doporučuje koupat se a vstupovat do moře v botách do vody, aby nedošlo k nepříjemným zraněním. Lokalita je vhodná jak pro začínající potápěče, tak také pro ty zkušenější. Najdete zde celou řadu potápěčských center a půjčoven vybavení. Navíc díky celoročně příjemným teplotám je zde potápění a šnorchlování možné takřka v každém ročním období. Teplota moře se v létě pohybuje okolo 28°C, v zimě pak neklesne pod 20°C. Kromě řady míst, kde se můžete ponořit a nechat se unést krásou korálových útesů a života kolem nich, je zde také několik potopených vraků. Ponor k nim se však doporučuje pouze zkušeným potápěčům. Jedním v raků je například Thistlegorm nedaleko útesu Shaab Ali, kterému by se mohlo rovněž přezdívat „vojenské podmořské muzeum“. Značná část nákladu je ještě ve velice dobrém stavu a tak můžete spatřit například torpéda, železniční a nákladní vozy či džípy. Za návštěvu rovněž stojí národní park Ras Mohammad. Park vznikl v roce 1983 a skládá se ze dvou částí – mořské a pevninské. Mořská část je turistům zpřístupněna jen částečně. Setkat se v ní můžete nejen s korály, ale také s barakudami, žraloky či mořskými želvami. Dech beroucím zážitkem je návštěva části parku, která se jmenuje Anemone City – „sasankové město“, kde se na rozloze asi 100m2 vyskytuje ohromné množství sasanek. 

Věnovat se můžete také dalším vodním sportům, jako je například windsurfing, vodní lyžování či plachtění. Projet se můžete na koni či na velbloudu a navštívit tak třeba beduínské vesnice. Nezapomenutelný je také noční výstup na horu Sinaj (neboli Mojžíšovu horu), ze které můžete spatřit jeden z nejpěknějších východů slunce. Při sestupu dolů se můžete zastavit v klášteře sv. Kateřiny z 6. století, který je ještě stále obydlen mnichy. 

Pokud byste se chtěli vydat za poznáváním staroegyptských památek, můžete si vybrat z velké nabídky výletů, například do Luxoru, Jeruzaléma či do Káhiry.

Golfové hřiště Maritim Jolie Ville Golf