Azorské ostrovy

Asi 1500 km západně od pobřeží Portugalska se z vod Atlantského oceánu vynořují Azorské ostrovy. Celkem devět vulkanických ostrovů mnozí považují za pozůstatek bájné Atlantidy. Je až s podivem, že se tomuto souostroví prozatím vyhýbá masová turistika, přestože rozhodně má co nabídnout a je nejzápadnější exotickou výspou Evropy.

Popis Azorských ostrovů

Azorské ostrovy patří Portugalsku a dostanete se na ně cca po dvou hodinách letu z Lisabonu. Souostroví leží přímo na předělu africké, eurasijské severoamerické tektonické desky, tedy v oblasti zvýšené seizmické aktivity. Samotné ostrovy vznikly právě pohybem těchto desek a následnou sopečnou činností. Pod hladinou oceánu před cca 5 miliony lety vzniklo gigantické horské pásmo, které se na mnoha místech zvedlo až nad hladinu. Azorské ostrovy tak patří mezi nejmladší ostrovy na Zemi. Jako jeden z posledních se před 300 tisíci lety vytvořil ostrov Pico, kterému vévodí impozantní hora Alto de Pico (2351 m. n. m.), která je zároveň nejvyšší horou celého Portugalska. Ostrov Faial získal svou dnešní podobu dokonce až před půl stoletím, kdy se po výbuchu sopky o kus zvětšil.

Azorské ostrovy se rozprostírají v Atlantiku, jsou rozesety v délce okolo 650 kilometrů a je možné je rozdělit na tři skupiny. Ve východní části jsou situovány ostrovy Santa Maria a São Miguel, centrální skupinu pak tvoří pětice ostrovů Faial, Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico. Poslední, třetí skupinou jsou dva odlehle ležící ostrovy Flores a Corvo. Mezinárodní lety přistávají na letištích ostrovů São Miguel, Faial a Terceira, místní letecká společnost však zajišťuje spojení mezi všemi ostrovy.

Po příletu na Azory každého hned okouzlí dramatická sopečná krajina, která však nepůsobí nijak vyprahle, právě naopak. Stěny sopečných kráterů jsou porostlé bujnou vegetací a na jejich dnech se zrcadlí modrozelená hladina jezer. Asi nejúchvatněji působí kráter Caldeira das Sete Cidades na ostrově São Miguel, který má obvod 12 km. Na nejmenším ostrově Corvo se nachází další jedinečný kráter Lagoa do Caldeirao, na jehož dno se dostanete strmým třísetmetrovým sestupem. Ještě o sto metrů hlubší je kráter Cabeço Gordo na ostrově Faial, který proslul nekonečnými koberci namodralých hortenzií.

Krajina ostrovů je porostlá bujnou vegetací, kterou tvoří exotické květiny i tropické ovoce. Kromě hor, kráterů a poklidných údolí zde najdete také rozlehlé pláně s pastvinami, vroucí prameny a gejzíry nebo také tajuplné jeskyně. Pobřežní linie ostrovů většinou tvoří pásy drsné lávy. Vše je v krásném kontrastu s udržovanými políčky místních zemědělců a Azory tak získávají neopakovatelný ráz. Za zdejší unikátní a nedotčenou krajinu se zasloužila také místní vláda, která se stará o ochranu ekosystému a dala vniknout několika přírodním rezervacím, chráněným krajinným oblastem i parkům.

Teplota na Azorských ostrovech je po celý rok stabilní. Panuje zde subtropické podnebí a celá oblast je ovlivňována teplým Golfským proudem. Na ostrovech téměř neustále fouká silný vítr od moře a tak bývá počasí docela proměnlivé. Teploty se zde celoročně pohybují mezi 14 až 25 stupni Celsia a poměrně často tu prší, což se odráží na zdejší vegetaci. To je možná jeden z důvodů, proč se sem tolik nehrnou turisté. Azory nejsou typickou dovolenkovou destinací s plážemi a teplým mořem. Pláží zde najdete jen několik.

Azorské ostrovy jsou díky své rozmanité krajině a členitému pobřeží ideální destinací pro všechny, kdo se rádi věnují pěší turistice, ale i vodním sportům. Ostrovy jsou vyhledávaným cílem potápěčů, kteří jsou doslova nadšení z tisíců lodních vraků ležících na dně oceánu v blízkosti pobřeží. Je možné zde vyzkoušet také plavbu na lodích nebo na kajacích, jízdu na koni, horolezectví, cyklistiku, paragliding a v posledních letech se těší velkému zájmu také golf. Okouzlující golfové hřiště Batalha Golf na ostrově São Miguel je s 27 jamkami jedním z největších nejen na Azorech, ale v celém Portugalsku. Dalším oblíbeným hřištěm je Terceira Golf Club s 18 jamkami, nacházející se na ostrově Terceira. Obrovským zážitkem může být pro návštěvníky ostrovů pozorování velryb a delfínů v jejich přirozeném prostředí. I přes veškeré tyto přírodní poklady a možnosti vyžití, stojí Azorské ostrovy stále stranou masovému turismu. Nenajdete zde velká rekreační střediska, která jsou typická pro evropské přímořské oblasti, ale spíše menší hotely a penziony, ve kterých si krásně odpočinete a zapomenete na starosti všedních dní.

Golfová hřiště na Azorských ostrovech:

Clube de Golfe da Ilha Terceira (ostrov Terceira) - www.terceiragolf.com 
Furnas Golf Course (ostrov Sao Miguel) - www.azoresgolfislands.com
Batalha Golf Club (ostrov Sao Miguel) - www.azoresgolfislands.com