Madeira

Daleko v Atlantském oceánu, asi 580 kilometrů od pobřeží Maroka a téměř 1000 kilometrů jihozápadně od portugalského Lisabonu leží ostrov Madeira, který bývá často označován „ostrovem věčného jara“. S rozlohou 741 km2 je hlavním a také největším ostrovem Madeirského souostroví, které je sopečného původu. 

Popis souostroví Madeira

Souostroví Madeira spadá pod tzv. Makaronézii, která pod sebe zahrnuje ještě další ostrovy nacházející se v Atlantiku a to Azorské, Kanárské a Kapverdské ostrovy. Administrativně však Madeira náleží Portugalsku, ale v roce 1976 jí byl udělen status autonomní oblasti. Kromě ostrova Madeira je součástí Madeirského souostroví také ostrov Porto Santo rozkládající se na ploše 43 km2, dále 4 neobydlené ostrovy vzdálené asi 20 kilometrů od Madeiry a 5 malých také neosídlených ostrůvků vzdálených až 300 kilometrů směrem na jih.

Ostrov Madeira se může pochlubit bohatou historií, byl objeven již v roce 1420 dvěma portugalskými mořeplavci Zarcem a Teixeirou a sloužil jako místo odpočinku pro zaoceánské lodě mířící do Asie. Před příchodem Evropanů neobývali souostroví žádní domorodci. Současní obyvatelé se označují za Madeiřany, ale ve skutečnosti jsou potomky portugalských přistěhovalců. Někteří mají také anglické či francouzské kořeny. Obydlené jsou dnes jen dva hlavní ostrovy, na Madeiře žije okolo 240 tisíc obyvatel a na Porto Santo dalších asi 5000 obyvatel. Hlavní město Funchal se nachází na Madeiře a obývá jej asi 100 tisíc lidí. Úředním jazykem je portugalština, ale domluvíte se také anglicky.

Souostroví je sopečného původu, k poslední erupci zde došlo před asi 7 tisíci lety. Ostrovy leží v oblasti častého výskytu zemětřesení, poslední velké se odehrálo v 18. století. Po celý rok zde panuje příjemné subtropické klima a Teplota vody je ovlivňována teplým Golfským proudem, v létě dosahuje až 26 stupňů Celsia. Letní horka zase zmírňuje Atlantský oceán, proto se zde nesetkáte s nesnesitelnými vedry. Je ovšem pravdou, že oceán přináší také dostatek srážek. Rtuť teploměru dosahuje v létě k 24 °C, v zimě je průměrná teplota vzduchu 20 °C. Dá se tak říct, že Madeira je ideální destinací pro celoroční dovolenou.

I když není Madeira rozlohou nijak veliká, vyniká rozmanitostí krajiny a jejímu vnitrozemí dominují vysoké hory. Nejvyšším vrcholem je Pico Ruivo s výškou 1862 metrů nad mořem, následuje o něco nižší Pico do Ariero. Ostrov se tak stal rájem pro vyznavače pěší turistiky, kteří se při horských výpravách mohou kochat nádhernými scenériemi. Kdo má zájem, může se věnovat adrenalinovým sportům, jako je paragliding, horská cyklistika, horolezectví, canyoning a další. Madeira v současnosti žije především z rozvinutého turistického ruchu a také ze zemědělství. Lidé se věnují hlavně pěstování vinné révy a banánů. Na ostrově se vyrábí vyhlášené dezertní víno Madeira.

Na ostrovech se díky bohaté vulkanické půdě a teplému podnebí s dostatkem srážek daří exotickým rostlinám. Oblast je tak jednou velikou botanickou zahradou, po celý rok se zde vyskytuje unikátní flóra. Celkem zde roste na 700 druhů rostlin, mezi nimiž můžete rozpoznat kapradiny, jalovce, vavříny, ale také kvetoucí orchideje, liliem, azalky či magnolie. Z tohoto důvodu se Madeiře říká „ostrov věčného jara“. Navíc se každoročně o víkendu po Velikonocích stává dějištěm festivalu s názvem „Festa do flor“ tedy „slavnosti květů“.

Turisté na Madeiru nejezdí ani tak za koupáním, jako spíše za poznáváním jejích krás. Madeira totiž neoplývá plážemi, na celém ostrově najdete pouze jednu. To však neznamená, že si zde nemůžete užívat vodních sportů, vyzkoušet můžete například vodní lyže, surfing, windsurfing, kiting, potápění, vodní skútr, parasailing, plachetnice a další. Na své si přijdou i milovníci potápění a rybolovu. Ovšem sousední ostrov Porto Santo je na tom s plážemi mnohem lépe, jeho pobřeží je lemováno 9 kilometrů dlouhou pláží, která je nejdelší v celém Portugalsku.

Golfová hřiště na Madeiře: 

Palheira Golfwww.palheirogolf.com 
Santo da Serra Clubo de Golfwww.santodaserragolf.com 
Porto Santo Golf Course