Monastir

Monastir je významným průmyslovým, univerzitním a také přístavním městem rozkládajícím se na východním pobřeží Tuniska, v oblasti zvané Sahel. Byl vybudován na samotném konci Hammametského zálivu, v blízkosti města Sousse. V současnosti je toto 40 tisícové město jedním z nejznámějších turistických center v zemi. 

Popis letoviska Monastir

Historie města sahá daleko do minulosti, založili jej Féničané a v roce 46 po Kristu se z něj stal jakýsi tábor, z nějž Julius Caesar vyrážel dobývat Afriku. Dodnes jsou v Monastiru k vidění pozůstatky po fénické a římské éře. O výraznější přeměnu města se zasloužil první tuniský prezident Habíb Búrgíba, který se zde narodil. Z Monastiru udělal elegantní a moderní metropoli, vybudoval Národní palác a postaral se o úpravu prostranství před opevněným islámským klášterem - ribátem. Není se tak čemu divit, že je dnes Monastir plný nejrůznějších památek spojovaných právě s osobou prezidenta Habíba Búrgíby. Jsou po něm pojmenovány místní mešity, po rodinných příslušnících zase monastýrské ulice, a aby toho nebylo málo, stojí na každém rohu prezidentova socha.

V současnosti je Monastir velmi atraktivním městem a také hojně vyhledávaným letoviskem, kde návštěvníci najdou vše potřebné pro strávení příjemné dovolené u Středozemního moře. Vyrostly zde rozsáhlé hotelové komplexy poskytující ubytování na úrovni, kvalitní jídlo i pestrou zábavu. Celkem je zde k dispozici na 9 tisíc lůžek. Ulice jsou přeplněny prodejnami suvenýrů, kavárnami, čajovnami a bary. Zavítat můžete také na tradiční trh, kde je k dostání téměř všechno. Přesto si Monastir stále uchovává své arabské kouzlo a oplývá tajemnou atmosférou starých časů. Jednoduše se v něm prolíná dávná kultura s moderní současností. Turisté sem přijíždějí jak za lenošením na plážích a koupáním v moři, tak i za poznáváním památek a kultury.

Turisté bývají ubytováváni v turistických zónách Skanes a Dkhily, kde se nachází také ty největší a nejproslulejší pláže tvořené jemným zlatavým pískem. Mořské vlny jsou ideální pro provozování nejrůznějších vodních sportů, jako je třeba windsurfing, kiting, parasailing, jízda na vodních lyžích nebo potápění. V Monastiru si přijdou na své i milovníci golfu, čekají zde na ně dvě krásná a moderní 18 jamková golfová hřiště. Nedaleko za hotelovou zónou se rozprostírají mělká jezera, která slouží k těžbě soli.

Návštěva centra města jistě stojí za to. Prohlédnout si můžete opevněný islámský klášter, který byl postaven již v roce 796 jako obranná pevnost Monastiru. Stavba tak měla nejen sakrální, ale také vojenský význam. Monastirský ribát dnes patří k nejstarším v celém Tunisku, zároveň je také nejlépe dochovaný. V nedávné minulosti jej jako kulisu pro své filmy využívali američtí i britští režiséři. Natáčel se zde například „Ježíš Nazaretský“, „Dobyvatelé ztracené archy“ nebo „Život Briana“ od Monty Pythonů. V ribátu nyní sídlí muzeum islámského umění, kde jsou k vidění arabské mince, keramika o tkaniny.

Další neméně zajímavou památkou je Velká mešita z 9. století či Búrgíbova mešita z roku 1963. V medíně se pak tyčí ještě mešita Alího el-Mezerího, která ovšem není zpřístupněná turistům. Pokud vás zajímají muzea, zajděte se podívat do Muzea lidových oděvů, kde jsou vystaveny tradiční kroje pocházející z nejrůznějších koutů Tuniska. Chloubou Monastiru je také mramorové mauzoleum Habíba Búrgíby, kterému dominuje zlacená kupole s dvojicí minaretů. Mauzoleum je součástí hřbitova Sídí el-Mezerího a jsou v něm uloženy ostatky prvního tuniského prezidenta a jeho rodinných příslušníků.