Lanzarote

Pouhých sto kilometrů od Afriky je vzdálen ostrov Lanzarote, který je tak nejseverněji položeným ostrovem v Kanárském souostroví. Rozkládá se na ploše 845 km2, na délku měří 60 km a je 20 km široký. Také on je důkazem obrovské síly a moci matky přírody. Je výsledkem sopečné činnosti, jejíž stopy jsou na ostrově patrné dodnes. 

Popis ostrova Lanzarote

Lanzarote má unikátní, někdy až mystickou tvář, jeho povrch připomíná měsíční krajinu. Mnozí jeho obyvatelé si myslí, že je pozůstatkem bájné Atlantidy. Ničivé erupce, které ostrov postihly v 18. století, jej utvořily do dnešní podoby a udělaly z něj místo, jehož krajina působí značně dramaticky. Ty největší sopečné erupce začaly v roce 1730 a sopka tehdy nechtěla utichnout po dlouhých 6 let. Za tu dobu láva pokryla území o rozloze dvou set kilometrů čtverečních. Naposledy lanzarotská sopka chrlila lávu v roce 1824, ale nikde není zaručeno, že se ještě někdy neprobudí k životu.

Na Lanzarote se nachází celkem okolo 400 vulkánů a kráterů. Ostrov tak dnes láká nejen turisty z nejrůznějších koutů světa, ale také hollywoodské filmaře. Natáčely se zde například scény z Planety opic. Povrch ostrova hraje všemi barvami, láva má totiž několik odstínů, k vidění je tak cihlová, fialová, červená, žlutá, šedivá i černá. Nejvíce skličujícím dojmem působí jihovýchodní část ostrova, kde se vám bude zdát, že vulkány přestaly lávu chrlit teprve před pár dny. Na některých místech je dokonce taková teplota, že nedokážete v ruce udržet kámen, který ležel pouhých 30 cm pod povrchem. Vulkanický původ ostrova je tak patrný na každém kroku, v kombinaci s nedostatkem srážek tak Lanzarote působí opravdu bezútěšně. Ostrov je unikátní jak z geologického, tak i geomorfologického hlediska. 

Na ostrově panuje subtropické klima, kvůli nedostatku srážek, vysokým teplotám a neustále vanoucím větrům je však krajina značně vyprahlá. Přesto se zde setkáte s mnoha druhy rostlin a živočichů, kteří se dokázali přizpůsobit těmto podmínkám. Také životy zdejších lidí jsou těmito drsnými podmínkami ovlivňovány. Převažujícím způsobem obživy místních lidí bylo ještě před pár lety zemědělství, především pěstování vinné révy a rajčat, také chov dobytka a v menší míře pak rybolov. Obyvatelé Lanzarote jsou velmi milí a přívětiví, domluvíte se s nimi španělsky a ve větších centrem nebývá problém ani s angličtinou. Žijí v tradičních vesničkách tvořených bílými domky, které krásně kontrastují se zdejší tmavou vulkanickou krajinou.

Někteří obyvatelé již upustili od tradičního způsobu života a přestěhovali se na pobřeží, kde jsou větší možnosti výdělků. Stále více se jich věnuje službám v cestovním ruchu, pracují v restauracích, hotelích nebo vlastní půjčovny sportovního vybavení. Přestože Lanzarote v minulých desetiletích zaznamenalo poměrně čilý rozvoj v oblasti cestovního ruchu, nepostihl jej v takové míře jako sousední Kanárské ostrovy. Nemusíte se zde proto obávat všudypřítomných davů turistů, přehnané komerce ani megalomanských staveb. Většina turistických center vyrostla z malých rybářských vesniček, kterým se dodnes daří si zachovávat svůj tradiční ráz. Ve velké míře se o to zasloužil lanzarotský rodák, umělec a architekt César Manrique žijící v letech 1919 – 1992.

Manriquemu se líbila vidina turistického rozvoje ostrova, ale když uviděl jaké monstrózní stavby a obří nevzhledné hotelové komplexy vznikají na ostatních ostrovech, byl tím šokován. Rozhodl se proto, že se zasadí o vybudování takových ubytovacích zařízení, která nebudou nenarušovat ráz ostrova a zároveň budou v harmonii s místní kulturou a tradicemi. Jeho projekt měl však i své odpůrce, kteří v době jeho nepřítomnosti stavěli nové a nové hotely. Jejich dílem je například patnáctipatrová budova, která dodnes hyzdí hlavní město Arrecife. Při toulkách ostrovem Lanzarote dnes narazíte na mnoho staveb, které jsou odkazem na Manriqueho působení.

Turisté vyhledávají Lanzarote pro jeho nádherné pláže a celoročně příznivé počasí. Celkem se na ostrově nachází okolo 90 pláží, některé mají tmavší vulkanický písek, jiné klasický zlatavý. Vstupy do moře jsou pozvolné, a proto vyhovují rodinám s malými dětmi a nepříliš zdatným plavcům. Kdo má zájem, může se věnovat celé řadě vodních sportů, oblíbené je zejména surfování, kiting, jízda na vodních lyžích nebo potápění. Podél pobřeží se nachází hotely nejrůznějších kategorií, většina z nich však dokáže uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky. Jestliže toužíte po osobitějším ubytování, zvolte některý z apartmánů, bungalovů nebo si domluvte ubytování v soukromí. Všechna letoviska nabízí také dostatečné možnosti stravování, zábavy, kulturního i sportovního vyžití. Největšími turistickými centry ostrova jsou Costa Teguise, Puerto del Carmen, Playa Blanca a Playa de los Pocillos.

Lanzarote je rájem pro milovníky přírody, největším lákadlem ostrova je bezpochyby Národní park Timanfaya, který se rozkládá na 200 km2 a je opravdovou divočinou. Z tohoto důvodu není povoleno pohybovat se v parku na vlastní pěst, možné jsou jen prohlídky s průvodcem. V minulosti se tato oblast nazývala Montaňas del Fuego neboli Ohnivé hory. Pod vrstvami lávy zde byly v 18. století pohřbeny četné vesnice. Dnes jsou zde k vidění exotické rostliny a výsledky sopečné činnosti. Ohromující lávové útvary jsou k vidění například v blízkosti sopky Monte Corona. Sopečná činnost je dobře patrná také v Los Jameos del Agua, kde vznikl labyrint vulkanických jeskyní. César Manrique využil díla přírody a vybudoval zde restauraci, zahradu tropických rostlin, auditorium a Muzeum vulkanické činnosti. Méně známé jsou jeskyně Los Verdes, které jsou místem pro opravdové dobrodruhy.

Hlavním městem Lanzarote je 40 tisícové Arrecife ležící na východním pobřeží. Jde o moderní město s velkým přístavem, které působí velmi živým, někdy až uspěchaným dojmem. Ukrývá však starou čtvrť plnou historických památek a z toho důvodu tak rozhodně stojí za návštěvu. Užijete si zde bohatých možností nákupů, navštívíte příjemné restaurace a vinné sklípky nebo se budete bavit v místních diskotékách a barech až do ranních hodin. Větší pozornost turistů než hlavní město poutá romantické historické městečko Teguise, které je protkáno úzkými křivolakými uličkami. V minulosti bývalo hlavním městem ostrova a od té doby se příliš nezměnilo. Dýchne na vás starodávnou atmosférou, kterou jinde na ostrově nepocítíte. 

Ostrov Lanzarote je celkově mnohem klidnější než ostatní ostrovy Kanárského souostroví. Lidé zde žijí pohodovějším způsobem života, než je tomu třeba na Tenerife nebo Gran Canarii. Přesto si zde užijete dostatek zábavy, stačí navštívit místní akvapark, kaktusovou zahradu Jardín de Cactus, zúčastnit se podmořského safari nebo se vydat do parku Rancho Texas, kde jsou k vidění cvičení papoušci a další zvířata. Komu by ani to nestačilo, může se vydat na prohlídku ostrova na hřbetu velblouda nebo obletět celé Lanzarote ve vrtulníku. Během letu si budete moci prohlédnout přilehlé ostrůvky Chinijo Archipelago nebo Isla Graciosa. 

Golfová hřiště na Lanzarote 

Golf Costa Teguise