Golf v Egyptě

V severovýchodní Africe leží arabská republika plná historie, nádherných pláží, s průzračným mořem a spoustou dalších úchvatných míst – Egypt. Zemi omývají dvě moře – Středozemní a Rudé a protéká jim slavná řeka – Nil. Vody této mohutné řeky měly pro obyvatelstvo vždy zásadní vliv, na jejich březích se soustřeďoval téměř všechen život a díky ní zde vznikla jedna z nejstarších civilizací, jejíž dějiny jsou staré 5 000 let. O vyspělosti této kultury hovoří řada architektonických památek, které můžeme vidět na svých toulkách Egyptem. Ale návštěvníky zde nalákají pouze pyramidy a starověké chrámy, ale také nádherné korálové útesy a azurové vody Rudého moře, které překypují životem. 

O Egyptě

O historii Egypta, především o té starověké, se mluví a píše neustále. Je to období, které člověka stále fascinuje. Novodobé dějiny se začaly psát v roce 1983, kdy si Egypt vybojoval nezávislost a vznikla zde republika. 

A kdy se sem vydat? To záleží na mnoha faktorech, jako je například vybraná lokalita a preferovaný typ dovolené – tedy zda toužíte po relaxaci, „chytání bronzu“, popřípadě se chystáte potápět a věnovat vodním sportům či zda dáváte přednost poznávání památek a výletům po okolí. Pokud je vám bližší první typ dovolené a cílová destinace leží na jihu Egypta, pak se zde můžete vydat kdykoliv. Na severu je v zimě nutné počítat s větším množstvím srážek. V létě zde ale panují skutečně tropické teploty a to hlavně na jihu, kde se teplota ve dne pohybuje okolo 38°C (teplota vody je okolo 50°C). V zimě v Egyptě panují mírné teploty, málokdy klesnou pod 10°C. V přímořských letoviscích se průměrná teplota pohybuje okolo 23°C. 

Nejlepšími měsíci pro poznávací zájezdy jsou především březen a duben, ale také další jarní a podzimní měsíce. Jen v době od března do května se může vyskytnout tzv. chamsín (khamsin, khamseen), silný vítr, který s sebou přináší náhle a prudké zvýšení teplot a písek. 

Nabídka ubytování je v Egyptu velice pestrá. Narazíte zde na hotely všech kategorií, od hostelů až po špičkové hotely nejvyšších kategorií. Dobrodružnější povahy se do Egypta mohou vypravit také se stanem. Kempů ale není mnoho a je tak dobré si předem zjistit, kde všude se nacházejí. 

Egypt je skvělým místem pro relaxaci a načerpání nových sil na písečných plážích při pobřeží azurového moře. Ale nabídka aktivit nabízí mnohem víc a je skutečně z čeho vybírat. Čím dál více lidí zde jezdí za prozkoumáváním podmořského světa. Rudé moře je plné korálových útesů a bujného života. Pod mořskou hladinou to hraje všemi barvami. Setkat se můžete s malými pestrými rybkami, ohromnými žraloky a rejnoky i oblíbenými delfíny či chráněnými mořskými želvami. Zkušenější potápěči se mohou vydat na prohlídku podmořských vraků. Pokud vás mořský život láká, ale poznávat byste jej chtěli raději „suchou nohou“, pak můžete využít nabídky výletu lodí se skleněným dnem. Faunu a floru můžete poznat také např. v parku Ras Mohammad, který má svou mořskou, ale také pobřežní část. Věnovat se můžete rovněž některému z dalších sportů – např. windsurfingu či vodnímu lyžování. K hotelovým komplexům patří často také tenisové kurty, fitness a relaxační centra a dětské bazény. Na plážích je možné zapůjčit si nejen lehátka a slunečníky, ale také si zahrát na vyhrazeném hřišti plážový volejbal či fotbal. Zpestřením může být rovněž projížďka na koni či na velbloudu a to nejen po pláži, ale také dále do vnitrozemí – k pyramidám či do pouště. Ostatně právě výpravy do pouště k beduínům patří k dosti oblíbeným jednodenním výletům, na které jistě nezapomenete. 

Přírodu můžete pozorovat také mimo pobřežní oblastí. Například jezero Qarun či Bardawil je známé výskytem pelikánů a plameňáků. 

Egypt je samozřejmě místem historie a mnoha archeologických nalezišť. Ujít byste si neměli nechat nějaký ten výlet za starobylými egyptskými skvosty – například k pyramidám v Gíze, do Luxoru či Asuánu, ale také do Káhiry a mnoha dalších míst. I zde je paleta nabídek skutečně pestrá. 

Pokud máte rádi horskou turistiku, můžete se vypravit například na horu Sinaj, zvanou rovněž „Mojžíšova hora“. Výstup se doporučuje především před úsvitem, jelikož pohled na vycházející slunce, které postupně ozařuje celé okolí, je naprosto fascinující. 

Egypt však sleduje světové trendy a tak se stává také pomalu jednou z golfových velmocí. Vybrat si můžete z více jak 20 golfových hřišť, která plně splňují všechny standardy kvalitních hracích ploch. Spousta z nich stojí v blízkosti architektonických památek a tak je samotným zážitkem nejen hra, ale také pohled na okolní prostředí. 

Život v Egyptě nekončí ani po západu slunce, rozhodně ne v letoviscích. Vybrat si můžete z mnoha barů, diskoték a nočních klubů. V Káhiře se nachází také několik kasin. Posilnit se můžete v některé z místních restaurací či si do kavárny zajít na vodní dýmku.

I přesto, že egyptská kuchyně není tak vyhlášená jako jiné zahraniční speciality, má rozhodně také co nabídnout. Mezi lokální pochoutky patří různá jídla s mletého masa – kofty, kebab a mořské plody. Jídla jsou hojně kořeněná. Nejčastější přílohou je chléb pečený na otevřeném ohni – ajš. Zákuskem bývá většinou různé ovoce, například datle či fíky. Sladkosti jsou většinou hodně sladké a obsahují ořechy a mandle. Nejznámějším je rozhodně baklava – několik vrstev tenkých oplatek, které jsou spojeny směsí nadrcených ořechů a sirupu. Typickým nápojem je silný a sladký mátový čaj či karkadai (čaj z ibiškových květů) a zabaadi (jogurt našlehaný se studenou vodou a solí).  V poslední době se také zvyšuje kvalita místního vína. Rozhodně bychom si měli dávat pozor na vodu z kohoutku (pozor také na led) a ovoce a zeleninu z tržiště (rozhodně je pořádně umyjte!). 

V islámských zemích a tedy i v Egyptě je striktně zakázán alkohol. Pokud tedy dostaneme chuť na víno či na něco ostřejšího, je potřeba se vydat do duty-free shopů, kde je možné určité množství alkoholu nakoupit po předložení pasu anebo si „zajít na skleničku“ do hotelového komplexu. 

Doprava po Egyptě je možná několika způsoby. Po městě je nejpohodlnější využít taxislužby. Docela dobrá je železniční síť a také autobusové spojení je dostatečné. Zážitkem je jistě doprava lodí po Nilu.

Při pohybu po Egyptu byste měli respektovat několik základních pravidel. Pro muže jsou přijatelné kraťasy pod kolena. Ženy mohou ve větších městech obléci sukni pod kolena a blůzu. Vyhnout by se ale určitě měly hlubokým dekoltům a odkrytým ramenům. Nejpohodlnějším oblečením a nejpřijatelnějším ve všech oblastech jsou kalhoty a tričko. Opatrné by ženy měly být také při výběru plavek. Na hotelových plážích je to vcelku jedno, ale jinak je rozhodně vhodné mít jednodílné plavky či tričko.

Pokud zatoužíte po nákupu nějakého suvenýru, vypravte se na jeden z mnoha místních trhů – zakoupit je možné především výrobky z kůže, šperky, barevné látky a koření. A vyzkoušet si můžete také tradiční smlouvání, které v Egyptu k obchodu neodmyslitelně patří.

Informace o Egyptě, tipy na výlety za památkami, články, recenze hotelů a spoustu dalších zajímavostí z Egypta najdete na stránkách Egypt na Světadílech.