Soma Bay

Pokud toužíte po prožití úžasné exotické dovolené, kdy budete relaxovat na břehu moře a zároveň moci poznávat atraktivní kouty Egypta, vyrazte do letoviska Soma Bay. Tvoří jej několik luxusních hotelových komplexů, které poskytují turistům kvalitní služby. Návštěvníci přijíždějí do Soma Bay především za krásnými plážemi, jedinečnými možnosti potápění v Rudém moři, vodními sporty a vyhlášeným golfovým hřištěm Cascades Golf & Country Club.

Popis letoviska Soma Bay:

Soma Bay se nachází na východním pobřeží Egypta. Jedná se o exkluzivní lokalitu při Rudém moři, která návštěvníky láká na vysoký standard služeb, atraktivní nabídku aktivit všeho druhu, celoroční příjemné teploty a azurové moře. Najdete zde také nádherné pláže. Celé letovisko je lemováno pásem hor. Ve městě samotném stojí řada restaurací, kaváren a obchodů.

Jaký je původ názvu „Soma“ není jednoznačné. Označení „Soma Bay“ je dílem developerů. Na egyptských mapách je oblast nazvána „Ras Abou Soma, přičemž „ras“ znamená mys či poloostrov a „abou“ otec.  Ale co znamená slovo „soma“? K tomu se vyjadřuje několik teorií. Jedna z nich vychází z označení „soma“ jako rostlinného opojného nápoje. Zmínky o něm se nachází ve védských textech. Z jaké konkrétní rostliny byl nápoj získán, je dodnes nejasné. Tato teorie pracuje s faktem, že se nedaleko od Soma Bay nachází oblast zvaná „Sahl Hashish“, doslova tedy „pobřeží, záliv hašiše“ a že tak celá oblast mohla před mnoha  a mnoha lety sloužit jako vstupní brána halucinogenních drog do Egypta. Jiná teorie pracuje s faktem, že na pobřeží Soma Bay se vyskytuje „černý písek“, který pochází z mořských řas a trávy a má blahodárný účinek na tělo i mysl - zde by tedy mohlo jít o „soma“ coby tělo. Další vysvětlení názvu podává legenda o muži jménem Sheikh Abou Soma, který zde před mnoha lety žil a tak se mu tu zalíbilo, že se rozhodl, že sev Soma Bay nechá pohřbít a místo  po sob pojmenuje. A záleží vlastně jenom na vás, která z možností se vám líbí nejvíc. 

Počasí v letovisku je příjemné po celý rok. Zimy jsou mírné (průměrná teplota je 20°C), letní teplotní průměr je 30°C. Prší zde velmi zřídka. 

Ubytování v oblasti zajišťuje řada velice luxusních hotelů s vysokým turistickým vybavením. Skutečnou relaxaci si můžete dopřát v lázeňském centru Les Thermes des Cascades. Středisko nabízí celou řadu masáží a především thalassoterapii – proceduru, při níž se využívá především termální mořská voda v kombinaci s dalšími přírodními složkami, např. zeleným čajem, břečťanem, chaluhami, citrusy, atd. 

Letovisko Soma Bay je také skvělým místem pro šnorchlování a potápění. Kvalitní služby zajišťují potápěčská centra, najdete zde také půjčovnu vybavení. Za korálovými útesy se můžete vydat buď přes 420 metrů dlouhé molo vedoucí z potápěčského centra přímo do moře anebo se k nim vypravit lodí. Potápění je zde vhodné pro začátečníky i pokročilé. Poznat kouzlo podmořského světa můžete například u útesu zvaného House Reef. Jedná se o několik kilometrů dlouhý útes plný života. Součástí je Tobya Arbaa (Seven Pillars), což je sedm korálových homolí, úchvatný Panorama Reef či Abu Kafan. Setkat se můžete s murénami, barakudami, želvami či žraloky. Potopit se můžete také k vraku Salem Express, 100 metrů dlouhému trajektu, který se potopil v roce 1991 a z jehož posádky většina lidí bohužel katastrofu nepřežila. 

Pokud dáváte přednost jiným druhům vodních sportů, můžete vyzkoušet například windsurfing a kitesurfing. V přístavu si můžete pronajmout jachtu a zažít tak nevšední projížďku po moři. 

Na své si přijdou také milovníci golfu. Nachází se zde osmnáctijamkové golfové hřiště jmenující se „The Cascadas“. Jde o skvělé hřiště pouštního typu, které bylo navrženo Gary Playerem. Hřiště je vhodné pro začátečníky i zkušené golfisty. V resortu je možné také zakoupit potřebné vybavení pro hru. 

Z letoviska Soma Bay se můžete rovněž vydat na různé výlety po blízkém i dalekém okolí. Tři hodiny cesty autem se nachází Luxor plný památek starověkého Egypta. Hluboko v horách se nachází klášter sv. Pavla a sv. Antonína. Prvně jmenovaný pochází ze 4. století n. l. a je pojmenován podle světce, který se v blízké jeskyni oddával asketickému životu (mimochodem to byl také jeden ze zakladatelů křesťanského mnišského způsobu života). Dnes se jedná o celou vesnici s vlastními zahradami, mlýnem, pekařstvím, knihovou s více jak 1700 manuskripty (ručně psané dokumenty a knihy) a celkem pěti kostely, které jsou vyzdobeny nádhernými nástěnnými malbami. Navštívit můžete také Wadi Hammamat.

Obyvatelé Soma Bay se snaží, aby turismus měl co jak nejmenší vliv na místní přírodní bohatství. Tak například je zde zcela zakázáno vypouštět jakýkoliv odpad do moře, dochází k recyklaci odpadních vod a prioritou je vysazovat trávu, která je maximálně odolná vůči soli. 

Soma Bay je tak skutečně skvělým místem pro vaši dovolenou v luxusním prostředí s kvalitními službami a nádhernou přírodou.

Golfové hřiště Cascades Golf & Country