Golf na Jamajce

Jamajka je s rozlohou 10 990 km2 po Kubě a Hispaniole třetí největší ostrov v Karibiku. Je turistickým rájem nabízejícím ohromující přehlídku nejrůznějších přírodních krás, fascinujících historických míst a pulzujícího kulturního života. V jamajské kultuře se dnes mísí vášnivá národní hrdost, reggae, rastafariánství a uvolněný styl života.

O Jamajce

Na Jamajce, která je součástí Velkých Antil, dnes žije okolo 2 a půl milionu anglicky mluvících obyvatel. Ročně tento ostrovní stát navštíví asi milion turistů, proto patří jamajský turistický průmysl mezi nejrozvinutější v Karibiku. Najdete zde obrovský výběr ubytování, od luxusních hotelů a vil, přes levné domky na pobřeží až po soukromá útočiště v horách. K největším lákadlům ostrova patří nádherné dlouhé pláže s jemným bílým pískem, azurové moře a živá letoviska, která je možné bez nadsázky považovat za tropické ráje. Jamajka je v současnosti poměrně vyspělým státem s nízkou negramotností a neustále se rozvíjejícím cestovním ruchem.

Povrch Jamajky je tvořen neuvěřitelně rozmanitou krajinou. Stejně jako mnohé ze sousedních ostrovů se i Jamajka vyvinula ze širokého oblouku sopek, které se před miliardami let vyzvedly z mořského dna. Tyto vyvřelé horniny dnes tvoří pohoří Blue Mountains rozkládající se ve východní části ostrova. Nejvyšším vrcholem je Blue Moutnains Peak vysoký 2256 metrů nad mořem. Krajina v okolí tohoto pohoří je tvořena vápencovými náhorními plošinami, které ukrývají otvory, jeskyně a hluboké rokle. Ty nejkrásnější najdete v oblasti Cockpit Country. 

Z mlžných horských oblastí stékají řeky, kterých je na Jamajce přes 120. Nejdelší je 71 km dlouhá Black River vlévající se do moře na jihozápadním pobřeží. K dalším významným a rychle tekoucím řekám patří Rio Cobre, Milk River, Rio Grande a Martha Brae. Na Jamajce se nachází také množství minerálních pramenů známých svými léčebnými účinky. V jejich blízkosti byla často vystavěna lázeňská centra. Na severním pobřeží Jamajky najdete bílé písečné pláže, které jsou před větrem a silným mořským příbojem chráněny pobřežním korálovým útesem. Právě v těchto místech je rozeseto mnoho prázdninových letovisek, k těm nejvyhlášenějším patří Ocho Rios, Montego Bay, Falmouth, St. Ann´s Bay, Runaway Bay nebo Oracabessa. Východní pobřeží takto chráněno není, je tak mnohem dramatičtější. Jižní a západní pobřeží pak lemují, až na pár výjimek, sopečné černé pláže. K populárním letoviskům na západním pobřeží patří Negril.

Pobřeží v turistických letoviscích lemuje spousta luxusních hotelů, restaurací i turistických atrakcí. Tato střediska nabízí nádherné nekonečné bělostné pláže, úžasnou vodu Karibiku, palmové háje a pestré možnosti zábavy. Můžete si užívat romantických procházek po plážích, nebo se můžete věnovat rybaření, potápění, plachtění, surfingu a mnoha dalším vodním sportům. Ochuzeni nebudou ani příznivci golfu, na které zde čeká několik velmi kvalitních golfových hřišť, kde mohou otestovat svou zdatnost. Kromě turistických letovisek stojí za návštěvu samozřejmě i dynamické hlavní město Kingston, které je domovem pro půl milion lidí. Kingston překypuje energií, je plný muzeí, divadel a hudebních klubů. Za návštěvu stojí také městečko Mandeville s koloniální anglickou atmosférou, nebo přístavní městečko Black River. K dalším atrakcím Jamajky patří kaskádovité vodopády Dunn´s River Falls s přírodními jezírky, laguna Blue Lagoon, která je nejhlubší v celém Karibiku, nebo jezírka YS Falls.

Na Jamajce se zejména ve vnitrozemí setkáte s bujnou tropickou vegetací, která zahrnuje až 3000 druhů stromů a rostlin. Z nich je asi 800 původních a to včetně 200 druhů orchidejí, 550 druhů kapradin a 60 druhů bromélií. Více než polovinu povrchu ostrova zabírá obdělávaná zemědělská půda. K nejčastěji pěstovaným plodinám patří guava, banány, citrusy, tabák, káva, kakao, ananas, chlebovník, cukrová třtina, kokosové ořechy a ackee (aki). Právě ovoce s názvem ackee je v kombinaci s mořskou rybou (treskou) národním jamajským jídlem. Kromě zemědělské půdy a tropických lesů najdete na Jamajce také savany porostlé kaktusy. Zemědělství patří společně s turistikou k hlavním odvětvím jamajské ekonomiky. Významná je však také těžba bauxitu, který přinesl některým městům, jako je Mandeville, značné bohatství.

Podnebí na Jamajce je vlhké a tropické, za rok zde v průměru spadne 198 cm srážek na metr čtvereční – v horských oblastech však mnohem více. Průměrná teplota se pohybuje u 27 stupňů Celsia, nejteplejší měsíce jsou od května do září. V zimním období, které trvá od prosince do března, je jen neznatelně chladněji. Díky příjemnému a teplému klimatu je Jamajka ideální destinací pro celoroční dovolenou.

Golfová hřiště na Jamajce 

Caymanas Golf & Country Club - www.caymanasgolfclub.com
Cinnamon Hill Golf Course at Rose Hall - www.cinnamonhilljamaica.com
Constant Spring Golf Club
Half Moon Golf Club - www.halfmoongolf.com
Manchester Club
Negril Hills Golf Club - www.negrilhillsgolfclub.com
Sandals Golf & Country Club - www.sandals.com
SuperClubs Golf Club at Runaway Bay - www.superclubs.com
SuperClubs Golf Club Braco - www.superclubs.com
SuperClubs Ironshore Golf & Country Club - www.superclubs.com
Tryall Club - www.tryallclub.com 

Další zajímavé informace o Jamajce, články, rady a tipy na cesty, diskuse a fotografie najdete na stránkách Jamajka na Světadílech.