Golf na Kypru

Ostrov Kypr, jenž je často nazýván „perlou Středozemního moře“, je ideálním místem, kam vyrazit na dovolenou. Nabízí stálé teplé počasí, rozlehlé pláže a čisté moře, řadu kulturních i historických památek. Dalším jeho velkým lákadlem jsou však také pestré možnosti sportovního vyžití, ať už se jedná o vodní sporty, lyžování na horách, tenis nebo třeba golf.

O Kypru

Kypr je třetím největším ostrovem v oblasti Středozemního moře. Od roku 1974 je demarkační čarou zvanou Attiliova linie rozdělen na dvě části – severní tureckou a jižní řeckou. Tato hranice prochází dokonce středem metropole Lefkosia (Nikósia). Turistický ruch je zde dnes poměrně rozvinutý, poskytování veškerých služeb na dobré úrovni a s místními obyvateli není problém se domluvit anglicky nebo německy. Můžete si zde do sytosti užívat krásných písečných pláží, čistého azurového moře, nebo se vydat za poznáním místní historie. Příjemné je také poznávat život místních obyvatel v malých horských vesničkách, ale i v turistických centrech. Při návštěvě Kypru nesmíte vynechat ochutnávku vynikajícího tradičního vína, které zde má tisíciletou tradici. 

K výhodám Kypru patří příjemné teplé klima, které zde panuje po celý rok. Téměř všechny dny jsou tak slunečné a teploty se i v zimě pohybují okolo 20 stupňů Celsia. Kypr se však v posledních letech stal vyhledávaným cílem golfistů, v oblasti golfu totiž poskytuje prvotřídní služby. Hlavní golfová sezóna nastává v listopadu a trvá až do poloviny května. Druhá - kratší sezóna pak začíná v půlce září a končí v říjnu.

Golf se na Kypru začal rozvíjet poměrně nedávno. Bylo to způsobeno zvyšující se politickou stabilitou v zemi. Mezi destinacemi, které jsou zajímavé z hlediska tohoto sportu, se Kypr objevil až v roce 2000, kdy byla na ostrově založena první golfová federace. Kyperská vláda si uvědomila potenciál ostrova jakožto středomořského golfového ráje. V současnosti je na ostrově rozeseto několik desítek kvalitních golfových hřišť, která se nachází v různých fázích vývoje. Na návrzích jednotlivých hřišť spolupracují přední světoví hráči a golfoví architekti, jako Nick Faldo, Gary Player, Jack Nicklaus, nebo Tony Jacklin. Golfová hřiště, která na Kypru již vznikla, jsou tak lákadlem jak pro profesionální hráče, tak i pro úplné začátečníky. 

Pro hráče golfu dnes Kypr představuje ideální spojení hry, slunce a moře. Samostatně si může zahrát každý, kdo již dosáhl věku 16 let. Děti a mládež mohou trénovat v doprovodu svých rodičů. K nejpopulárnějším golfovým hřištím na Kypru dnes patří tyto tři znormovaná osmnáctijamková hřiště Aphrodite Hills Golf, Secret Valley Golf Course a Tsada Golf Club. Nejstarším golfovým klubem na Kypru je Minthis Hills Golf Club, který má zajímavou polohu v areálu kláštera z 12. století. Před nedávnem bylo v blízkosti Rezidence Rotos otevřeno také moderní PGA golfové hřiště.

Další informace o Kypru, články, rady a tipy na cesty, informace, recenze hotelů a letovisek najdete na stránkách Kypr na Světadílech.