Na západním pobřeží Černého moře se na Balkánském poloostrově rozkládá Bulharsko – nádherná země plná živoucích tradic, krásné přírody a bohaté historie. Země láká k návštěvě po celý rok, v létě zvou k pohodové rekreaci četná přímořská letoviska, v zimě zase ke sportovnímu vyžití populární lyžařská střediska.
Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě, kde na severu sousedí s Rumunskem, na západě se Srbskem a s Makedonií, na jihu s Řeckem a na jihovýchodě s Tureckem. Rozloha země je 111 tisíc kilometrů čtverečních a žije zde 7,6 milionů obyvatel - poměrně velká část z nich žije v hlavním městě Sofie. Úředním jazykem je bulharština, která pro psaní používá azbuku. Převážná většina obyvatel Bulharska jsou pravoslavní křesťané, ale v zemi žije i početná menšina muslimů. Bulharskou měnou je leva. V roce 2004 Bulharsko vstoupilo do NATO a v roce 2007 se stalo součástí Evropské unie.
Každým rokem se do této nádherné země vypraví čím dál větší množství turistů ze všech koutů Evropy. Své návštěvníky si získává především krásou krajiny, čistým Černým mořem, dlouhými písečnými plážemi, cenovou dostupností, řadou historických pamětihodností a unikátní kulturou. Návštěvníci z České republiky oceňují také mnohdy bezproblémovou komunikaci, v některých větších letoviscích není problém se domluvit česky nebo se setkat s jídelními lístky v češtině. V Bulharsku se mísí odkazy nejrůznějších kultur, které zemi v minulosti ovlivňovaly. Mezi památkami tak narazíte na řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti, kupolovité hrobky a spoustu dalšího. Kromě spousty klášterů a kostelů stojí za vidění také malebné dobové vesničky, v nichž to vypadá, jako by se zastavil čas. Každého okouzlí původní balkánská atmosféra, která zde panuje. Velmi atraktivní jsou však také historická centra některých letovisek. Krásným příkladem je třeba Nesebar, jehož historická část je zapsána na seznamu památek UNESCO.
Bulharsko je již po dlouhou dobu oblíbenou turistickou destinací, dříve se však jezdilo jen do několika největších letovisek na pobřeží, které se mohly pochlubit zástavbou mohutných hotelových komplexů. V posledních letech se však turistický ruch v Bulharsku začal rozvíjet i v menších prázdninových centrech a vesničkách, kde ubytování nabízí převážně penziony a menší rodinné hotely. Za návštěvu stojí přímořská letoviska jako Sozopol, Nesebar, Zlaté písky, Primorsko, Slunečné pobřeží, Albena, Varna či Burgas. Do popředí se dostávají také malebná letoviska jako Balčik či Kranevo. Pobřeží Černého moře je dlouhé 378 km a celých 130 kilometrů z toho tvoří překrásné široké pláže se zlatým pískem. Pláže se pod mořskou hladinu svažují jen velmi pozvolně, což ocení zejména rodiny s malými dětmi. Dále se pobřeží skládá ze zalesněných strání, hor, říčních údolí i skalnatých zátok.
V Bulharsku si vybere každý, ten kdo touží po ruchu a zábavě po celý den a noc, po pestrých možnostech nákupů i sportovního vyžití, tak i ten, kdo vyžaduje na dovolené klid, romantiku, krásnou přírodu a téměř liduprázdné pláže. Příjmy z turistického ruchu tak v posledních letech rapidně vzrostly, stejně tak jako úroveň poskytovaných služeb v zemi. Bulharsko má naprosto ideální podmínky pro rodinnou dovolenou. Na své si zde přijde každý, kdo má rád slunce, moře, pláže, ale zároveň nesnáší přílišná vedra. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen, kdy se teploty drží průměrně u 29 stupňů Celsia, ale i v červnu a v září se teploty ještě drží okolo příjemných 25 stupňů.
Bulharsko je převážně hornaté, jeho centrální část protíná pohoří Stara Planina. Jižně od hlavního města Sofie se zvedá 2290 metrů vysoký masív Vitoša. Jihozápadní část Bulharska pokrývá pohoří Rila, kde se nachází i nejvyšší hora nejen Bulharska, ale celého Balkánského poloostrova – jde o 2925 metrů vysokou horu Musala. K dalším významným pohořím patří Pirin a rozsáhlé Rodopy. V posledních letech se rozrostl počet turistů, kteří si Bulharsko nevybrali jako cíl pro letní dovolenou u moře, ale jako lyžařskou destinaci. V zimní sezóně jsou populární lyžařská střediska, jako Bansko v pohoří Pirin, Borovec v pohoří Rila nebo Pamporovo v pohoří Rodopy. Největší řekou Bulharska je Dunaj, který vtéká do Černého moře, zatímco Marica patří k úmoří moře Egejského. V Bulharsku se nachází také desítky národních parků, chráněných oblastí a unikátních rezervací. Ve vnitrozemí Bulharska je rozeseto až 700 jeskyní, z nichž ta nejhlubší dosahuje hloubky 415 metrů. Najdete zde také močály, mokřady, jezera a úrodné nížiny.
Další informace o Bulharsku, rady a tipy na cesty, recenze hotelů a letovisek, články, diskuse a fotografie najdete na stránkách Bulharsko na Světadílech.
© 2010 weto.cz webdesign | WebPerfect