Balčik

Balčik je jedním z nejstarších měst na pobřeží Černého moře a také jedním z nejkrásnějších měst celého Bulharska. Najdete ho asi 35 km severně od Varny a 7 km jihozápadně od Albeny, kde jsou jeho domky rozesety na pískovcových skalách s vyhlídkou na malý záliv. Balčik patří mezi nejsevernější bulharská přímořská letoviska.

Golfová hřiště v okolí Balčiku

Thracin Cliffs Golf Course

Nádherné hřiště na pobřeží Černého moře, projektované Gary Playerem. 
Ubytování v resortu v hotelu Thracian Cliffs Golf & Beach Resort 
Ubytovná v resortu v soukromých apartmánech Thracian Cliffs Owners Apartments 
Další ubytování v blízkosti resortu 

Popis letoviska Balčik (Balchik)

Dějiny Balčiku sahají někam do 5. století před naším letopočtem, kdy v této oblasti vznikla osada Kmuni nebo Krounou, což znamená „pramen“.  Toto jméno nedostala náhodou, v okolí se v té době nacházelo několik krasových pramenů. Následně byla osada na počest boha Dia přejmenována na Dionisopolis. Tehdy se zde razily dokonce mince, na nichž byla vyobrazena právě Diova tvář. Na přelomu 13. a 14. století získalo město nakonec svůj dnešní název Balčik (podle bláta, které zaplavilo přístav) a již tehdy bylo významným centrem obchodu v této části pobřeží Černého moře. 

Krása Balčiku okouzlila dokonce i rumunskou královnu Marii, která si v něm nechala vystavět své letní sídlo. Posléze byla vybudována i zahrada, kaple a vila pro aristokraty. Vše bylo vkusně zasazeno do okolní přírody a nedošlo k narušení rázu krajiny. Balčik se tak začal proměňovat v poměrně luxusní letovisko, které začala navštěvovat smetánka tehdejší doby. Dnes je oblíbeným cílem turistů všeho druhu, na své si zde přijdou jak plážoví povaleči, tak i milovníci aktivní dovolené. 

Balčik mezi ostatními bulharskými přímořskými letovisky vyniká svou unikátní architekturou, umístěním na pískovcových skalách i pestrostí uměleckého a kulturního života. Navštívit v něm můžete řadu galerií, muzeí a spoustu dalších zařízení. Vynechat byste rozhodně neměli návštěvu Etnografického muzea nebo Galerie umění. Město je protkáno sítí spletitých uliček, které jsou lemovány domky z kamení a nepálených cihel. Na historických památkách jsou patrné různé architektonické styly, od byzantského, přes starobulharský až po arabský sloh. 

K největším architektonickým lákadlům Balčiku patří právě palác rumunské královny Marie zasazený do prostředí krásného parku. Palácový komplex tvoří kromě centrálního paláce ještě nejrůznější budovy a letní domy nabízející nádherný výhled na moře. Součástí tohoto komplexu je i malá kaple, v níž je údajně na přání královny uloženo její srdce. Mezi významné světské památky Balčiku řadíme kostel sv. Nikoly. 

Balčik je dnes vyhledávaným centrem rekreace, které si udržuje poklidnou atmosféru přístavního městečka. Turisty potěší jak nízkými cenami, tak i přívětivostí místních obyvatel. Pobřeží je lemováno menšími plážemi, které nelákají takové davy turistů, jako velké pláže ve vyhlášených bulharských letoviscích. Panuje zde tak pohodová atmosféra a klid. Zdejší pláže jsou písčito-kamenité a pozvolně se svažují do moře. Jižní část města je oblíbená u dětí, protože se v ní nachází malý akvapark s tobogány. Balčik se proslavil také jako významné centrum golfu. Rozkládají se zde skvělá golfová hřiště Lighthouse Golf Course, BlackSeaRama Golf Course a Thracian Cliffs Golf Course.