• Úvod
  • Golf v Portugalsku

Golf v Portugalsku

Na jihozápadním cípu Evropy se na území o rozloze 92 391 km2 rozkládá Portugalsko, neobyčejně krásná země protkaná bohatou historií, která je plná přírodních krás i zajímavých památek.  Zaujímá západní část Pyrenejského poloostrova a je omývána vodami Atlantského oceánu. Jediným pevninským sousedem je Španělské království. 

O Portugalsku

Název Portugalsko pochází z římského označení oblasti jako „Portus Cale“, přičemž Cale se nazývala původní osada situovaná v ústí řeky Douro. Již v 9. století bylo pod pojmem „Portugale“ míněno území mezi řekami Minho a Douro. Dnes je Portugalsko rozděleno na 7 provincií a patří k němu také Azorské ostrovy a ostrov Madeira. I když Portugalsko co do velikosti nepatří mezi největší evropské země, může se pochlubit významným kulturním bohatstvím, které do země každoročně přiláká miliony návštěvníků. Toto dědictví pochází z dob portugalské největší slávy, tedy z období zámořských objevů. V minulosti patřilo Portugalsko mezi největší evropské námořní mocnosti.

Krajina Portugalska je velice rozmanitá a stále si uchovává svůj prostý rustikální ráz. Je ideální pro ty cestovatele, kteří chtějí trávit dovolenou uprostřed nedotčené přírody. Severní, střední a východní Portugalsko pokrývají horská pásma Serra de Nogueira, Serra do Gerez, Serra de Estrela, Serra de Marão a Serra de São Mamede. Na jihu se pak zvedá pahorkatina Alentejo a jihozápadnímu cípu dominuje Serra de Monchique. Směrem k pobřeží se rozkládají úrodné nížiny, samotné pobřeží je v některých oblastech poměrně strmé a skalnaté.

Pobřeží Atlantiku je však také velmi bohaté na pláže, které jsou dlouhé a dostatečně široké. Nevýhodou oceánu je, že bývá po většinu roku, s výjimkou vrcholného léta, poměrně chladný a tak není příliš vhodný pro koupání. Za nejteplejší oblast Portugalska je považováno jižní skalnaté pobřeží Algarve, proto většina návštěvníků ze zahraničí míří na dovolenou právě sem. Skrze Portugalsko protékají významné řeky Tejo, Douro a Guadiana, na nichž vzniklo mnoho přehrad.

Souostroví Azory a ostrov Madeira leží v tzv. riftové zóně, tedy v místě, kde se střetávají dvě litosférické desky. Ostrovy jsou sopečného původu a platí na nich větší riziko výskytu zemětřesení. Další takovouto seizmicky aktivní oblastí je Lisabonský záliv, kde se rozkládá hlavní a největší město Lisabon. V Portugalsku žije okolo 10,5 milionu obyvatel, z nichž asi 93% je římskokatolického vyznání, zbylá 3% jsou evangelíci.

V severní a západní části Portugalska panuje mírné oceánské klima, na jihu pak klima subtropické středomořské, pro které jsou typické mírné zimy a suchá horká léta. Průměrná teplota v červenci dosahuje 20 až 24 stupni, v lednu pak mezi 9 až 12˚C. Na ostrovech patřících k Portugalsku se pak průměrná roční teplota pohybuje okolo 18, 5˚C a spadne poměrně dostatek srážek.

Řada lidí jezdí do Portugalska nejen za krásnými plážemi, ale také za poznáváním památek. V průběhu posledních 3000 let se v zemi vystřídalo několik civilizací, z nichž každá zde zanechala své stopy, ať už v jazyce, architektuře či zvyklostech. Během cestování Portugalskem narazíte na pozůstatky po fénické, řecké, keltské, kartaginské, římské i arabské kultuře. Mezi nejnavštěvovanější města patří kromě Lisabonu také Tomar, Sintra, Porto, Alcobaca, Batahla, Évora, Coimbra a další. Milovníky přírody potěší také množství národních a přírodních parků, jako je třeba lesní park Bucaco, Národní park Peneda – Geres, přírodní parky Alvao a Montesinho. 

Další informace o Portugalsku, články, rady a tipy na cesty, recenze hotelů a letovisek najdete na webu Portugalsko na Světadílech