Algarve

Na samotném jihu Portugalska se rozkládá Algarve, oblíbená turistická oblast táhnoucí se podél pobřeží v délce mnoha desítek kilometrů. Je vymezena městem Faro, které je považováno za centrum oblasti a letoviskem Lagos. Algarve je synonymem pro slunce, čisté moře, nekonečné pláže a zažijete zde jedinečnou dovolenou.

Popis oblasti Algarve

Svůj název získalo Algarve od Arabů, kteří tuto oblast v minulosti ovládali. V překladu slovo znamená „západ“ – Algarve bylo totiž ve středověku nejzápadnější výspou arabského impéria. V současnosti je Algarve nejjižnější částí pevninského Portugalska, zaujímá rozlohu 5412 kilometrů čtverečních a je nejvýznamnější turistickou lokalitou v zemi. Panuje zde středomořské klima, pro které jsou charakteristické mírné a krátké zimy a dlouhá horká léta beze srážek. Teploty vzduchu v zimě málokdy klesají pod 15°C, v létě se pak můžete těšit na teploty, které prakticky neklesají pod 30°C. Ničím výjimečným nejsou ani tropické teploty okolo 40°C. Pobřeží je omýváno Atlantským oceánem, jehož teplota se v průměru pohybuje mezi 20 až 23 stupni Celsia. Voda je tedy o něco chladnější, než je tomu v jiných evropských destinacích.

Oblast Algarve byla v dávné minulosti považována za konec světa a lidé o ní ve většině případů neměli ani ponětí. Přesto tento region už tehdy vynikal svou osobitostí. Setkávaly se zde antické kultury a Algarve bylo místem, kam Římané přinesli jazyk a latinskou kulturu. Až do poloviny 13. století však bylo pod nadvládou Arabů, kteří zde rozvíjeli vzdělanost, umění a obchod. Na počátku 15. století pak křesťané započali se zámořskými plavbami, které Evropanům otevřely cestu do nových světů. Právě v té době se Algarve dostalo do popředí zájmu. Nejenže odtud vyplouvaly první karavely na daleké cesty, ale vznikla zde i bohatá obchodní města, fungovaly trhy s otroky a nacházela se zde námořní škola. Ve 20. století se začalo Algarve rozvíjet z hlediska cestovního ruchu, který je dnes nejdůležitějším zdrojem příjmů pro portugalskou ekonomiku.

Algarve přitahuje návštěvníky na svou krásnou přírodu, malebnou krajinu, vynikající kuchyni a středověká městečka. Pobřeží je zde nádherné, ale díky obrovskému množství návštěvníků přijíždějících převážně z Anglie a Holandska, bývají hlavní rekreační oblasti poblíž známých letovisek v letní sezóně poměrně přeplněné. Najdou se však i místa, kde na vás čekají takřka liduprázdné pláže, na nichž si budete moci celý den užívat soukromí. Podél pobřeží v rušných letoviscích vedou promenády lemované obchůdky a stánky, kde si můžete zakoupit tradiční pochutiny. Městečka jsou také plná restaurací lákajících na tradiční i mezinárodní pokrmy, kaváren a cukráren nabízejících posezení pod otevřeným nebem. Jakmile se setmí, ožívají četné noční bary, kluby a diskotéky. Zábavu si v nich můžete užívat až do brzkých ranních hodin.

Algarve na severu sousedí s portugalskou oblastí Alentejo, na západě a jihu je omýváno Atlantikem a na východě hraničí se Španělskem – přirozenou hranici tvoří řeka Guadiana. Algarve je rozděleno na dvě části – východní Sotavento a západní Barlavento. Nejvyšším vrcholem Algarve je 902 metrů vysoká hora Fóia spadající pod pohoří Serra de Monchique. Za hlavní město je považováno Faro, kde se nachází i mezinárodní letiště. K dalším významným městům v této oblasti patří Vilamoura, Albufeira, Silves, Lagos, Portimão, Tavira nebo Toulé. Kdekoliv se v oblasti Algarve budete nacházet, vždy se setkáte se službami na vysoké úrovni. Najdete zde kvalitní ubytování i stravování, pestré možnosti sportovního a kulturního vyžití i zábavy.

Den strávený na pláži si můžete zpříjemnit návštěvou obchůdků, stánků s občerstvením, nebo vyzkoušením některého z vodních sportů, jejichž nabídka je opravdu pestrá. Nabízí se projížďky na vodních skútrech, paragliding za motorovým člunem, nebo zábavná jízda na nafukovacím banánu. Na své si zde přijdou také příznivci windsurfingu a kitesurfingu.

Jakmile vás povalování na písečných plážích a u hotelového bazénu přestane bavit, máte možnost se seznámit s golfem, nebo už rovnou otestovat své golfové umění na některém z mnoha hřišť. Více než třicítka golfových hřišť pokrývá celé jižní pobřeží, každý hráč si tak může zvolit hřiště, které mu nejvíce vyhovuje. Většina z těchto hřišť nabízí úžasný výhled na oceán a také snadný přístup. První golfové hřiště vzniklo v roce 1960 a od té doby se buduje jedno za druhým. Algarve je se svou krásnou přírodou, mírným podnebím a snadným přístupem vyhledávanou golfovou destinací a sjíždějí se sem nadšenci z celého světa.

Další možností, jak si zpestřit dovolenou je absolvování zajímavého poznávacího výletu do okolí. Za prohlídku stojí sousední letoviska, větší pobřežní města s historickými památkami, malebná bílá městečka s úzkými uličkami, zapadlé vnitrozemské vesničky, ale i nejzápadnější mys Evropy – Cabo de Sao Vicente. Kdo miluje pěší turistiku, může se vypravit na trek do překvapivě zeleného pohoří Serra de Monchique, které nabízí nejen pěkné výšlapy, ale také výhledy do okolí. Vynechat byste rozhodně neměli ani Národní park Ria Formosa, v němž žijí desítky ohrožených druhů ptactva. Panenské pláže lemované černými skalisky zase objevíte v národním parku Costa Vicentina.

Golfová hřiště v oblasti Algarve:

Balaia Golf www.balaiagolfvillage.pt
Benamor Golfwww.benamorgolf.com
Boavista Golfwww.boavistagolf.com
Castro Marim Golfwww.castromarimresort.com 
CS Hotels, Golf & Resort (3 hřiště) - www.cshotelsandresorts.com 
   CS Álamos Golf Course 
   CS Morgado Golf Course
   CS Salgados Golf Course
Espiche Golfwww.espiche-golf.com 
Le Méridien Penina Golf & Resort (3 hřiště) - www.lemeridienpenina.com 
   Sir Henry Cotton's Championship Golf Course
   Academy Golf Course
   Resort Golf Course
Monte Rei Golf & Coutry Clubwww.monte-rei.com 
Oceanico Golf (9 hřišť) - www.oceanicogolf.com 
   Oceanico Faldo Course
   Oceanico Victoria Course
   Oceanico O'Connor Jnr. Course
   Oceanico Old Course
   Oceanico Pinhal Course
   Oceanico Millennium Course
   Oceanico Laguna Course
   Oceanico Academy
   Amendoeira Golf Academy & Fitting Suite
Onyria Palmeras Beach & Golf Resort - www.onyriapalmares.com
Parque da Floresta Golf & Leisure Resortwww.parquedafloresta.com
Pestana Golf & Resort (5 hřišť) - www.pestanagolf.com 
   Alto Golf Course
   Gramacho Golf Course
   Silves Golf
   Vale da Pinta Golf Algarve
   Vila Sol Golf Course
Pine Cliffs Resort - www.pinecliffs.com
Pinheiros Altos Golf - 
www.pinheirosaltos.pt
Quinta da Ria
(3 hřiště)www.quintadaria.com
   Ria Course 
 
 Cima Course 
   Academy Course
Quinta do Lago Golf
(3 hřiště) - www.quintadolagogolf.com 
   Laranjal
   The North Course
   The South Course
San Lorenzo Golf Clubwww.sanlorenzogolfcourse.com
Vale de Milho Golf - www.valedemilhogolf.com
Vale do Lobo
(2 hřiště) - www.valedolobo.com 
   Ocean Golf Course 
   Royal Golf Course