Cascais & Estoril

Na malebném pobřeží nazývaném Costa do Sol se v blízkosti portugalské metropole Lisabonu rozkládají dvě krásná města – Cascais a Estoril. Jsou od sebe vzdálena pouhé 2 kilometry a obě jsou skvělou základnou pro odpočinkovou dovolenou, ale i pro podnikání nejrůznějších výletů. Oblíbili si je také hráči golfu, kteří v jejich blízkosti využívají četná golfová hřiště. 

Popis letovisek Cascais a Estoril

Město Cascais leží přímo v písčitém zálivu řeky Tejo a odpradávna funguje jako přístav. V zátoce tak můžete obdivovat nejrůznější kotvící plavidla a pravidelně odtud vyplouvají výletní či rybářské lodě. Cascais bylo původně malou rybářskou vesnicí, která se rozvinula do kosmopolitního a prosperujícího pobřežního města, které je zároveň jedním z nejbohatších měst v zemi.

K největšímu rozvoji došlo v 19. století, kdy se sem na letní měsíce uchyloval portugalský král a šlechta. V tuto dobu vyrostly v blízkosti okouzlujících pláží a bujných lesů četné budovy, sídla a luxusní hotely. Bohaté portugalské rodiny si zde nechávaly taktéž budovat honosná odpočinková sídla. Netrvalo dlouho a z Cascais se stala velmi dobře vybavená rekreační destinace, která dodnes přitahuje zámožné hosty. Dnešní Cascais je rušným kosmopolitním letoviskem s módními obchody, mnoha restauracemi, kavárnami, bary a zábavními podniky. 

Starou částí města prochází příjemná pěší zóna, malebné městské centrum je tak protkáno spletí úzkých uliček. Z těch významných památek, které jsou zde k vidění, je možné jmenovat kostely Nossa Senhora dá Assunçao a Nossa Senhora dos Navegantes z 18. století, kapli Nossa Senhora da Guia z 15. století, kapli S. Sebastiao z přelomu 16. a 17. století a opevněnou pevnost Citadela ze století sedmnáctého. Uniknout by vám nemělo ani Muzeum hrabat Casto Guimaraes či Námořní muzeum. Na hlavním náměstí se tyčí budova radnice s majestátními okny a železnými zábradlími. 

Pláže lemují záliv po celé jeho délce a najdete jich tady hned několik. Pláže ležící ve směru na Lisabon jsou klidnější než pláže severně od Cascais. Podél pobřeží se táhne také hezká promenáda, které se říká „paredão“. Pobřeží je omýváno Atlantským oceánem, který přitahuje nejrůznější sportovce. Tato oblast je díky silným mořským proudům a vytrvalému větru oblíbeným místem surfařů a windsurfařů. Nabízí se zde také příznivé podmínky pro vodní lyžování. V letovisku a jeho okolí jsou rovněž jedinečné podmínky pro suchozemské sporty, nachází se zde golfová i tenisová hřiště a jízdárna.

Z Cascais se úzká pláž táhne až k sousednímu Estorilu. Estoril je oblíbené letovisko na pobřeží Atlantiku, jehož historie díky objeveným termálním pramenům sahá daleko do minulosti. Dnes láká městečko návštěvníky na nádherné pláže, čisté moře a krásně upravené prostředí. Jelikož jsou zde vlny jen minimální, je destinace vhodná pro koupání rodin s dětmi a pro trénink začínajících surfařů. Zdatnější a zkušenější milovníci windsurfingu či kitesurfingu se mohou vydat na 7 km vzdálenou pláž Guincho, která je rájem pro vyznavače těchto vodních sportů. 

Estoril si oblíbili také motoristé, protože se v něm nachází závodní okruh Autódromo do Estoril, jež každoročně hostí motocyklové závody MOTO GP, automobilové závody DTM či Světovou sérii Renault. V okolí se nachází také řada skvělých golfových hřišť, která patří k nejlepším v Portugalsku. Například golfové hřiště Penha Longa rozkládající se na úpatí pohoří Serra da Sintra patří mezi deset nejlepších na celém světě. V Estorilu se již od roku 1998 koná také Estoril Open, což je profesionální tenisový turnaj mužů (ATP) i žen (WTA). 

Centrum města je tvořeno mnoha zajímavými a historicky ceněnými domy, které byly majetkem nejrůznějších šlechticů, kteří sem přijížděli trávit léto. Během 20. století zde po nějakou dobu sídlili králové a také aristokraté v exilu. Staré noblesní hotely a vily jsou dnes připomínkou mondénní minulosti tohoto města. Velké slávy si tehdy užíval například hotel Palácio, který byl legendárním útočištěm sesazených monarchů a během 2. světové války údajně fungoval jako špionážní centrum. 

Nejznámější stavbou v Estorilu je však Casino Estoril, které je největším kasinem v Evropě. Za povšimnutí stojí také Muzeum hudebních nástrojů, v němž se poměrně pravidelně konají nejrůznější hudební vystoupení. Stejně jako v sousedním Cascais se i v Estorilu nachází spousta obchodů, restaurací, barů a nočních podniků. Estoril je ideálním výchozím bodem pro poznávání širokého okolí. Za návštěvu rozhodně stojí mys Roca, který je nejzápadnějším bodem Evropy. Velmi oblíbená je rovněž prohlídka římských vykopávek situovaných v blízkosti města, jejich historie se datuje do období před 2 tisíci lety.

Golfová hřiště v oblasti Cascais & Estoril 

Estoril Golfe Club Course
Oitavos Dunes Natural Links Golf - www.oitavosdunes.com
Penha Longa Hotel, Spa & Golf (2 hřiště) - www.penhalonga.com
   Atlantic Golf Course 
   Monastery Golf Course
Quinta da Beloura Golf - www.pestanagolf.com
Quinta da Marinha Golf - www.quintadamarinha.com