Phuket

Ostrov Phuket je jednou z turisticky nejoblíbenějších destinací nejen v Thajsku, ale celé jihovýchodní Asii. Tento největší thajský ostrov rozkládající se na ploše 552 km2 leží v Andamanském moři, při jihozápadním pobřeží Thajska. Spadá pod stejnojmennou provincii, která patří k nejbohatším v zemi.

Popis ostrova Phuket

Phuket je situován cca 900 km od Bangkoku a s pevninou jej spojuje slavný most milenců jménem "Saphán Sarasim". Název ostrova Phuket pochází z malajského slova „Bukit“, což znamená vysoká hora. Pojmenování získal ostrov proto, že téměř 80% jeho povrchu zabírají pohoří. To hlavní se táhne ze severu na jih v délce 48 kilometrů. Zbývajících 20% ostrova tvoří roviny, které najdeme převážně na jihu a v centrálních oblastech.

Z turistického hlediska je nejatraktivnější jihozápadní část Phuketu, protože se na ní nachází ty nejkrásnější pláže s čistě bílým korálovým pískem. Pláže jsou obklopené palmovými háji a omývané průzračně čistým a teplým Andamanským mořem. K nejznámějším a nejlepším plážím patří Patong, Patong Noi, Surin, Karon, Kata a Kata Noi. Výhodou všech thajských pláží je, že nemohou patřit žádnému soukromému subjektu. Nestane se vám tak, že byste si nemohli zajít na pláž, která se rozkládá například před jedním z nejluxusnějších hotelů. Pláže jsou na Phuketu a v celém Thajsku zkrátka všech a pro všechny.

I když ostrov každoročně trpí náporem turistů z nejrůznějších koutů světa, daří se mu i přesto uchovávat krásnou exotickou přírodu a panenskou čistotu. Odhaduje se, že Phuket každý rok navštíví více jak jeden milion turistů. Po ničivé tsunami, která oblast postihla v roce 2004, byla na ostrově kompletně obnovena infrastruktura, vybudováno bylo mnoho nových přepychových hotelů a nepřeberné množství atrakcí. Díky turistickému servisu na vysoké úrovni dokáže Phuket uspokojit i tu nejnáročnější klientelu.

V nabídce jsou rovněž pestré možnosti sportovního a kulturního vyžití. Můžete zde zažít prvotřídní potápění v Andamanském moři, na hřištích splňujících standard světových soutěží si můžete zahrát golf, nebo se vydat za nezapomenutelnými zážitky do hlubin tropického pralesa. Na moři se v rychlém člunu vydejte na výlet k okolním ostrovům, nebo si vychutnejte poklidnou plavbu kolem tajemného zálivu s ostrovem Phang Nga, který proslavil James Bond. Podniknout lze také výlet do ráje potápěčů, kterým je nedaleký ostrůvek Phi-Phi.

Jestliže zatoužíte po bujaré zábavě, vydejte se do Patongu, kde se můžete nechat pohltit pulsujícím nočním životem. Hlavním městem je stejnojmenný Phuket, v němž se každoročně koná spousta slavností a festivalů. Jedním z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších je vegetariánský festival, který slouží nejen k očistě těla, ale především ducha. Bývá doprovázen rituály sebetrýznění, kterých se účastní spousta místních obyvatel. V Phuketu si také užijete krásných procházek, navštívíte množství obchodů, obchůdků a restaurací, které jsou vyhlášené svou vynikající kuchyní.