Na severu Afrického kontinentu se na ploše kolem 160 tisíc kilometrů čtverečních rozkládá Tunisko, země, kde se mísí starobylé dědictví s dnešní kulturou a přežívajícími tradicemi. Tato destinace je ideální pro relaxaci na dlouhých písčitých plážích i poznávání zajímavých památek. Je jedinečnou volbou pro všechny, kdo chtějí poznat tak trochu jiný svět.
Tunisko je sevřené mezi Alžírskem a Libyí, na severu a východě je omýváno vodami Středozemního moře. Pro Evropana je to země exotická, přitom je od Evropy vzdálená jen něco málo přes sto kilometrů. Povrch je značně členitý, země by se dala rozdělit do čtyř odlišných oblastí – hornatý sever, vnitrozemské stepi, pouště na jihu a pobřežní oblast Sahel na východě. I když by se na první pohled mohlo zdát, že je Tunisko jen vyprahlým a nevlídným kusem země, není tomu tak. Krajina je na mnoha místech protkaná zelenými i modrými plochami. Jde převážně o dubové lesy, datlové palmové háje, vřesové porosty či olivové háje. Ve vnitrozemí jsou pak ukryté horské oázy. Jih země je pokrytý nehostinnou Saharou, kterou tvoří jak písečné duny, tak i kamenitá poušť.
Tunisko bylo v minulosti pod nadvládou mnoha národností a kultur, jejichž vlivy jsou v zemi patrné dodnes. Stále zde sice převládá arabská kultura, ale setkat se můžete i s četnými odkazy Féničanů, Turků, Římanů nebo Francouzů. Země tak celkově nabízí nepřeberné množství historických památek pamatujících nejrůznější období svých dějin. K vidění jsou velkolepé mešity, antické zříceniny i koloniální paláce. Také z důvodu poznání starověkých dějin je Tunisko tak hojně navštěvováno.
V této nejmenší severoafrické zemi dnes žije okolo 10 a půl milionů obyvatel, z nichž naprostá většina jsou Arabové. Za menšiny jsou zde považováni Berbeři, Evropané a Židé. Podobně je to i s náboženstvím, většina obyvatel jsou muslimové, zbytek pak tvoří Židé, křesťané a stoupenci dalších minoritních náboženství. Oficiálním jazykem je arabština, ale ve větších městech a turistických centrech se domluvíte také francouzsky. Čtvrtina populace je negramotná. Stát je rozdělen do 24 správních jednotek a hlavním městem je milionový Tunis.
V Tunisku panuje středomořské subtropické klima s horkými léty a mírnými zimami. Je tak vhodné pro celoroční rekreaci. Pobřeží je v délce okolo 1300 kilometrů lemováno modravými vodami Středozemního moře. Cestovní ruch se v Tunisku začal rozvíjet poměrně nedávno, teprve v roce 1998 bylo rozhodnuto o vybudování lepší turistické infrastruktury. V současnosti jsou turisté, především ti evropští, pro tuto středomořskou zemi životně důležití. Každým rokem jich sem zavítá na 5 milionů a všichni využívají ubytovacích a stravovacích služeb přibližně 7 stovek hotelů roztroušených podél pobřeží.
Poslední dobou jsou budovány moderní a luxusní turistické zóny, které poskytují návštěvníkům zvýšený pocit bezpečí, ale zároveň je izolují od pravého tuniského života. Součástí těchto komplexů jsou samozřejmě špičkové hotely, ale také soukromé pláže, bazény, rozlehlé zahrady a zábavní centra.
Zdejší pláže jsou tvořeny jemným bílým pískem a lákají vyznavače lenošení a relaxace pod slunečníky, tak i milovníky vodních sportů. Jsou zde ideální podmínky pro windsurfing, kiting, potápění, jízdu na vodních lyžích či paragliding. Jestliže neholdujete vodním sportům, můžete se v Tunisku věnovat celé řadě dalších aktivit. Máte možnost se projet na velbloudu, na koni, zarybařit si, nebo se vydat na pěší výlet. V Tunisku se poslední dobou začal ve velkém rozvíjet golfový průmysl a během pár let zde bylo vybudováno několik golfových hřišť té nejvyšší kvality.
Co se týče bezpečnosti, je Tunisko zemí poměrně stabilní, i když se v lednu roku 2011 potýkalo s občanskými nepokoji. Navzdory tomu je možné jej považovat za relativně bezpečnou zemi. Oproti jiným arabským zemím má vřelejší vztahy s Evropou a také proto se stalo jednou z nejoblíbenějších rekreačních oblastí. V zemi dnes polovina obyvatel pracuje ve službách cestovního ruchu, a proto si svých návštěvníků velmi váží.
Při návštěvě Tuniska byste neměli vynechat prohlídku hlavního města Tunisu, které se pyšní starým městem (medínou), středověkou čtvrtí, ale také obrovskými moderními předměstími a přístavem. Na každého jistě zapůsobí zdejší bílé domky a architektura s jedinečnými maurskými prvky. Hojně navštěvovaný je také Hammamet, který je jedním z největších rekreačních center a napojuje se na něj nedávno vystavěná velmi luxusní turistická zóna s názvem Hammamet Jasmine. Dalšími velmi oblíbenými letovisky na pobřeží Středozemního moře jsou Tabarka, Zarzis, Nabeul, Borj Cedria nebo Gammarth. Milovníci historie a tuniské kultury by neměli opomenout navštívit města jako Bizerte, Sousse či Monastir, naopak moderní architekturu je možné obdivovat v přístavu Port el-Kantaoui. Nedaleko tuniského pobřeží se z vod Středozemního moře vynořuje několik ostrovů a ostrůvků, které jsou vyhledávanými centry rekreace. Největší a nejnavštěvovanější je Djerba.
Informace o Tunisku, články, recenze hotelů a letovisek najdete také na stránkách Tunisko na Světadílech.
© 2010 weto.cz webdesign | WebPerfect