Djerba

Na jižním pobřeží Tuniska se na ploše 514 km2 rozkládá ostrov Djerba, který je největším ostrovem severní Afriky a žije na něm okolo 120 tisíc obyvatel. Leží v jižním konci Gabeského zálivu a s 3 km vzdálenou tuniskou pevninou je spojen mostem. V posledních letech je Djerba považována za hlavní turistickou destinaci této severoafrické země.

Popis ostrova Djerba

Jelikož na Djerbě roste více jak milion datlových palem, je zeleným ostrovem, který lemují bílé písčité pláže a jeho břehy jsou omývány azurově modrým mořem. Právě tyto přírodní krásy společně s mírným podnebím a stálým slunečním svitem lákají na ostrov turisty. Ti se sem dostávají buď letecky, na Djerbě bylo totiž vybudováno letiště s názvem Mellite, trajektem po moři nebo autem po hrázi.

Příjemné přímořské podnebí, pro které jsou typické mírné zimy a suchá léta s vysokými teplotami, dělá z Djerby destinaci, která je vhodná pro celoroční rekreaci. Pokud se chcete věnovat především koupání, vodním sportům a relaxovat na pláži, vydejte se na ostrov v období od května do konce října. Jestliže ovšem chcete spíše poznávat místní kulturu, památky a zvyklosti, navštivte Djerbu v zimním období, které je ideální pro poznávací zájezdy a podnikání nejrůznějších výletů.

Djerba má poměrně pohnutou historii, v minulosti se na ní totiž vystřídala řada nájezdníků a vládců, od Féničanů, před Kartagince, Římany, Normany až k Arabům. Připomínkou dávných a nepříliš klidných časů jsou tzv. menzely. Jde o tradiční domky místních obyvatel, které byly budovány v dostatečné vzdálenosti od moře a na první pohled připomínají malé pevnosti.

Krajina ostrova je poměrně vyprahlá, přesto je díky množství palem jakousi zelenou oázou. Ročně zde spadne pouze kolem 200 milimetrů srážek, ale palmám to viditelně stačí. V písčité půdě se daří také fíkům a datlím, které však musí být zavlažovány. Pobřeží je lemováno dlouhými písečnými plážemi, které se pozvolně svažují do mělkého a teplého moře. Na pobřeží vyrostla řada turistických letovisek tvořených hotelovými komplexy nejrůznějších kvalit. Turistická centra jsou dobře vybavena, návštěvníci v nich najdou vše potřebné pro strávení pohodové dovolené.

Djerba toho kromě pláží a čistého moře bohužel turistům příliš nenabízí. Památek a dalších zajímavostí je v blízkosti pobřežních center opravdu málo a do větších měst je to hrozně daleko. Pokud tedy toužíte spíše po aktivnější dovolené zpestřené řadou fakultativních výletů, nebude pro vás Djerba nejspíš to pravé. Jestliže však toužíte po tom, proležet svou dovolenou na krásné pláži, relaxovat, užívat si nicnedělání a poslouchat přitom šumění moře, budete jistě nadšeni. Každopádně, pokud jste se rozhodli strávit na Dherbě dovolenou, nezůstávejte zavření v hotelovém komplexu. Vydejte se na průzkum dalších letovisek a nakoukněte také do života místních obyvatel, objevíte svět, který je pro Evropana něčím naprosto neznámým.

Djerba je z hlediska náboženství velmi tolerantním ostrovem, najdete na ní asi 300 mešit, které patří vyznavačům zvláštní rané formy islámu Al-Ibadíja, který není šíitskou, ani sunnitskou odnoží islámu. V současnosti se k tomuto náboženství přiklání naprostá většina původních obyvatel ostrova, kterými jsou Berbeři. Djerba je proto také jedním z posledních míst v Tunisku, kde se mluví 3000 let starým berberským jazykem. Zajímavostí je, že Djerbu obývá také početná komunita Židů i několik stovek křesťanů. Na jednom ostrově tak vedle sebe bez problémů stojí mešita, kostel i synagoga.

Hlavním městem Djerby je 25 tisícový Houmt Souk. Je to živé město plné obchodů, restaurací a tržišť. Trhy se konají dvakrát do týdne a seženete na nic všemožné zboží, od bubínků, vodních dýmek, přes kameny, keramiku a vyřezávané sochy až po unikátní tkané koberce. Součástí je přístav a přímo ve městě je možné si prohlédnout několik zajímavých památek, jako je třeba mauzoleum Sidi Zitouniho s vlastivědným muzeem, Mešita Turků, Mešita cizinců a pevnost Fort Espagnol ze 13. stol. Druhým největším městem ostrova je Midoun, kde je k vidění krokodýlí farma a zajímavé muzeum. V blízkosti hlavního města stojí La Griba, jedna z nejstarších synagog světa, která ukrývá velmi ceněné a staré zápisy ze Starého zákona. Obdivovat zručnou práci tuniských hrnčířů můžete v obci Guellala.