Hammamet

Asi 60 kilometrů od tuniského hlavního města Tunis se na jižním cípu poloostrova Cap Bon rozkládá město Hammamet, jehož historie sahá až do období antiky. V současnosti jde o jedno z největších tuniských turistických letovisek, které oplývá krásnou architekturou, množstvím historických památek a je lemováno dlouhou písečnou pláží.

Popis letoviska Hammamet

Hammamet vystavěli někdy ve 13. století Arabové na místě původního římského dvojměsta Pupput a Siagu. První zahraniční hosté začali do Hammametu přijíždět někdy v 19. století, stal se tak také nejstarším ze všech tuniských letovisek. Zámožní návštěvníci si zde začali stavět honosná sídla a přepychové vily. Pozornost veřejnosti přitáhl zejména rumunský milionář George Sebastian, který si v Hammametu postavil vilu. Ta v současnosti slouží jako prostory pro Mezinárodní kulturní centrum, kde se v letním období konají nejrůznější představení. Netrvalo dlouho a Hammamet přilákal i mnoho významných umělců, ať už tuniských nebo zahraničních. Za všechny jmenujme například Oscara Wildea.

V Hammametu v současnosti žije okol 20 tisíc stálých obyvatel, ale počet lidí pohybujících se po městě se zejména v letních měsících zvyšuje o další tisíce turistů. Na ty zde čekají kvalitní hotelové komplexy postavěné většinou v arabsko-maurské architektuře. Pás moderních hotelů začíná asi 2 kilometry severně od centra města. Většinu ubytovacích zařízení obklopují rozlehlé zahrady s citrusovníky, ibišky a spoustou voňavých květin. Postupně se hotely rozšiřují dál a v současnosti se už táhnou v délce 10 kilometrů od Hammametu.

Vybudována byla také nová hotelová zóna s názvem Yasmine Hammamet, která se prozatím skládá ze 42 luxusních hotelů a vilek s kapacitou úctyhodných 25 tisíc lůžek. To vše zaujímá plochu 277 hektarů a do budoucna se počítá ještě s dalším rozšiřováním. Jen málo z návštěvníků ubytovaných v této lokalitě se však ze zázemí svého hotelu vydá dále než na přilehlou pláž. Přitom návštěva centra Hammametu rozhodně stojí za to, pokud se chcete alespoň trochu seznámit s kulturou a lidmi v této arabské zemi. Z této turistické zóny se do centra města dostanete pohodlně taxíkem.

Centru Hammametu vévodí staré hradební opevnění, tzv. medina s pevností, která byla vystavěna na obranu města v 15. století. Pevnost v minulosti sloužila jako kasárna cizinecké legie. V současnosti je jen památkou na časy dávno minulé a atrakcí pro turisty. Z pevnosti se naskýtá nádherný výhled město i celý hammametský záliv. K zajímavým památkám města patří dvě velmi zachovalé mešity – Velká mešita z 15. století a Sidi Abdel Kader ze století osmnáctého. Při procházce starým městem si můžete vychutnávat kouzlo úzkých klikatících se uliček, ale také atmosféru živého rušného trhu, kde ze všech stran zní smlouvání a dohadování se o ceny za určité zboží. Smlouvání patří k místnímu koloritu a zdejší lidé si to bez něj ani neumí představit. Proto mají ceny nastaveny dost vysoko a čekají, že se s nimi budete o výhodnou cenu dohadovat. Za návštěvu stojí také mezinárodní kulturní středisko, které svým tvarem připomíná starý římský amfiteátr. Pokud se vydáte od starého města směrem k pobřeží, narazíte na arabský hřbitov.

Kromě hotelů a dalších ubytovacích zařízení nejrůznějších tříd najdete v Hammametu také vyhlášené restaurace, diskotéky, bary, kavárny a četná kulturní a sportovní zařízení. Letovisko je ideální pro provozování řady vodních sportů, velkou tradici zde má především jachting. Na své si zde přijdou ale také milovníci windsurfingu, kitingu a jízdy na vodních lyžích. Turisté si mohou užívat lenošní na dlouhých písečných plážích, které jsou omývány průzračně čistou vodou Středozemního moře. V plážovém baru si pak mohou objednat vychlazený drink. Pokud raději zůstáváte suchou nohou na zemi, můžete si vyzkoušet zahrát golf. V Hammametu se nachází dvě velká golfová hřiště, která nabízí nádherný výhled na pláž.