Antalya

Antalya je jedním z největších a také nejkrásnějších letovisek na Turecké riviéře. Město se pyšní mnoha atraktivitami, od historických památek starého města až po překrásné pláže a azurové vody Středozemního moře.  Uspokojí tak návštěvníky žádající od dovolené relaxaci a odpočinek, tak i aktivní poznávání.

Pipis letoviska Antalya

Antalya byla založena v roce 150 před Kristem pergamským králem Attalosem II. Filadelfosem pod jménem Attalia. Následně připadla Římanům, kteří z ní udělali vyspělé město, ekonomické i kulturní centrum oblasti. Svého rozkvětu však dosáhla i za nadvlády Byzantinců a Seldžuků, nakonec se však stala cílem dobyvačných Turků. Co se týče turistiky, začala se Antalya rozvíjet až v 80. letech minulého století. Dnes už patří k hlavním turistickým cílům v zemi a stala se také jakýmsi neoficiálním hlavním městem celé Turecké riviéry. Díky dostatečně rozvinuté infrastruktuře je možné pohodlně poznávat nejen město, ale také jeho široké okolí.

V Antalyi žije v současné době okolo milionu obyvatel, během hlavní letní turistické sezóny se však počet lidí ve městě několikanásobně zvyšuje. Návštěvníci sem přijíždějí především za dlouhými písečnými plážemi, teplým mořem a nádhernou okolní přírodou. Za poměrně krátkou dobu vyrostlo v Antalyi mnoho hotelových komplexů, restaurací, klubů i zařízení pro turisty, přesto si uchovává svou původní atmosféru a charakter. V roce 1996 bylo v Antalyi vystavěno moderní Kongresové centrum, které připomíná skleněnou pyramidu, jež je součástí Národního muzea v pařížském Louvru.

Staré centrum zvané „Kaleici“ potěší milovníky historie, ukrývá totiž množství krásných staveb a je protnuto křivolatými uličkami. Mezi nejvýznamnější památky Antalye patří římské městské hradby s Hadriánovou bránou, která byla postavena na počest římského císaře. Ten v roce 130 poctil město svou návštěvou. Tříoblouková čestná brána byla vsazena mezi dvě věže, které se podařilo dochovat dodnes. Prohlédnout si můžete také pozůstatky další brány u městských hradeb. Centru města dominuje 17 metrů vysoká kruhová věž Hidirlik Kule, která byla postavena někdy v období helenistického Řecka jako součást městského opevnění. Po nějaký čas sloužila také jako maják.

Z dalších památek, které stojí za prohlídku, můžeme zmínit také 38 metrů vysoký Kanelovaný minaret, neboli Yivli Minare, který vystavěli seldžuctí Turci ve 13. století. Dnes je symbolem celé Antalye a uvnitř něj se nachází Etnografické muzeum. Zajímavý je také tzv. Zkrácený minaret „Kesik“, který vznikl přestavbou kostela Panaglia. Je součástí mešity, která prošla rozsáhlými renovacemi za římské, byzantské, seldžucké i osmanské nadvlády. V centru města je k vidění také byzantský kostel či ruiny školy koránu.

Vynechat byste neměli ani Městské archeologické muzeum, které uchovává exponáty pocházející z doby kamenné až po současnost. Je považováno za klenotnici Antalye a jako jedno z mála tureckých muzeí je označováno za opravdu vynikající. Kromě archeologického muzea najdete v Antalyi ještě řadu dalších atraktivních institucí, jako je například Antalya Müzesi, rozlehlé muzeum vystavující na 5 tisíc uměleckých děl. V depozitáři opatruje také okolo 30 tisíc dalších předmětů. Na místní historii je zaměřeno muzeum s názvem Kaleiçi Müzesi.

Až se dostatečně nabažíte historií, můžete navštívit tzv. Turecko v malém - Minicity Antalya, kde si prohlédnete miniaturní verze významných tureckých budov, památek a přírodních zajímavostí. K vidění jsou tak miniaturní pláže, lodičky i třeba travertinové kaskády a jezírka v Pamukkale. V Antalyi nevynechejte ani prohlídku tradičních bazarů, kde můžete výhodně nakoupit ručně tkané koberce, zlaté šperky, keramiku, suvenýry, ovoce, zeleninu i koření. Jestliže patříte k milovníkům nakupování, neměli byste si nechat ujít procházku po bulváru Sarampol, který je vyhlášený nejrozmanitějšími obchůdky a bazary.

Co se týče koupání a vodních radovánek, budete v Antalyi jistě nadšeni. Pláží, na nichž si můžete užívat celé dny lenošení je hned několik. K těm nejznámějším patří pláže Konyaalti a Lara. První jmenovaná pláž se rozprostírá na západě a je poměrně rušná. S oblibou ji navštěvují nejen rodiny s dětmi, ale také vyznavači nejrůznějších vodních sportů. Pláž Lara na východě je oproti tomu klidnější a vyhledávají ji turisté, kteří nechtějí být během slunění ničím rušeni. Nachází se až 10 kilometrů za městem a je tvořená jemným zlatavým pískem. Obě pláže jsou lemovány mnoha stánky s občerstvením a vyhlášenými rybími restauracemi.