Bodrum

Na členitém poloostrově, jenž vybíhá na jihozápadě Turecka do vod Egejského moře, se rozkládá krásné přímořské město Bodrum. Bylo vystavěno na místě antického Halikarnasu, který se proslavil jako rodiště Hérodota a místo posledního odpočinku krále Mausola II. Jeho mausoleum se stalo jedním ze starověkých sedmi divů světa. 

Popis letoviska Bodrum

Město Bodrum je poměrně klidné, uhlazené a žije si svým pomalým tempem. Pyšní se nejen krásnou architekturou a luxusními hotely, ale také množstvím zajímavých památek. Bodrum je historickým městem, v němž se snoubí kouzlo Orientu s evropskou modernou. Je tvořeno typickými bílými domky, které jsou obklopeny bujnou vegetací. Zdejší kopcovitá krajina je porostlá piniemi, olivovými plantážemi a mandarinkovými háji. Bodrum si tak stále uchovává svůj tradiční turecký ráz.

V Bodrumu panují příjemné klimatické podmínky, teplota jen málokdy vystoupá nad snesitelnou normu. Od Egejského moře neustále vane osvěžující větřík. Díky tomu se oblast stala vyhledávanou nejen zahraničními turisty, ale také místními lidmi. K městu přiléhají dva hluboké zálivy, které jsou od sebe odděleny starou pevností. V západnějším zálivu se nachází starý přístav, v němž kotví luxusní jachty. Jejich majitelé tady často kotví během svého putování po Egejském moři a východním Středomoří. Kolem druhého, východního zálivu se nejdříve rozprostírají oblázkové pláže lemované hotely, na samotném konci je pak přístaviště trajektů. Právě odtud vyplouvají lodě s turisty na nedaleké řecké ostrovy, většinou tedy na ostrov Kos a Rhodos. Oblíbené jsou také projížďky historickými loděmi podél členitého pobřeží poloostrova.

V centru města najdete elegantní promenádu posetou obchody, restauracemi, bary a kavárnami. Každý večer se sem sjíždějí návštěvníci celého poloostrova, na němž se Bodrum nachází. Jelikož do letoviska jezdí převážně německá klientela a také bohatí Turci, je o poznání dražší než ostatní letoviska Egejské riviéry. Pokud tedy nechcete nechat v obchodech a restauracích jmění, vydejte se až na okraj města a navštěvujte takové podniky, kam chodí hlavně místní. 

Pláže v Bodrumu jsou místy oblázkové, místy písečné a narazíte i na skalnaté. Doporučují se proto boty do vody. Také vstup do moře se u nich liší, některé mají jen pozvolné svažování, jiné zase příkrý skalnatý vstup. Pláže nejsou nijak rozlehlé, ale pro klasickou nenáročnou rekreaci dostačující. Pobřeží je lemováno řadou kaváren a barů, noční život zde utichá až se svítáním. Letovisko je známým centrem vodních sportů, povětrnostní podmínky jsou zde ideální pro windsurfing a kiting. Jestliže se rádi potápíte nebo šnorchlujete, budete v Bodrumu také spokojeni. 

Bodrum se pyšní mnoha památkami, z nichž nejzajímavější je majestátní středověká hradní pevnost sv. Petra tyčící se u vstupu do města, jejíž základní kámen byl položen v roce 1406. Hrad se stal významným opěrným bodem Křižáků, odolal mnoha osmanským nájezdům a nikdy se jej nepodařilo dobýt. Nakonec byl hrad předán Turkům, kteří k němu přistavěli minaret a původní kapli tak přestavěli na mešitu. Minaret byl nakonec zničen během 1. světové války francouzským vojskem. Celý objekt je dnes přístupný turistům, kteří si v jeho útrobách mohou prohlédnout ještě zajímavé Muzeum podmořské archeologie. 

Bodrum, nebo spíše dřívější Halikarnas se proslavil svým mauzoleem, které neslo jméno tehdejšího vládce Kárie, Mausola II. Stavba byla jedním ze sedmi divů světa, ale bohužel se z ní do dnešní doby nepodařilo nic dochovat. Připomínají ji jen základy a drenážní systém. Mauzoleum bylo vystavěno v letech 353 až 350 před Kristem a zřítilo se okolo roku 1700. Přesto dodnes v jeho okolí neustále probíhají archeologické práce. Za prohlídku stojí také pozůstatky antického divadla ze 4. století. Amfiteátr byl objeven v roce 1973 a odkrývací práce pokračují dodnes. Nedaleko je k vidění torzo Myndské brány, která byla kdysi součástí městských hradeb. Představovala jakýsi východ z Halikarnasu a směřovala do města Myndos.

Za vidění stojí v Bodrumu také stará osmanská věž, cisterna ve staré loděnici a místní hřbitov. Pokud se budete chtít dokonale zrelaxovat, navštivte Bodrumské lázně. V blízkosti letoviska se nachází také největší turecký akvapark, který potěší nejen děti, ale i dospělé. Nabízí totiž nejrůznější atrakce, jako jsou skluzavky, tobogány a další.