Kemer

Asi 45 kilometrů směrem na jihozápad od Antalye je na úpatí pohoří Taurus situováno moderní turistické letovisko Kemer. Tato původně bezvýznamná rybářská vesnička se začala rozvíjet přibližně před 30 lety a stala se významným balneologickým centrem. Dnes patří k oblíbeným tureckým turistickým destinacím, nabízejícím především klid a odpočinek.

Popis letoviska Kemer

Kemer se rozkládá na Turecké riviéře, kde je omýváno Středozemním mořem. Pro tuto oblast je charakteristická krásná nedotčená příroda. Najdete zde dlouhé, převážně oblázkové pláže, čisté moře, masívy pohoří Taurus, jehož svahy jsou pokryty piniovými háji a také Národní park Olympos rozkládající se nedaleko. Kemer vás zajisté okouzlí i množstvím malých romantických zátok, které jsou ukryté ve zdejším členitém pobřeží. Pro všechny tyto přednosti je Kemer právem považován za jedno z nejkrásnějších míst na tureckém pobřeží. 

Krásou oplývá nejen okolí, ale také samotné centrum města, protkané úzkými uličkami, mezi nimiž najdete četné umělecké galerie. Ulice jsou doplněny mnoha obchody s potravinami i suvenýry, vyhlášenými restauracemi, kavárnami a bary. Původní název města zněl Eski Köy, což v překladu znamená „stará vesnice“. Současný název Kemer získalo město v roce 1916, kdy byla okolo něj vystavěna 23 kilometrů dlouhá kamenná zeď, která měla zabránit každoročním záplavám. Až do roku 1960 se do města dalo dostat pouze lodí, teprve o 20 let později bylo zpřístupněno i po silnici. Tento krok měl zásadní vliv na rozvoj turismu. V současnosti žije v Kemeru okolo 33 tisíc stálých obyvatel, během letní sezóny však ulice zaplní davy turistů. Samotné město je možné rozdělit do 4 obcí – Tekirova, Beldibi, Göynük, Çamyuva a čtyř dalších malých vesnic. 

U pobřeží vyrostly rozsáhlé hotelové komplexy, ale ubytovat se můžete také v penzionech a apartmánech s intimnější atmosférou. Pláží se v Kemeru a jeho okolí nachází hned několik, většina je oblázkových, ale najdete i takové, které jsou tvořené jemným pískem. Všechny mají pozvolný vstup do moře a jsou proto vhodné i pro dovádění malých dětí. V hlavní turistické sezóně bývají kemerské pláže poměrně zaplněné, ale pokud se vydáte kousek za město, objevíte spoustu malých zátok s plážemi, na nichž bude jen pár opalujících se lidí. Středozemní moře je zde velmi teplé a umožňuje koupání od dubna až do října. Místní zajímavostí je, že se u pobřeží vyskytuje velké množství planktonu a ten někdy v noci světélkuje. V oblasti Kemeru můžete při troše štěstí zahlédnout delfíny, právě ve zdejších vodách se totiž vyskytuje největší počet delfínů žijících ve volné přírodě.

Prohlédnout si v Kemeru můžete také jachetní přístav s množstvím luxusních lodí nebo se vydat na procházku po plážové promenádě. Tam narazíte na nejrůznější butiky a stánky s tradičními rukodělnými výrobky, zlatými šperky i ručně vázanými koberci. Jen pár kilometrů od města jsou k vidění pozůstatky antického města Olympos, které vzniklo ve 3. století před Kristem. Stejný název Olympos má také nejvyšší hora pohoří Taurus, která dosahuje nadmořské výšky téměř 2400 metrů nad mořem. Vrchol je součástí Národního parku Olympos, jež se rozkládá na ploše 70 tisíc hektarů. Park ochraňuje unikátní přírodní bohatství oblasti, roste zde na 1000 druhů rostlin včetně vzácných libanonských cedrů. Rozlehlá oblast národního parku je rájem pro milovníky pěší a vysokohorské turistiky. 

Jižní okraj národního parku ukrývá atraktivní „ohňovou stráň“ s názvem Chimera. Byla takto pojmenována proto, že z ní občas vyšlehne plamen. Je to způsobeno plynem (metanem) unikajícím z puklin ve skále. Tato podívaná děsila místní obyvatele již v dávných dobách, proto zde byla vystavěna Héfaistova svatyně, která je měla od všeho zlého ochraňovat. Héfaistos je totiž řeckým bohem ohně a kovářství. Dalším zajímavým místem je Zelený kaňon nebo bývalá římská kolonie Phaselis, která je dnes z větší části pod vodou. Oblast tak hojně vyhledávají potápěči.