Kusadasi

Nejseverněji položené turecké letovisko Kusadasi ležící u Egejského moře je označováno za malé turecké Las Vegas. Se soumrakem ožívá a jeho ulice zaplní davy turistů toužících po zábavě. Je plné neonů, barev a světel, která zdobí jednotlivá kasina, bary a noční kluby. Při návštěvě Kusadasi by nikdo nehádal, že se nachází v muslimské zemi.

Popis letoviska Kusadasi

Život tepe v Kusadasi ve dne i v noci – je klasickou ukázkou města, v němž se velmi rychle rozvinul turistický ruch. Přitom to není tak dávno, kdy bylo Kusadasi jen ospalou rybářskou vesničkou. Poté, co první turisté objevili zdejší nádherné pláže a skvělé přírodní podmínky, byl rozvoj města jakožto rekreačního střediska odstartován. Od té doby je Kusadasi jedním z hlavních turistických center na egejském pobřeží Turecka.

Neustále se zde budují nové a hotelové komplexy, ale také penziony a apartmány. Mnoho místních lidí se tak dnes živí poskytováním služeb cestovního ruchu. Pronajímají pokoje ve svých domech, pracují v obchodech se suvenýry nebo v restauracích. Na minimarkety, obchody a obchůdky s nejrůznějším zbožím zde narazíte na každém kroku. Ve městě vyrostl velký přístav pro jachty, kde však kotví také množství výletních parníků. Z přístavu vyplouvají lodě jihozápadním směrem na nedaleký ostrov Samos patřící Řecku. Je vzdálen asi 20 kilometrů a plavba na něj trvá zhruba hodinu a čtvrt.

Nejvýznamnější památkou v Kusadasi je pevnost Genoese situovaná na ostrově Güvercin. Tato stavba je nejjižněji položenou citadelou stojící na pobřeží Egejského moře. Před nedávnem prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nejpůsobivěji vypadá v noci, když je krásně nasvícená. Po ostrůvku bylo pojmenováno celé letovisko, Kusadasi totiž v překladu znamená „Ptačí ostrov“.

Další zajímavou památkou Kusadasi je karavanseráj Mehmeta Paši, který byl přestavěn na luxusní hotel pro zámožnou klientelu. Obyčejní turisté si tak stavbu, v níž měli odpočívat chudí poutníci, dnes prohlédnou nejspíš jen zvenčí. Kusadasi se stalo hlavním výchozím místem do nedalekého Efesu, který je jednou z nejzachovalejších a nejkrásnějších antických památek v zemi. Můžete si v něm prohlédnout antické měšťanské domy, nevěstinec, křesťanský kostel i ohromný amfiteátr. O něco málo dále leží také Selcuk, jehož historie sahá až daleko do 2. tisíciletí před naším letopočtem. V blízkosti tohoto města se nacházel jeden ze sedmi starověkých divů světa – Artemidin chrám. Do dnešního dne z něj však zbyl jen jeden jediný sloup připomínající jeho tehdejší slávu.

Kusadasi má příjemné klima, není zde příliš vlhko a vzduch je ochlazován mořským vánkem. Směrem na jih od města se rozprostírají ty nejkrásnější a nejoblíbenější pláže na egejském pobřeží. Za návštěvu stojí hlavně Ladies Beach nebo Tusan Beach. Na obou si můžete užívat nejen relaxace v horkém písku, ale také nejrůznějších vodních sportů, jako je windsurfing, kiting, vodní lyžování nebo parasailing.