Fuerteventura

Druhým největším ostrovem v Kanárském souostroví je Fuerteventura rozkládající se na ploše 1 659 km2. Také za její vznik může vulkanická činnost probíhající před desítkami milionů let. Jelikož Fuerteventura leží jen, coby kamenem dohodil od pobřeží Maroka, je nejteplejším místem Kanárských ostrovů. Je proto ideální pro celoroční rekreaci.

Popis ostrova Fuerteventura

Fuerteventura je ostrovem velkého počtu nekonečně dlouhých pláží, blankytně modravých vod oceánu a hlavně je synonymem pro dokonalou relaxaci a nicnedělání. Je to místo, které každoročně přitahuje desetitisíce turistů z nejrůznějších koutů světa. Lidé sem přijíždí nejen za úchvatnou krajinou a skvělými možnostmi koupání, ale také za stálým teplým a slunečným počasím. Přestože se může pochlubit nejvyššími teplotami ze všech Kanárských ostrovů, nepanují zde extrémní vedra, teploty se po většinu roku pohybují mezi 20 až 25 stupni Celsia. Ze severu a severozápadu je vzduch ochlazován vlahým vánkem. Fuerteventura však trpí minimem srážek, často bojuje s nedostatkem vody a je tak nejsušším z ostrovů.

Nedostatek vody se odráží na vzhledu krajiny, vegetace zde najdete jen minimum. Známá a turisticky navštěvovaná letoviska se samozřejmě snaží vylepšit svůj vzhled palmami, křovinami a spoustou květin. Pokud se však vydáte směrem do vnitrozemí, na zeleň narazíte jen výjimečně. Přesto má krajina své nezaměnitelné exotické kouzlo. Je tvořena vyprahlými stepmi, pouštními dunami, vysokými kopci, ostrými skalami i rozlehlými pláněmi. Přestože vypadá Fuerteventura dosti nehostinně, ukrývá hned 13 chráněných přírodních rezervací.

Na Fuerteventuře najdete okolo 150 pláží, z nichž mnohé se řadí k nejkrásnějším na Kanárských ostrovech. Převážná většina z nich je tvořena bílým nebo zlatavým pískem a táhnou se v délce několika kilometrů podél pobřeží. Zdejší pláže mají pozvolný vstup do vod Atlantského oceánu, což uvítají rodiny mající malé děti. Mírná svažitost nepředstavuje žádné nebezpečí při dětských hrátkách ve vodě a skvěle poslouží i neplavcům. Díky perfektním větrným podmínkám se stal ostrov vyhledávaný vyznavači mnoha vodních sportů, zejména tedy windsurfingu a moderního kitingu. Každoročně v srpnu se zde dokonce koná mistrovství světa ve windsurfingu. Dostatečně si zde užijí i rybáři a potápěči. Ke koupání lákají vody Atlantiku, které zde mají úžasně azurovou barvu. Teplota vody se po většinu roku pohybuje mezi 20 – 22 stupni Celsia. 

Koho přestane bavit smažení se na sluníčku, může vyrazit za poznáním mnohých zajímavých míst. Ostrov je poměrně hornatý, jeho nejvyšším vrcholem je 807 metrů vysoký Pico de la Zarza. Odměnou za namáhavý výstup vám bude nádherný výhled na soustavu západních pláží, mezi nimiž je také Cofete – nejkrásnější pláž na ostrově. Turisticky nejnavštěvovanější oblastí Fuerteventury je poloostrov Jandía vybíhající do oceánu na jihu ostrova. Právě zde se nachází nejznámější turistická letoviska a ty nejkrásnější pláže. Další najdete také směrem na severozápad, v blízkosti přírodního parku Dunas de Corralejo. Oblast je hojně vyhledávaná také nudisty, Fuerteventura nabízí největší počet nudistických pláží ze všech Kanárských ostrovů. Většina z nich ovšem označení „nudistická“ nemá oficiálně. 

Na poloostrově Jandía vyrostlo z původní rybářské vesnice plážové letovisko Morro Jable, které je velmi oblíbené a proto v něm vznikají neustále nové a nové hotely. Některé byly vystavěny na prudkých svazích a nabízí tak úchvatné výhledy na moře. Morro Jable je moderní městečko nabízející nejen kvalitní ubytování a stravování, ale také hlavní nákupní ulici plnou obchůdků se suvenýry a nejrůznějším zbožím. K letovisku patří pláž Playa de Matorral, jejíž hlavní dominantou je maják tyčící se do výšky několika desítek metrů. Dalšími velkými centry turistiky na ostrově jsou Corralejo, Caleta de Fuste a Costa Calma. 

Většina mladších obyvatel ostrova se dnes již živí turistickým ruchem, ti starší se i nadále věnují rybolovu, který je od nepaměti jejich součástí obživy. Čerstvými dary moře jsou pravidelně zásobovány místní restaurace, kde kuchaři připravují pro rekreanty tradiční pochoutky. Kromě rybolovu a turistického ruchu se obyvatelé živí ještě zemědělstvím, a pastevectvím, zejména tedy chovu koz. Z jejich mléka vyrábějí sýr, který je považován za místní specialitu.

Z přírodních zajímavostí je možné na ostrově navštívit rezervaci Parque Natural de las Dunas, kde se nachází pravé pouštní duny. Pravidelné nánosy písku zde formují atraktivní zvlněnou krajinu. Unikátním přírodním jevem je i jeskyně Cueva del Llano. Ve ztuhlé lávě zde vznikly jakési jeskyně či tunely. Vědci v těchto lávových hlubinách dokonce nalezli kosti několika již vyhynulých živočichů. Také dnes se v těchto místech vyskytuje endemický živočich, jde o slepého obratlovce připomínajícího pavouka. Pokud si budete chtít udělat pěkný výlet, vydejte se na nedaleký ostrůvek Los Lobos, který byl v minulosti domovem početné populace tuleňů. V současnosti se na něm nachází přírodní rezervace, která skýtá vzácné a endemické druhy ptactva a rostlin.

Hlavním městem ostrova je od roku 1860 Puerto del Rosario, tedy město s velmi poetickým jménem – Přístav růží. Do roku 1957 se však jmenovalo Puerto de Cabras (Přístav koz), protože v jeho okolí chovali pastevci velká stáda koz. Teprve později bylo přejmenováno a získalo dnešní název. Přesto se dodnes v místních obchodech setkáte s širokou nabídkou kozích sýrů a v restauraci vám nabídnou kozí pečínku na nejrůznější způsoby. Fuerteventura není celkově příliš bohatá na památky, ale za návštěvu určitě stojí bývalé hlavní město ostrova Betancuria, jejíž historie sahá až do 15. století.  Kromě starobylých uliček zde najdete také pěkný bílý kostelík ze 17. století nebo archeologické muzeum.

Při prohlídce ostrova byste neměl vynechat ani městečko la Oliva se sídlem bývalé vojenské správy Casa de los Coroneles, nebo městečko Pájara, kde je k vidění krásný kostel. Nezapomenutelným zážitkem bude návštěva přímořské vesničky Tefia. K tradičním ostrovním stavbám patří větrné mlýny, kterých je po celé Fuerteventuře rozeseto kolem čtyřicítky. Pokud hledáte nějakou rodinnou zábavu, stačí navštívit zoologickou zahradu Oasis Park, Safari de Camellos, vodní park Baku Water Park nebo ponorku Sub Cat.

Golfová hřiště na Fuerteventura

Academia de Golf La Pared
Fuerteventura Golf Club
Golf Club Salinas de Antigua
Jandía Golf Club
Las Playitas Golf