Gran Canaria

Gran Canaria je s rozlohou 1 533 km2 třetím největším a geologicky nejstarším ostrovem Kanárského souostroví. Díky své přírodní a klimatické rozmanitosti bývá nazýván ostrovem tří kontinentů – jih připomíná Afriku, vnitrozemí Evropu a hluboké skalní kaňony Ameriku. Na ostrově se nachází 8 moderních golfových hřišť, která uspokojí každého golfistu.

Popis ostrova Gran Canaria

Z turistického hlediska je ostrov Gran Canaria jedním z nejoblíbenějších a tedy i nejnavštěvovanějších. Nabízí totiž úžasnou kombinaci božského klidu odlehlých míst a nočního života v moderních letoviscích, kontrasty historie a současnosti, prohlídky památek i možností nakupování. Na své si zde přijde opravdu každý.

Ostrov je možné rozdělit na dvě klimatické zóny, sever je úrodnější a vlhčí, zatímco na jihu panuje horko a sucho. Vrcholná sezóna trvá od listopadu do dubna. Co se týče přírody, oplývá pestrostí, kterou uvidíte jen málokde na světě. Na jihu ostrova vás ohromí známé písečné duny Dunas de Maspalomas, ve vnitrozemí vám vezme dech pohoří s nejvyšší horou ostrova Pico de las Nieves, která dosahuje nadmořské výšky 1950 metrů a na severu se budete moci pokochat hlubokými kaňony i idylickými údolími. Ostrov pokrývá velmi úrodná vulkanická půda, naleznete zde rozmanitou subtropickou i středomořskou vegetaci. Na každém kroku tak můžete obdivovat květy ibišků, ale setkáte se zde také s piniemi, opunciemi, banánovými plantážemi, streliziemi (papouščími rostlinami) i vánočními hvězdami. Na Gran Canarii je celkem zastoupeno 1700 rostlinných druhů, z čehož 500 druhů je endemických.

Celý ostrov je biosférickou rezervací a nabízí tak jedinečné přírodní úkazy. Na pobřeží Gran Canarie samozřejmě najdete také řadu dokonalých zlatavých písečných pláží, jako jsou například Playa del Inglés nebo Playa de Amadores. Tato pláž nedaleko střediska Puerto Rico je tvořena jemným bílým pískem a po celé délce lemovaná obchůdky a restauracemi. Mnozí ji považují za nejkrásnější na celém ostrově. Zajímavá je tím, že byla mezi skalisky vytvořena uměle, aby uspokojila požadavky i té nejnáročnější klientely. Podél pobřeží vyrostly rozlehlé hotelové komplexy a další kvalitní ubytovací i stravovací zařízení. Mnohé z nich nabízí řadu doprovodných programů a jejich součástí jsou například fitness či wellness centra, posilovny, sauny, bazény a další zařízení. V poslední době je však stále oblíbenější výrazně skromnější způsob ubytování v domácím prostředí na rodinných farmách, v rodinných domcích či na venkově.

Ve vodách Atlantiku můžete vyzkoušet potápění, surfování, kiting nebo sportovní rybaření, kdo má zájem může strávit celý den na plachetnici. Jestliže upřednostňujete sporty na souši, na Gran Canarii si přijdete na své. Po celý rok je možné se věnovat turistice, horolezectví, cyklistice nebo adrenalinovým sportům, jako je paragliding nebo sestup do roklí. Na ostrově bylo vybudováno také množství kvalitních golfových hřišť. Díky stálému slunečnému počasí mají hráči golfu na Gran Canarii skvělé podmínky. K nejznámějším golfovým hřištím patří Real Club de Golf Las Palmas a Maspalomas Golf. 

K nejnavštěvovanějším místům ostrova patří hlavní město Las Palmas, které ukrývá krásné staré centrum s mnoha stavebními památkami. Za prohlídku stojí například dům Casa de Colón, ve kterém údajně pobýval Kryštof Kolumbus, než se vypravil na objevnou cestu do Ameriky. V centru města stojí impozantní katedrála sv. Anny. Las Palmas je druhým největším přístavem Španělska a důležitým univerzitním městem. Předměstím města je luxusní středisko Tafira tvořené rezidencemi ve stylu napodobenin známých historických staveb.

Na jihovýchodě ostrova se rozkládá oáza Maspalomas, v níž se do výšky 56 metrů tyčí maják Faro z konce 19. století. Milovníci lodí a jachet by neměli vynechat prohlídku atraktivního historického přístavu Puerto de Mogán, který bývá často nazýván „malými Benátkami“. Zajímavé je rovněž město Arucas, které se proslavilo výrobou banánového likéru. Pokud byste si chtěli prohlédnout balkony vyřezávané ze dřeva kanárské borovice, museli byste se vypravit do městečka s nepříliš lákavým názvem – Teror. V Teroru stojí také kostel Nuestra Seňora del Pino zasvěcený patronce ostrova. 

Cílem mnoha výletníků bývá místo Agaete, kde se z oceánu vypíná mohutné skalisko zvané Dedo de Dios, tedy Prst Boží. Určitě vyrazte na vyhlídku Cruz de Tejada nebo do vesničky Santa Lucia, v níž se nachází národní muzeum. Lákavou podívanou nabízí botanická zahrada Palmitos Park situovaná v kaňonu nedaleko Playa del Inglés nebo Jardin Canario u městečka Tafira Alta. K vidění je zde veškerá původní flóra ostrova a navíc zdarma. Na ostrově nechybí ani vodní parky, jako je například Aqua Sur. 

Golfová hřiště na Gran Canaria

Anfi Tauro Golf - www.anfi.com
Campo de Golf de Maspalomas - www.maspalomasgolf.net
El Cortijo Club de Campo - www.elcortijo.es
Las Palmeras Golf Sport Urban Resort - www.laspalmerasgolf.es
Lopesan Meloneras Golf - www.lopesan.com
Oasis Golf 
Real Club de Golf de Las Palmas - www.realclubdegolfdelaspalmas.com
Salobre Golf & Resortwww.salobregolfresort.com