Nejmenším z Kanárských ostrovů je La Gomera rozkládající se na ploše necelých 400 kilometrů čtverečních. Přestože je nejmenší, vyniká tento kruhový ostrov unikátní přírodou a rozmanitou krajinou. Díky tomuto bohatství byla třetina La Gomery zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.
La Gomera vznikla před mnoha miliony let sopečnou činností, stejně jako ostatní ostrovy v tomto souostroví. Během mohutných erupcí, které naposledy proběhly ve čtvrtohorách, se vytvořil jediný horský masív Alto de Garajonay dominující ostrovu. Nejvyšším vrcholem je Garajonay dosahující nadmořské výšky 1484 metrů, který tvoří pomyslný střed ostrova. V okruhu 4 kilometrů čtverečních okolo vrcholu se rozkládá stejnojmenný národní park Parque Nacional de Garajonay. Ten od roku 1986 spadá pod ochranu organizace UNESCO, jelikož vyniká historicky i biologicky ceněnými mlžnými pralesy.
Oblast je velmi bohatá na vegetaci, která se příliš neliší od té, jež se zde vyskytovala v pravěku. Rostou zde vzácné cedry, lišejníky, vavříny, mechy, kapradí, stromy, keře a spousta barevných květin. Celkem zde bylo napočítáno přes 500 rostlinných druhů. Mraky se zde drží poměrně nízko a poskytují tak rostlinám potřebnou vláhu. V těchto podmínkách se dobře daří početným druhům živočichů, především ptákům a bezobratlým. Celý národní park je protkán hustou sítí pěších stezek, je tak ideální pro milovníky turistiky.
Na La Gomeře je toho k vidění mnohem více. Ze svěžího pralesního ráje se můžete záhy dostat do zcela jiného světa, nehostinného a vyprahlého. Na jihu ostrova se rozkládá pouštní krajina, která je porostlá pouze odolnými keři a kaktusy. Mnohem lépe to však vypadá na samotném pobřeží, kde najdete oblázkové či kamenité pláže. Zde se nabízí úžasné koupání ve vodách Atlantiku nebo pestré možnosti vodních sportů. Nejoblíbenějším místem pro rekreaci je Valle Gran Rey, kde je rozeseto několik malých vesniček. Svou vybaveností si však nezadají s jinými, mnohem většími a známějšími centry na Kanárských ostrovech. Nechybí zde hotely, restaurace, bary ani diskotéky. Na místních plážích si tak můžete užívat pohody a poslouchat šumění oceánu.
Druhým nejoblíbenějším turistickým střediskem je Playa de Santiago, které se rozkládá v nejteplejší části ostrova. Toto místo je ideální pro všechny, kdo si rádi svou dovolenou na mořském pobřeží okoření výlety do krásné přírody. Ubytování je možné v luxusních hotelích i skromnějších apartmánech. Ve všech turistických centrech na ostrově naleznete nejrůznější sportovní zařízení či půjčovny vybavení. Kdo má zájem, může si zahrát tenis, golf nebo si zaplavat v bazénu. Skvělé podmínky zde najdou také surfaři, kiteři nebo potápěči. Na své si přijdou také rybáři nebo jezdci na koních.
Pokud máte rádi skály a horolezectví, zamiřte na sever. Tam se nachází čedičový skalní útvar Los Órganos neboli Varhany. Spatřit jej však můžete pouze z moře, je tak třeba se vydat na lodní výlet. Tento velmi působivý skalní útvar připomíná píšťaly kostelních varhan, proto také získal své jméno. Byl vytvořen vulkanickou erupcí a po dlouholeté erozi odhalen. Dnes se tyčí do výšky úctyhodných 80 metrů. Na La Gomeře existuje více míst, kde je možné spatřit takovéto zvláštní skalní útvary, mnohé z nich se tyčí na vrcholcích kopců a dominují okolní krajině. Největší seskupení těchto čedičových děl přírody můžete obdivovat v oblasti Monumento de los Roques na jihu ostrova.
Další krásné dílo přírody najdete nedaleko vesnice Chipude. Jde o takzvanou stolovou horu s názvem La Fortaleza, která bývá často zahalena v mlžném oparu. Pokud však vychytáte příznivé počasí, můžete se pokusit o výstup. Z vrcholu se naskýtá okouzlující výhled do okolní krajiny.
Na La Gomeře žije v současnosti okolo 25 tisíc obyvatel, kteří mluví španělsky, ale v turistických resortech se bez problémů domluvíte také anglicky. Místní obyvatelé jsou velmi milí a žijí poklidným životem. Stejně jako jinde ve Španělsku, i zde se řídí heslem „maňana“ aneb, co můžeš udělat dnes, odlož klidně na zítra. Na ostrově se stále dodržují tradice a svátky, které místní lidé rádi společně oslavují.
Řada místních obyvatel se dnes věnuje práci v cestovním ruchu a starají se o to, aby byli návštěvníci La Gomery během svého pobytu spokojení. Mladí lidé pracují převážně v hotelích, restauracích, barech nebo diskotékách. Dostatečný počet lidí se však stále věnuje tradičními zemědělství a chovu zvířat. Svahy La Gomery tak zdobí speciálně vybudované terasy, na nichž se od nepaměti pěstuje zelenina a ovoce, především sladké banány, které slouží hlavně pro export. Na ostrově roste kolem 100 tisíc palem, z nichž se vyrábí olej a kvalitní med. Na ostrově je stále živá i výroba tradičních dekorací, keramiky a věcí denní potřeby.
Hlavním městem ostrova a také největším přístavem je San Sebastian situovaný na východním pobřeží. Jde o administrativní centrum, výchozí a cílový bod trajektů a lodí přivážejících návštěvníky z okolních ostrovů. V minulosti v tomto přístavu zakotvil dokonce mořeplavec Kryštof Kolumbus, který se odtud vydal dále na objevnou cestu do Ameriky. Kromě hlavního města stojí za návštěvu malebné vesničky Agulo, Arure, Las Rosas či El Cercado. V poslední jmenované se lidé stále věnují rukodělné výrobě, především tedy hrnčířství. Výrobky zhotovují z tmavé gomorské hlíny bez použití hrnčířských kruhů. Poměrně rušným městečkem je Vallehermoso, jehož název by se dal přeložit jako „Krásné údolí“. V jeho okolí se nachází velmi kvalitní a úrodná půda, na pobřeží se pak rozkládá jedna z nejkrásnějších pláží na ostrově – Playa de Vallehermoso.
Tecina Golf
© 2010 weto.cz webdesign | WebPerfect