Tenerife

Tenerife je nejen největším, ale také nejzelenějším ostrovem z Kanárského souostroví, proto bývá často nazýván „ostrovem věčného jara“. Turisty je hojně navštěvován především pro své příjemné klima a fascinující přírodu. K jeho přednostem patří nekonečné písečné pláže, které jsou na mnoha místech tvořeny tmavým lávovým pískem.

Popis ostrova Tenerife

Krajina Tenerife je značně různorodá, najdete zde jak hluboké lesy, vulkanické planiny, exotické pláže i banánové plantáže. Ostrov je poměrně kopcovitý, od rovinatého pobřeží se zvedají vysoké útesy a ve vnitrozemí se tyčí vrcholky majestátních hor. Na Tenerife se nachází nejvyšší hora Španělska – Pico de Teide dosahující nadmořské výšky 3717 metrů. Tento mohutný vrchol je vulkanického původu a stále z něj vytéká žhavá láva. Pico de Teide je součástí národního parku Teide, který je největším v zemi. Pokrývá více jak 35% plochy ostrova, celkem okolo 14 tisíc hektarů.  

Pico de Teide je dominantou a také symbolem celého Tenerife, jeho návštěvu byste si proto neměli nechat ujít. Až 200 metrů pod samotný vrchol se můžete nechat vyvézt lanovkou. Z vrcholku se pak můžete pokochat nádherným výhledem do širokého okolí a také na nezasypanou vyvřelou lávu. Vrchol až do jara pokrývá sněhová vrstva. Pico de Teide ukrývá jednu zajímavost a tou je mezinárodní astronomická observatoř. Byla slavnostně otevřena v roce 1985 samotným španělským králem. Observatoř je přístupná veřejnosti.

Dovolenou na Tenerife ocení každý, kdo si rád zpestří pobyt na pláži s aktivním odpočinkem. Ostrov má ideální podmínky pro pěší turistiku i cyklistiku. Některé trasy jsou poměrně náročné, určené pro zkušené horaly, jiné odpočinkové a zvládne je téměř každý. Spokojení budou také vyznavači adrenalinových sportů, jsou zde totiž ideální podmínky pro lezení po skalách, paragliding, průzkum jeskyní a další. Užívat si můžete jízdu na koni nebo procházky rozkvetlou přírodou. Na mnoha místech ostrova byla vybudována kvalitní golfová hřiště. Pobřeží Tenerife je pak velkým lákadlem pro milovníky windsurfingu a zdejší vody přitahují potápěče a šnorchlisty. 

Zdejší pláže působí velmi exoticky, jsou totiž sopečného původu, a proto jsou tvořeny tmavým pískem. Aby ovšem byli spokojení i milovníci karibského stylu, bývá sem speciálně pro ně pravidelně přivážen jemný bílý písek ze Sahary. Pokud byste se tedy chtěli na Tenerife projít po Sahaře, navštivte Playa de las Americas rozkládající se na jihu ostrova. Některé pláže byly vybudovány uměle a mají zajímavé architektonické řešení, jiné jsou naprosto přírodní a lemované vzrostlými palmami. Vyhledávanými místy pro koupání a relaxaci na plážích jsou Lago Martinaez, El Medano či Los Gigantes.

Nejvíce turistických center a moderních letovisek najdete na jihu ostrova, ovšem Tenerife celé je protkáno dobrou silniční sítí. Spojení s městečky na opačné straně ostrova je proto bezproblémové. Pobřežní letoviska nabízí hotelové komplexy, které poskytují služby na vysoké úrovni a dokážou tak uspokojit i ty nejnáročnější zákazníky. Pokud netoužíte po ubytování v obrovském několikapatrovém hotelu, můžete zvolit některý z apartmánů, bungalovů nebo se ubytovat v některém z tradičních venkovských stavení, kterých je na Tenerife opravdu požehnaně. Mnohá ubytovací zařízení nabízí svým návštěvníkům možnost nechat se rozmazlovat ve wellness centrech, užít si relaxaci v bazénu, sauně nebo posilovně. V přímořských letoviscích na Tenerife si přijdou na své milovníci koupání, vodních radovánek, nočního života a zábavy. Mezi největší turistická střediska patří Los Cristianos, Playa de las Américas, Las Caletillas, Costa Adeje, Puerto de La Cruz.

Na Tenerife nehrozí, že byste se někdy nudili. Pokud vás omrzí polehávání na plážích a na náročné výšlapy do hor se také necítíte, máte spoustu dalších možností, jak vyplnit volný čas. V severní části ostrova stojí za návštěvu městečko Puerto de la Cruz, na jehož okraji najdete Loro Parque. Tato botanicko-zoologická zahrada je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí na Tenerife a každoročně ji navštíví desetitisíce turistů. Park byl pojmenován podle pestrobarevných papoušků z celého světa, kterých je zde více než dost. K dalším obyvatelům parku patří šimpanzi, krokodýli, tygři a zábavní delfíni. K vidění je i největší výběh pro tučňáky na světě, obrovská akvária plná ryb a kaktusárium.

Další atrakcí je 1000 let (místní obyvatelé tvrdí, že dokonce 2 tisíce let) starý strom „dračinec“ ve městečku Icod de los Vinos, který se stal jeho symbolem. Nejde dokonce ani o strom v pravém slova smyslu, ale o 17 metrů vysokou bylinu, která je možná dokonce nejstarší a největší bylinou na světě. Pokud byste chtěli zažít pravý opak a prohlédnout si drobné živočichy, zajeďte si na výlet do Mariposario del Drago, kde jsou k vidění nádherní motýli. 

Hlavním městem Tenerife je Santa Cruz de Tenerife, které ukrývá mnoho památek i muzeí. Z těch nejzajímavějších můžete navštívit Vojenské muzeum, Muzeum přírody a lidstva nebo Muzeum výtvarného umění. Za prohlídku stojí zdejší přístav a četná náměstí, na nichž se tyčí zajímavé kostely, sochy a historické budovy. Nejvýznamnější církevní stavbou je trojlodní kostel San Marcon z přelomu 15. a 16. století. Velmi přitažlivé je starobylé město La Laguna, které bylo pro své historické památky zapsáno na seznam světového dědictví organizace UNESCO. Je druhým největším městem na ostrově a žije v něm okolo 140 tisíc obyvatel. Kromě těchto velkých měst doporučujeme navštívit také Kanárské ostrovy v miniatuře – atrakci známou jako Pueblochico,vykopávky Piramides de Guimar, Museo de Historia de Tenerife nebo velbloudí safari a ponorku Yellow Submarine.

Golfová hřiště na Tenerife 

Abama Golf Club
Amarilla Golf
Buenavista Golf
Golf Costa Adeje
Golf de Sur
Golf Las Américas
La Rosaleda
Los Palos Golf Center
Real Club de Golf de Tenerife