Costa Blanca

Pokud toužíte po dovolené plné slunce, pohody i poznávání, na místě, kde budete obklopeni nádhernou přírodou, navštivte španělské pobřeží Costa Blanca. Jde o cca 220 kilometrů dlouhý pás pobřeží, který lemují překrásné pláže jako stvořené k lenošení i vodním sportům. Costa Blanca neboli Bílé pobřeží dnes patří k nejnavštěvovanějším částem Španělska.

Popis oblasti Costa Blanca

Turisty do této oblasti lákají především skvělé možnosti rekreace, odpočinku a zábavy. Panuje zde uvolněná středomořská atmosféra a díky příjemnému klimatu s třemi sty slunečnými dny v roce je možné si užívat koupání v moři od dubna až do října. Průměrná denní teplota dosahuje 20 stupňů Celsia, léta zde nejsou nijak extrémně parná a zimy jsou mírné. Zdejší klima je to nejteplejší z celého Španělska a údajně také třetí nejlepší na celém světě. 

Příroda se v této oblasti opravdu ukázala v celé své kráse, k vidění jsou zde nádherné scenérie, a to nejen na pobřeží, ale také ve vnitrozemí. Každého jistě okouzlí průzračně čistá voda Středozemního moře lákající ke koupání, potápění a mnoha vodním sportům. Povětrnostní podmínky jsou zde ideální hlavně pro windsurfing, kiting a jachting. Pláže Costa Blancy jsou písčité i oblázkové, většinou mají pozvolný vstup do moře, ale setkat se můžete i s příkřejším svažováním. Některé jsou rovinaté, jiné divočejší a ohraničené strmými útesy. Pobřeží je také lemováno spoustou zátok, které ukrývají menší plážičky a laguny poskytující naprosté soukromí.

Také vnitrozemí Costa Blancy stojí za prozkoumání. Je velmi rozmanité a nabízí divokou horskou krajinu i úrodná údolí, kde se daří zemědělství. Při toulkách horami můžete narazit na malebné vesničky, které vypadají, jako by se v nich zastavil čas. K vidění jsou také pozůstatky četných arabských hradů, maurské minarety, římská divadla, starobylá sídliště i barokní katedrály.

Sever Costa Blancy je označován Marina Alta a je pro něj typická divokost pobřeží. Horské masívy zde strmě spadají do moře, kde se o ně třístí mořské vlny. Jižní část Costa Blancy začínající u města Alicante a táhnoucí se až po letovisko Pilar de la Horadada, je pravým opakem Marina Alty. Najdete zde jen poklidné rozlehlé pláže tvořené jemným bílým pískem. Celé pobřeží je lemováno turistickými letovisky, rybářskými přístavy, strážními věžemi a živými přímořskými promenádami.

Až vás omrzí povalování na plážích, můžete se vydat na průzkum okolní přírody. Milovníci přírody budou v Costa Blance nadšení, nedaleko pobřeží se totiž nachází například slanovodní jezera, mokřady a také přírodní parky Lagunas de la Mata a Hondo v blízkosti města Elche. Nudit se však nebudou ani vyznavači golfu, tenisu, cyklistiky nebo jízdy na koni. 

Jestliže jste se rozhodli pro Costa Blancu a patříte k lidem, kteří oceňují na dovolené klid, měli byste ji navštívit ještě mimo hlavní sezónu, kdy nejsou pláže a města přeplněné davy turistů. V sezóně celé pobřeží ožije bujarým nočním životem, před kterým ve větších městech takřka není úniku. K nejnavštěvovanějším a největším turistickým centrům na Costa Blance patří Alicante, jemuž dominuje kopec se zříceninou hradu Santa Barbara a také Benidorm, plný moderních hotelových komplexů a výškových budov. Historická Torrevieja okouzlí svou unikátní atmosférou, řadou památek i turistických atrakcí. Symbolem celé Costa Blancy se stalo městečko Calpe, kterému dominuje 332 metrů vysoká vápencová skály Peñón de Ifach vybíhající do moře. Hojně navštěvovaná jsou také Altea či Xábia (španělsky Jávea), které se skvěle hodí pro rodinnou dovolenou.

Nudu na Costa Blance rozhodně nezažijete, stačí si jen vybrat z nepřeberného množství atrakcí či výletů, které se v okolí nabízí. Za návštěvu jistě stojí Aqualandia, což je největší španělský vodní park s neuvěřitelným množstvím skluzavek, tobogánů, bazénů a dalších vodních atrakcí. Další zábavní vodní park, kde jste ovšem obklopeni přírodou, se jmenuje Mundomar. Zažít zde můžete představení delfínů, lachtanů, papoušků a k vidění je spousta různých exotických zvířat. Další dva tematicky zaměřené parky se nazývají Terra Mítica a Terra Natura. Starobylou pevnost můžete probádat v Guadalestu.