Costa Brava

Costa Brava neboli „Divoké pobřeží“ se nachází v Katalánsku. Jedná se 220 km dlouhé pobřeží protkané dlouhými plážemi a skalisky. Costa Brava patří mezi nejoblíbenější španělské turistické oblasti a tak můžete počítat s kvalitními službami. Turistický ruch se zde začal naplno rozvíjet v 50. letech 20. století a od té doby je Costa Brava čím dál častějším cílem všech, kteří touží po nezapomenutelné letní dovolené s bohatou nabídkou nejrůznějších aktivit. Všechen komfort se zároveň krásně doplňuje s místní nádhernou přírodou. Kromě všech možných vodních sportů, relaxace a výletů za památkami nabízí Costa Brava také kvalitní golfová hřiště. Oblast je také příjemná díky svému středomořskému klimatu s minimem srážek, avšak bez extrémních veder, průměrné teploty jsou od 25 – 34°C. Na jaře a na podzim je třeba počítat s chladnějšími nocemi. 

Popis oblasti Costa Brava

Pláže jsou písčité s hrubším zrnem. Na většině je možno si za poplatek pronajmout lehátka a slunečník. Pláže jsou lemovány palmami a promenádami s bary a obchůdky se suvenýry. Najdete zde však také zcela opuštěná zákoutí, kam se můžete vydat, pokud vyhledáváte skutečný klid a naprosté soukromí. Téměř všechny pláže mají modrou vlajku, kterou obdrželi díky své kvalitě a díky čistotě vody.

Costa Brava nabízí také celou škálu možností ubytování. Záleží tedy jen na tom, zda dáváte přednost klidnějšímu bydlení anebo toužíte po rušném nočním životě, zda jedete s dětmi či zda toužíte po luxusu. Najdete zde hostely i pětihvězdičkové hotely a penziony, apartmány i bungalovy či kempy. 

Pojďme si nyní ve stručnosti představit nejoblíbenější letoviska oblasti Costa Brava. Především mladí lidé by si měli za svůj cíl zvolit rušné letovisko Lloret de Mar. Pláže jsou pokryté zlatavým pískem a lemovány palmami. Letovisko však ožívá především v noci. Stojí zde spousta zábavních podniků, barů, diskoték a kaváren. Avšak ani přes den se zde nebudete nudit. Můžete si zahrát například tenis, minigolf, zkusit surfování, plachtění a další vodní sporty či si pronajmout čtyřkolku nebo člun. Navštívit můžete vodní park. V lokalitě se nachází také řadu historických a architektonických památek, například zřícenina hradu El Castillo de Sant Joan z 11. století. Úžasný pohled se vám naskytne z hradní věže. Velmi rušným letoviskem je rovněž St. Susanna, kde se nachází množství nejrůznější restaurací, diskoték, barů a obchodů. Přes den pak můžete nabrat síly na další večírek na prosluněných písečných plážích. Velké množství nejrůznějších atrakcí nabízí rovněž letovisko Roses, kde se můžete vydovádět v obrovském aqvaparku. A pokud máte rádi malířství, můžete se odsud vydat do nedalekého městečka Figueres, kde je muzeum Salvadora Dalího. 

Calella je malé městečko s krásným historickým centrem a příjemnými plážemi. Oblast je výborným místem pro provozování všemožných vodních sportů. Nechybí zde ani řada dobrých restaurací, klubů a diskoték. 

Původní rybářská vesnička chráněná pohořím Montenegre – Malgrat de Mar – je stále oblíbenějším turistickým cílem. Místní nádherné pláže jsou lemovány palmami, obchůdky, restauracemi a bary. Letovisko by se mělo stát cílem všech, kteří touží po klidné dovolené. A také cílem těch, kteří mají rádi historii. V samotném městě i jeho okolí se nachází řada kulturních památek. 

Tossa de Mar je město s velmi dlouhou historií. Založené bylo již v 8. století př.nl. římskými kolonizátory a bylo důležitým bodem např. v období Punských válek. Po několika staletích klidu byl rozvoj města obnoven v 15. století, kdy se stalo sídlem významného šlechtického rodu Torresů de la Maresme. Ti zde po sobě zanechali velkolepý hrad, jehož pozůstatky můžete navštívit i dnes. Další rozkvět přišel až s rozvojem cestovního ruchu v 90. letech 20. století. Nyní je letovisko Tossa de Mar ideálním místem pro strávení romantické dovolené. Místní pláž je tvořena hrubším pískem, vstup do moře je mírný. Kromě hlavní pláže je zde také spousta menších pláží okolo zálivů. V letovisku sice nepanuje příliš rušný noční život, poklidný večer si však můžete užít v některé z mnoha restaurací či barů. Ve dne se můžete kromě relaxace na pláži vydat také za poznáním – významnou památkovou zónou je stará část města zvaná Vila Vell, nedaleko letoviska se pak nachází zbytky římské osady ze 4. století. Milovníci výtvarného umění se mohou vydat do Městského muzea, kde jsou mimo jiné vystaveny také díla Chagalla. Poklidným letoviskem je také Pineda de Mar, Tamariu či Begur.

Nejjižnějším místem Costa Bravy je letovisko Blanes. Navštívit zde kromě zřícenin hradu Sant Juan ze 13. století můžete také například jednu ze dvou botnických zahrad či zdejší vyhlášený rybí trh.

Letovisko Platja d´Aro bylo ještě do 50. let 20. století malým městečkem s několika rekreačními vilkami. Dnes je perfektně vybaveným turistickým letoviskem. Místní pláže jsou velice pěkné. Navštívit můžete buďto hlavní pláž anebo se vydat na jednu z malých romantických pláží schovaných v malých zátokách. Letovisko je proslulé zejména svými svátky – fiestami. Prozkoumat krásy podmořského svět můžete na ostrovech Medas, které jsou oblíbenou potápěčkou lokalitou. Nahlédnout trochu do místní historie můžete v nedalekém městečku Castell d´Oro, které je typické svou gotickou zástavbou a pevností Benedormiens. Oblíbeným cílem potápěčů je také letovisko L´Estartit. 

Dovolenou na pobřeží Costa Brava můžete strávit všelijak. Můžete relaxovat na pláži či se například věnovat různým vodním sportům. Součástí některých hotelových komplexů bývají tenisové kurty, na plážích je pak možno zahrát si například volejbal. Nechybí ani dětské kouty a hřiště. Vyzkoušet můžete také vodní lyžování, windsurfing, kitesurfing, parasailing, jízdu na motorovém člunu či si zapůjčit vodní šlapadlo. Velmi populární je také šnorchlování a potápění. Na celém pobřeží je řada potápěčských center a půjčoven vybavení. Děti, ale i dospělí budou jistě nadšeni z široké nabídky aqvaparků. 

Costa Brava je také skvělým cílem pro golfisty. A že je z čeho vybírat! Bylo zde vybudováno celkem 10 vysoce kvalitních hřišť, například Emporado Golf Club, Golf D´Aro či třiceti šesti jamkové hřiště PGA Golf Catalunya.

Vydat se můžete také na výlet do blízkého i vzdálenějšího okolí. I v tomo směru má Costa Brava co nabídnout. Navštívit můžete například klášter z 10. století Sant Pere de Rodes, který je dnes sice již částečně zbořen, i tak však lze poznat jeho dřívější majestátnost. Do dávné historie můžete nahlédnout v městečku Ullastret, kde je archeologické naleziště iberské osady zaniklé ve 2. století př. n. l. Muzea, katedrála a další historické památky jsou k vidění ve městě Girona, které je správním městem stejnojmenné provincie.

Pokud vás během dne přepadne hlad či chuť, neváhejte a ochutnejte něco z místní výborné kuchyně. Mezi speciality patří esqueixadá (salát z rajčat, černých oliv, zelené čočky a solené tresky), escalivada (směs pečených paprik a lilků s cibulí), rýže, různé omáčky a uzeniny nebo pikantní zeleninové směsi. Nejoblíbenějším nápojem je víno.