Costa del Azahar

Costa del Azahar neboli „Pobřeží pomerančového květu“ je oblíbeným turistickým cílem, který navazuje na známou oblast Costa Brava. Pobřeží Costa de Azahar se rozprostírá na území dvou provincí – Castellón a Valencia. Na jedné straně je pobřeží lemováno pásem hor (El Maestrazgo), z druhé strany jej omývají vody Středozemního moře. Oblast je typická pomerančovníky, které v době květů halí pobřeží do opojné vůně.  

Popis oblasti Costa del Azahar

Návštěvníky je oblast vyhledávána nejen pro své nezapomenutelné pomerančovníkové háje, ale také pro prosluněné pláže s jemným pískem, divoké zátoky a vnitrozemí s bujnými borovicovými a dubovými lesy, krásná letoviska a množství turistických památek. Výjimečné jsou také klimatické podmínky. Slunce zde svítí téměř tři sta dní v roce a průměrná teplota je okolo 18°C.

Pobřeží Costa del Azahar je perfektním místem pro vaši dovolenou, na které se rozhodně nebudete nudit. Lenošení a slunečních paprsků si můžete užít na nádherných plážích, azurové moře láká ke koupání a k vodním sportům. Milovníci historie a kultury se mohou vydat na jeden z mnoha výletů po blízkém i vzdálenějším okolí a poznávat tak (nejen) architektonické krásy Španělska. Blízkost hor zas nabízí dostatek možností po milovníky pěší turistiky. Zapůjčit si můžete také džíp, kolo anebo si pobřeží prohlédnout z koňského hřbetu. V letoviscích se nachází množství výborných restaurací, příjemných kaváren a barů a také nočních podniků. Pro aktivní návštěvníky jsou zde sportovní centra a aqvaparky, kterými jistě nepohrdnou také děti. Navštívit můžete rovněž národní park La Siera de Irta. Na své si přijdou i golfisté.

Peniscola (Peñíscola) patří k těm nejoblíbenějším letoviskům. Návštěvníky láká především na několikakilometrové pláže. Ubytování zajišťuje řada moderních hotelů, rodinných hotelů či apartmánů. Místní pláž je písečná, pozvolna pak přechází v pláž oblázkovou a je vhodná také pro rodiny s malými dětmi. Pláž je lemována promenádou s obchůdky a kavárnami, zapůjčit si můžete lehátka a slunečníky. Kromě příjemných pláží nabízí Peniscola také unikátní historické centrum s hradem ze 14. století a rušný noční život. Letovisko každý rok hostí filmový festival komedie.

Nádherné písečné pláže, kvalitní hotely, kempy, kluby a restaurace najdete také v letovisku Benicassim. Název letoviska je odvozen od berberského kmene Banu Qasim, který zde žil v 8. století. Letovisko Benicassim je známé také díky každoročnímu festivalu – Festival Internacional de Benicassim, který je jedním z nejznámějších evropských festivalů hudebního stylu „indie“. Město je ze severu chráněno před větry pohořím známým jako „Desert de les Palmes“. 

Velice moderní přístav, ale také tři příjemné pláže se nacházejí v letovisku Castellón de la Plana. Lokalita je vhodná pro milovníky vodních sportů, především jachtingu a pro aktivní turisty, kteří rádi poznávají historické památky oblasti. Dominantou je El Fadrí – zvonice z 15. století. Za návštěvu stojí také gotická katedrála - Concatedral de Santa Maria, která byla zrekonstruována 20. století. Budova LLotja de Cánem dnes slouží k různým akcím univerzity. Postavena však byla již v 17. století a sloužila jako trh s výrobky z konopné látky a s konopnými lany. 

 Valencie je třetím největším městem Španělska a tak je místní nabídka všemožného druhu vyžití skutečně velice pestrá. V samotném městě a blízkém okolí najdete několik příjemných pláží, jako je například Playa de Malvarrosa a Playa e Levante o de la Arend či vzdálenější El Saler. Valencie je přátelská také k nudistům, kteří mohou navštívit pláž Devesa či Playa Pinedo. Město má však co nabídnout také po kulturní stránce. Ze 14. století pochází vstupní brána Torres de Serranos. Bývalý obchod s hedvábím - Llotja de la Seda byl zařazen na seznam UNESCO. Najdete zde rovněž několik vyhlídkových míst, například Micalet vysoký 51 metrů. Ujít byste si neměli nehnat návštěvu „Města umění a vědy“. Autorem celé stavby je Santiago Calatrava a navštívit můžete planetárium, Vědecké muzeum prince Filipa či zimní zahradu Umbracula, Oceánografické muzeum či Palác umění. Místo není zajímavé jen svou nabídkou, ale také celkovým architektonickým zpracováním. V březnu se navíc můžete zapojit do všeobecného veselí. Koná se totiž „Las Fallas“, tradiční festival jara.

Ve východní části Costa del Azahar se rozkládá letovisko Oropesa del Mar. Letovisko je tvořeno krásným historickým centrem a řadou výborných hotelů. Vybrat si můžete s široké nabídky sportovního vyžití, ale rovněž můžete jen tak lenošit na krásných plážích. 

Všechna letoviska jsou navzájem propojena kvalitními komunikacemi. Proto není žáden problém vydat se na výlet do nějaké třeba i vzdálenější oblasti. Pravidelně jsou z různých letovisek nabízeny výlety do Valencije. V Benicasim se nachází ohromný vodní park – Aquarama s dětskými bazény, skluzavkami, hydromasážními bazény, atd.

Vydat se můžete na „výšlap“ do pohoří Maestrazgo, který většinou vede přes vesničku Morella, která je známá mohutným opevněním a výrobou lahodných sýrů, medu a ručně pleteného oblečení. Vypravit se můžete také do Vall D´Uixo, kde se nacházejí úchvatné jeskyně. Chráněné druhy ptactva a vodních živočichů pak můžete pozorovat v deltě řeky Ebro.