Costa del Sol

Costa del Sol v překladu znamená „slunečné pobřeží“ a tomuto názvu je pobřeží naprosto věrné. Ze severu je chráněno pohořím, které tak pobřeží kryje před deštěm a větrem. V oblasti po celý rok panují velice příjemné teploty (průměrná teplota vzduchu je 22°C, vody pak 20°C) a slunce zde svítí až po 300 dní v roce. A tak je pobřeží Costa del Sol jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Španělska. 

Popis oblasti Costa del Sol

Costa del Sol je ideálním místem pro relaxaci a opalování, ale také koupání a provozování vodních sportů, pro návštěvu kulturních památek a přírodních krás a pro hraní golfu. Ubytování je zajištěno širokou paletou kvalitních hotelů. V jednotlivých letoviscích nechybí obchůdky se suvenýry, potápěčská a sportovní centra, příjemné restaurace nabízející místní chutné speciality a noční podniky. 

Pojďme si představit jednotlivá letoviska. Centrem pobřeží Costa del Sol je Málaga, město známé především jako rodiště slavného (nejen) kubistického malíře Pabla Picassa. Málaga má však mnohem delší historii. Založena byla již v 7. stoleté př. n. l. Féničany, později spadala pod římskou i arabskou nadvládu a to vše se promítlo do podoby města. Dominantou Málagy je římská pevnost Alcazaba a později přistavěný hrad Gibralfaro. Ve městě najdete několik pláží, které disponují vším turistickým vybavením – půjčovnami lehátek a slunečníků, toaletami, sprchami, sportovními centry i bary a restauracemi. Málaga nabízí také řadu kvalitních obchodů a spoustu menších obchůdku, výborné restaurace, kvalitní ubytování i pulsující noční život. Najdete zde však také tichá místa – parky, zahrady a na své si přijdou také milovníci kultury. Kromě katedrály z 16. století či římského amfiteátru můžete navštívit například Picassovo muzeum.

Torremolinos je moderním letoviskem se spoustou kvalitních hotelů, obchodů i obchůdků, restaurací, kaváren a barů. Název je složen ze slov „torre“ – věž a „molinos“ – mlýny a dříve zde skutečně byla spousta mlýnů. Prosluněná pláž je od zbytku města oddělena promenádou. Pokud máte rádi pokrmy z ryb, měli byste se vydat do čtvrtě La Carihuela, která je známá svými restauracemi s rybími specialitami. Nočním životem pak žije především čtvrť Torre. Pokud rádi dovádíte ve vodě, můžete si radovánky v moři zpestřit návštěvou Aqualandu – ohromného vodního parku. 

Dalším turistickým centrem je Benalmádena. Letovisko je rozděleno na tři části: Benalmádena Costa, Arroyo de la Miel a Benalmádena Pueblo. Benalmádena Costa se jmenuje pobřežní a turistická část města. Dominantou je moderní přístav Puerto Marin, který je zároveň místem plným nočních podniků, obchůdků a příjemných restaurací. V přístavu se pravidelně pořádají závody regat a také mezinárodní klání v rybolovu. Místní pláže mají velice pozvolný přístup k moři a Benalmádena je tak skvělým místem pro dovolenou rodin s malými dětmi. Kromě široké nabídky vodních sportů zde najdete také například tenisové kurty či golfové hřiště, možnosti trávení dne jsou tak skutečně velmi pestré. Pláž je lemována promenádou, které vede až do tři kilometry vzdáleného letoviska Torremolinos. Střed města se nazývá Arroyo de la Miel. Navštívit zde můžete například vodní park Tivoli World či si udělat příjemnou podvečerní procházku Holubím parkem  -  „Parque de la Paloma“. Poslední část (Benalmádeno Pueblo) je obývána především místními. Za návštěvu zde jistě stojí Castillo Colomares - malý, velice zajímavě architektonicky řešený hrádek. Nádherný pohled na letovisko a okolí se vám naskytne z hory Calamorro (750 m n. m.), na kterou buď můžete vystoupat „po svých“ a nebo se nechat vyvézt lanovkou. 

Ti z vás, kteří touží po luxusní dovolené, by se měli vydat do letoviska Marbella. Jako sídlo své letní dovolené si jej mimochodem vybraly mnohé hvězdy světového showbyznysu. Centrum města je tvořeno typickou andaluskou architekturou prostoupenou moderními budovami. Nedaleko centra se nachází přístav Puerto Banús, kde můžete navštívit řadu špičkových butiků či restaurací. Oblast je také skvělým místem pro milovníky vodních sportů a golfisty. Nudit se nebudete rozhodně ani v noci. Letovisko Marbella se nechystá spát ani po západu slunce. Své dveře otvírá řada nočních podniků, diskoték a kasin. Město má však také své kulturní zajímavosti, například na Plaza de los Naranjos stojí radnice z 16. století. Navštívit můžete také Muzeum bonsají. Pokud chcete zažít skutečnou andaluskou fiestu, vydejte se sem kolem 11. června, kdy se zde každoročně slaví na počest patrona města, kterým je San Barnabé. 

Pokud dáváte přednost spíše klidnější dovolené, vyberte si letovisko Fuengirola. Toto město plné zeleně je mnohem méně rušné než okolní letoviska, avšak má také co nabídnout. Kromě vodních sportů se můžete věnovat například golfu anebo poznávat místní kulturní pamětihodnosti. 

Dalšími menšími a klidnějšími letovisky jsou Estepona, Nerja či Torrox Costa.