Ibiza

Ibiza je turisticky velmi oblíbený španělský ostrov ležící ve Středozemním moři, spadající pod souostroví Baleáry. Stejně jako sousední Mallorka oplývá Ibiza přírodními krásami, především tedy plážemi se zlatavým pískem a průzračným mořem. V kombinaci s dostatkem ubytovacích zařízení, pestrým sportovním i kulturním využitím, je ideálním místem pro dovolenou. 

Popis ostrova Ibiza

Ibiza je s rozlohou 571 km² je třetím největším z Baleárských ostrovů a žije na ní okolo 130 tisíc obyvatel. Je 41 km dlouhá, 22 km široká a celkově nabízí 210 kilometrů pobřeží. Ibiza leží necelých 100 kilometrů od španělské pevniny a během jednoho roku se na ní vystřídají přes 2 miliony turistů z nejrůznějších koutů světa. První obyvatelé přišli na Ibizu někdy okolo 2. tisíciletí před Kristem. Z tohoto období se podařilo dochovat mnohé skalní malby a megalitické stavby ve vnitrozemí. Okolo roku 700 přišli na ostrov Féničané a založili dnešní město Eivissa, po němž nakonec byl pojmenován celý ostrov. Během následujících staletí se na Ibize vystřídalo množství národů a každý z nich zanechal jistý odkaz. 

První turisté navštívili Ibizu již ve 30. letech minulého století, ale 2. světová válka jakýkoliv případný rozvoj turismu zastavila. Teprve od 60. let začaly vyrůstat na pobřeží nové hotely a ostrov se pomalu začal proměňovat v rekreační oblast s vysokým potenciálem. Již v 60. letech 20. století ji objevili členové hnutí hippies a atmosféru doby „květinových dětí“ si uchoval ostrov dodnes. Je vyhledáván milovníky nočního života a bujarého veselí. Během letní sezóny se Ibiza mění v jednu velkou diskotéku pod otevřeným nebem. Pokud tedy hledáte zábavu a uvolněnou přátelskou atmosféru, jste na Ibize správně. Turistický ruch nyní představuje asi 98% příjmů místní ekonomiky.

Samozřejmě diskotéky, bary a noční život není to jediné, co Ibiza nabízí. Objevovat můžete jak přírodu, tak i historii tohoto krásného ostrova. Kopcovitý terén a členité pobřeží dělají z Ibizy místo, které přitahuje jak milovníky lenošení na plážích, vyznavače vodních sportů nebo nadšence do turistiky. Nejvyšším vrcholem je Sa Talaia dosahující nadmořské výšky 475 metrů, následují vrcholy Puig Gros (415 m) a Puig Fornàs (410 m). Atraktivní jsou vysoké a strmé pobřežní útesy, které tvoří jakési přírodní hranice mezi jednotlivými plážemi. Podél pobřeží najdete řadu malebných písečných zálivů, v nichž najdete dostatek soukromí a ukryjete se před davy turistů.

Ibiza je ze všech Baleárských ostrovů nejvíce pokrytá zelení, najdete zde nejen borovice, ale také palmy, mandloně, olivovníky, pinie, opuncie nebo fíkovníky. Jelikož zde panuje subtropické podnebí s průměrnou roční teplotou okolo 19 stupňů Celsia, daří se zde zemědělství a pěstování nejrůznějších exotických plodin. Většina obyvatel ostrova se sice dnes již živí prací v cestovním ruchu, ale někteří (zejména starší) lidé se stále věnují jak zemědělství, tak i pastevectví a rybolovu. Úřední řečí Ibizanů je stejně jako skoro v celém Španělsku katalánština, ale většina obyvatel užívá místní dialekt „ibicenco“. 

Hlavním městem ostrova je Eivissa se 40 tisíci obyvateli, která nabízí nejen zábavu v podobě nočních klubů a světoznámých diskoték, ale také množství historických památek. Centrum je protkáno úzkými uličkami, obklopeno maurskými hradbami a nejvýznamnější památkou je středověká pevnost D´alt Villa, která je od roku 1999 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí také další velká města, jako Sant Antonio de Portmany, Sant Joan, Sant Josep či Santa Eulalia. Nejatraktivnější oblastí je však jihozápadní pobřeží v okolí města Es Cubelles, kde na strmých útesech stojí staré pirátské věže. Další oblíbenou atrakcí Ibizy je malebná vesnička Sant Llorenc ležící ve vnitrozemí. Obec ukrývá typická ibizská stavení s malebným kostelíkem a krásně vyzdobeným hřbitůvkem.

Atraktivních míst, která stojí za vidění, je na Ibize více než dostatek. Vynechat byste neměli prohlídku skalního chrámu bohyně Tanit v jeskyni Es Culleram či návštěvu kamenného ostrůvku Es Vedra. Ibizu si oblíbí jak mladí, tak i lidé hledající relaxaci a odpočinek. Kromě velkých rušných měst zde můžete najít také poklidná a romantická letoviska, jako jsou Sant Agustí, Sant Carles Peralta, Portinatx, San Miguel, Cala Vadella, Sant Jordi nebo Es Caná. Nejkrásnější pláže najdete asi 9 km jižně od hlavního města a jmenují se Es Cavalet a Las Salinas. Jestliže sháníte nějaký pěkný dárek pro své blízké, vydejte se do vesničky San Rafael nebo Santa Gertrudis, kde se lidé do dnešních dní věnují tradiční rukodělné výrobě.

Golfová hřiště na Ibize 

Golf Club Ibizahttp://www.golfibiza.com/