Mallorca

Ostrov Mallorca patřící pod souostroví Baleáry je již po mnoho let oblíbeným prázdninovým cílem turistů z nejrůznějších koutů světa. Oplývá totiž nádhernou přírodou, rozmanitou krajinou, příjemným klimatem a skvělými možnostmi rekreace. Návštěvníci si zde užijí dostatku zábavy, ale mohou také obdivovat řadu historických památek, které Mallorca ukrývá.

Popis ostrova Mallorca

Mallorca se rozkládá na území o rozloze 3640 kilometrů čtverečních a je tak největším z Baleárských ostrovů. Má velmi členité pobřeží, jehož celková délka je okolo 550 km, z toho 10% tvoří pláže omývané azurovými vodami Středozemního moře. Pro všechny krásy, kterými Mallorca oplývá, bývá často označována za Perlu Středomoří či Královnu Baleár. 

První lidé se na ostrově usadili okolo roku 4000 před naším letopočtem. V dávných dobách vznikaly na Mallorce tajemné megalitické stavby, které si můžete i dnes na mnoha místech ostrova prohlédnout. Jsou pozůstatkem po talayotské kultuře. Poté se na ostrově vystřídali Kartaginci, Féničané, Řekové i Římané, kteří jej pojmenovali Balearis Major, což znamená „větší ostrov“. Sousední ostrov Menorca tehdy získal jméno Balearis Menor, tedy „menší ostrov“. Mallorca se dostala pod arabskou nadvládu, kde zůstala po dlouhých 400 let. Teprve v roce 1229 ji z arabského sevření vysvobodil král Jakub I. Aragonský, zvaný "dobyvatel". Mallorca se tak dostala pod španělskou nadvládu a brzy vzniklo nezávislé Mallorské království.

V 50. letech 20. století se na Mallorce začal rozvíjet cestovní ruch. Byly zde budovány první hotely a začali sem přijíždět také první zahraniční turisté. V současnosti ostrov každoročně navštíví miliony turistů, které lákají zdejší luxusní hotelové komplexy, běloskvoucí pláže, teplé moře, nedotčená příroda a samozřejmě rovněž památky. Příroda je zde velmi rozmanitá, najdete zde úchvatné pobřeží i vnitrozemí. Mallorca je ostrovem kontrastů, nabízí vysoké hory i úrodné nížiny, romantické pláže omývané poklidnými vodami Středozemního moře i strmé skalní útesy bičované rozbouřeným moře. Vše doplňují svěží palmové háje a klikatící se říčky. 

Na západě ostrova se zvedá horský masív Tramuntana, který ochraňuje pobřeží před větrem a nepříznivými vlivy počasí. Nejvyšším bodem je Puig Major dosahující výšky 1445 metrů nad mořem. Na východě se pak zvedá ještě pohoří Sierra de Levante, severozápadní pobřeží lemují skalnaté útesy. Nejúrodnější částí ostrova je rovinatá oblast známá jako Llanura del Centro rozprostírající se ve vnitrozemí. Ve velkém se zde pěstují pomeranče, citróny, olivy i mandle. Východní pobřeží je lemováno velkým množstvím malých zátok s plážemi, které jsou ohraničeny skalisky a poskytují tak perfektní soukromí. Východní část ostrova je celkově klidnější a posetá menšími osadami a letovisky. Hojně sem proto přijíždějí rodiny s dětmi, zamilované páry a starší lidé. Najdou zde klid a pohodu. 

Nejrušnější je jih Mallorcy, kde se rozkládají ty nejdelší pláže, některé mají délku až 6 kilometrů. Většina se jich nachází v blízkosti hlavního města Palma de Mallorca, v zálivu Bahía de Palma. V této oblasti vyrostla největší letoviska a je zde tudíž i největší koncentrace turistů. Pokud tedy patříte k milovníkům nočního života, moderních a živých center plných obchůdků, restaurací a diskoték, bude se vám na jihu líbit. K nejoblíbenějším letoviskům na ostrově Mallorca patří Santa Ponsa, El Arenal, Cala d´Or, Puerto Andratx, Felanitx, Cala, Palma Nova, Ratjada, Magalluf či Paguera.

Pokud si dovolenou u moře rádi zpestřujete poznáváním, navštivte sever ostrova, kde se nachází malebné horské vísky a městečka. Za návštěvu stojí vesnička Pollenca s 2000 let starým římským mostem. Na severovýchodě se rozkládá chráněný přírodní park Albufera Gran, kde žije množství divoké zvěře. K dalším krásným místům, jež rozhodně stojí za návštěvu, patří krápníkové jeskyně Coves del Drac s podzemním jezerem Lago Martel, maurské zahrady Son Alfabia nebo feudální stavení La Granja.