Menorca

Menorca je druhým největším z Baleárských ostrovů a často je označována za sestru nedaleké Mallorcy. Mezi těmito dvěma ostrovy je však podstatný rozdíl. Zatímco Mallorca je poměrně hlučná a lidnatá, Menorca je oázou klidu ve Středozemním moři. Do dnešních dní se jí podařilo zachovat nedotčenou přírodu a uniknout ze spárů masového turismu. 

Popis ostrova Menorca

Menorca rozkládající se na ploše 702 km2 je poklidným ostrovem s krásnými dlouhými plážemi a skalnatými zátokami. Je také ostrovem barev, kde se střídá bílá barva kamenných domků s modravým mořem a zelenými pastvinami. Také pláže hýří barvami, na jihu najdete bělostné písčité pláže, zatímco na severu jsou pokryty tmavým pískem. Převládající barvou je ovšem zelená, která je doslova všudypřítomná. Bujná subtropická vegetace vás obklopí na každém kroku, proto bývá Menorca často označovaná jako „zelený ostrov“. Rostou zde duby, pinie, opuncie, fíky i olivovníky a daří se i léčivým aromatickým bylinám, kterých zde najdete přes 250 druhů. Hojnost fauny je dána vysokou vlhkostí vzduchu.

Ze všech Baleárských ostrovů je Menorca geologicky nejstarší. Sever ostrova působí poněkud divoce a nespoutaně, zatímco jih je převážně rovinatý, s načervenalou půdou a bílými plážemi. Vnitrozemí je úrodné, plné pastvin, políček a malebných vesnic. Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Toro dosahující výšky 358 metrů nad mořem. Střed Menorcy ukrývá také množství prehistorických staveb, jako jsou pohřební komory, strážní věže či megalitické stoly. Pochází z doby před naším letopočtem a svědčí o dávném osídlení ostrova. S historií ostrova je spojena řada národností, které zde zanechaly svůj trvalý odkaz. Například na architektuře jsou tak patrné jak římské, tak i turecké, anglické či španělské vlivy. Již staří Římané pojmenovali ostrov Balearis Menor, což znamená „menší ostrov“ a odtud se následně vyvinul dnešní název Menorca.

Menorca v současné době poskytuje návštěvníkům úžasné možnosti rekreace. Má přes 200 kilometrů dlouhé pobřeží lemované malebnými plážemi, které jsou od sebe odděleny skalnatými útesy. Na ostrově najdeme také jednu zvláštnost a to jsou skalnaté zálivy připomínající norské fjordy – nejznámější se nachází v oblasti Cales Coves. Nejkrásnější a největší pláž se jmenuje Son Bou, je tvořená jemným pískem a dosahuje délky přes 2 kilometry. Právě Son Bou patří k nejnavštěvovanějším letoviskům na Menorce, následuje Cala Morell, Sant Climent a Son Park.

Aby bylo zabráněno nekontrolovanému rozvoji turistiky, platí zde zákaz výstavby výškových hotelů. Veškerá ubytovací zařízení musí splňovat dané normy, aby nijak nenarušovaly ráz zdejší krajiny. Na ostrově tak dnes najdete pouze 60 tisíc lůžek, což je v porovnání s jinými ostrovy velmi málo. Omezen je také počet turistů, kteří mohou ostrov navštívit a to se samozřejmě odráží na cenách veškerých služeb. Také zboží je na ostrově výrazně dražší než například na španělské pevnině. Snahou Menorcy je uchovat zdejší nádhernou panenskou přírodu pro další generace a proto provádí takováto opatření. 

Menorca byla v roce 1993 vyhlášena organizací UNESCO biosférickou rezervací. Celkem na ostrově vzniklo19 chráněných území spadajících pod nejvyšší stupeň ochrany. Tyto oblasti se staly domovem řady živočišných druhů, žijí zde drobní savci, plazi, hmyz a početné druhy ptáků. Návštěva ostrova tak jistě potěší milovníky přírody, botaniky, vědce i fotografy. 

Pokud zatoužíte po městském ruchu, navštivte hlavní město Mahón situované na východním cípu ostrova. Toto 30 tisícové město bylo založeno Brity v 18. století a získalo jméno po generálu Mago Barcovi, jenž byl bratrem slavnějšího Hannibala Barcy. V Mahónu najdete zajímavé historické budovy, ale největší atrakcí je mahónský přístav, který je jedním z nejdelších přírodních přístavů na světě. Druhým největším městem je Ciutadella, v níž spatříte mnoho velkolepých paláců, které jsou považovány za skvosty maorské architektury. Třetím největším městem Menorcy je Alaior, který se proslavil výrobou tradičního maorského sýru. Vnitrozemí ukrývá krásné vesničky, které nejsou vůbec dotčeny turismem a život v nich plyne stejně jako před sto lety. Za návštěvu stojí například Es Castell, Ferreries, Sant Lluis nebo Es Mercadal.

Golfová hřiště na Menorce

Golf Son Parc Menorca - http://www.golfsonparc.com/