Golf v Turecku

Turecko je rozlehlou zemí rozkládající se převážně v Malé Asii a z části také v jihovýchodní Evropě. Leží na rozhraní dvou kultur a stalo se jakousi kulturní mozaikou, která se odráží na náboženství, životních postojích a tradicích, jež uctívají její obyvatelé. Tajemný Orient je tak pro středoevropana něčím exotickým a země rozhodně stojí za návštěvu.

O Turecku

Turecko s rozlohou 779 452 km² se nachází mezi dvěma kontinenty, které mezi sebou spojuje Bosporský most v Istanbulu. Země hraničí s několika státy, na severovýchodě s Gruzií, na východě s Arménií, Íránem a Ázerbájdžánem, na jihovýchodě s Irákem a Sýrií. Na okraji evropské části probíhá hranice s Bulharskem a Řeckem. Zemi omývá z jihu Středozemní moře, ze západu Egejské moře a na severu moře Černé.

Povrch Turecka je poměrně hornatý (zejména na východě), ve vnitrozemí se rozkládá náhorní plošina. Mezi ní a úzkými pobřežními rovinami se zvedá pohoří Taurus a Köroğlu. Ve východním Turecku, konkrétně ve Východní Anatolii, se nachází nejvyšší hora, biblický Ararat dosahující nadmořské výšky 5165 metrů. V horách pramení velké řeky, jako je Eufrat, Tigris a Aras. Vzhledem k obrovské rozloze země, se podnebí v jednotlivých částech dosti liší. Ve vnitrozemí panuje kontinentální klima s horkými léty a chladnými zimami, ale například na pobřeží Středozemního moře vládne teplé subtropické podnebí, díky kterému trvá hlavní turistická sezóna od dubna až do počátku listopadu.

Když se řekne Turecko, mnohým se vybaví vodní dýmka, podmanivá hudba nebo břišní tanečnice. Z této země jde cítit duch Orientu, proto i když je nám geograficky poměrně blízká, naše kultury se značně liší. Turecko může svým návštěvníkům nabídnout skutečně hodně – kilometry krásných písečných pláží, azurově modré vody Středozemního i Egejského moře, horské masívy a další přírodní zajímavosti. Kromě toho okouzluje orientální kulturou, cennými památkami a tisíciletou historií. V Turecku se v minulosti nacházely hned dva ze sedmi Divů světa - Artemidin chrám v Efesu a mauzoleum v Halikarnasu. Dnes zde uvidíte dokonce více antických památek než v samotném Řecku. To je důkaz, že jsou dějiny této země pevně svázány s dějinami Evropy.

Ve starověku se na tomto území rozkládala Chetitská říše, část Turecka byla osídlena Řeky, později Římany a nakonec se dostala pod nadvládu Byzantinců. Od 11. století začalo osídlování území tureckým obyvatelstvem. Následně vznikla Osmanská říše v čele se sultánem. Šlo o muslimský stát, který vedl boje s Evropou, Asií i Afrikou. K zániku Osmanské říše došlo v roce 1923, kdy byla Kemalem Atatütkem založena první republika.

Turecko má v současnosti přibližně 68 milionů obyvatel, kteří mluví arabsky a z větší části vyznávají islám. Islám se však v Turecku vyskytuje v umírněné podobě a místní lidé k němu mají více benevolentní přístup. Turecká kultura byla po staletí formována jak islámem, tak i křesťanstvím. Země se však potýká s problémy spojenými s náboženskou nesnášenlivostí namířenou proti křesťanům žijícím na území Turecka (Řekové, Arméni) a dalším národnostem, jako jsou Kurdi, kterých zde žije okolo 13 milionů. Celkově jsou však Turci neuvěřitelně zvídaví, pohostinní a přátelští lidé, kteří se o návštěvníky své země vzorně starají.

Převážná část obyvatel žijících na tureckém pobřeží se dnes živí cestovním ruchem. V posledních cca 20 letech zaznamenal příjezdový turistický ruch významný vzestup a velkou měrou se dnes podílí na formování turecké ekonomiky. Každoročně do země zavítá přes 20 milionů turistů. A není se čemu divit! Turecko totiž dokáže uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky. Zdejší ubytovací zařízení poskytují kvalitní služby, dobré zázemí a navíc jsou finančně dostupné. Strava je pestrá a chutná, zábava veselá a najdete zde také dostatek sportovního vyžití a nejrůznějších atrakcí pro malé i velké. Vše je doplněno množstvím historických památek a přírodních zajímavostí, jako jsou prosluněné pláže, azurově modré moře, úchvatná skalní města i hluboká říční údolí.

K nejnavštěvovanějším částem Turecka patří pobřeží Turecké a Egejské riviéry, kam se jezdí za koupáním, lenošením na plážích a za vodními sporty. Turecká riviéra se rozkládá mezi městy Antalya a Alanya, která nabízí množství luxusních hotelů vystavěných podél nádherných písečných pláží. Na své si zde přijdou milovníci sportu a zábavy, která se nabízí ve dne i v noci. Jsou také výborným výchozím místem pro zajímavé výlety. Dalšími vyhledávanými letovisky na Turecké riviéře jsou Belek, Side a Kemer.

Egejská riviéra se od té Turecké značně liší. Jde o opravdový přírodní skvost situovaný na pevnině, v bezprostředním sousedství řeckých ostrovů. Najdeme zde velmi členité pobřeží se zátokami omývanými tyrkysovým mořem a lemovanými bujnou vegetací. Krásnou kulisu dělá mohutné pohoří zvedající se jakoby přímo u moře. K nejznámějším turistickým centrům na Egejské riviéře patří Marmaris, Bodrum, Fehtiye, Kuşadasi a Ölüdeniz, kde dokonce najdete nejkrásnější pláž celého Turecka, která byla zařazena i mezi 20 nejkrásnějších pláží světa. Z Egejské riviéry se naskýtají báječné možnosti výletů do starověkého Efesu, k horskému Thermessu, na Pamukkale, do skalního kaňonu Saklikent nebo na chráněné pláže v Iztuzu.

Během návštěvy Turecka byste neměli vynechat hlavní město Ankaru se 4 miliony obyvatel, nebo ještě větší Istanbul, který má nezaměnitelnou atmosféru. Jistě vás uchvátí pohled na původně křesťanský chrám, dnes mešitu Hagia Sofia, ale také na další památky, jako je Modrá mešita, starý akvadukt, honosné paláce v průplavu Bospor nebo mešitu sultána Suleymana.

Články, tipy na cesty, popisy letovisek a další zajímavé informace o Turecku najdete na stránkách Turecko na Světadílech.