Golf na Kubě

Kuba je ostrovem mnoha superlativů. Nejenže je lemována nádhernými bělostnými písečnými plážemi, pobřeží má poseté moderními letovisky, v nichž si budete připadat jako v tropickém ráji, ale vyniká také nádherným hornatým vnitrozemím, bouřlivou historií a unikátní kulturou. Je plná života, barev i kontrastů a právem tak bývá nazývána karibskou kráskou.

O Kubě

Tento středoamerický ostrovní stát, který je stále ovládán totalitním režimem, se rozkládá na ploše 109 886 km² a je situován jižně od Floridy (150 km) a Mexického zálivu. Je největším a turisticky nejzajímavějším ostrovem Velkých Antil. Ze severu je Kuba omývána Atlantským oceánem a z jihu Karibikem. Kubu však netvoří pouze hlavní, 1200 km dlouhý ostrov, ale i přiléhající asi 4 tisícovky malých ostrůvků. Druhým největším ostrovem je jižně ležící Isla de la Juventud. Kubánské ostrovy se podle toho, jestli se na nich nachází zdroj pitné vody nebo ne, nazývají „isla“ nebo „cayo“. 

Krajina Kuby je velmi rozmanitá, na ostrově najdete nížiny, pohoří i krasové oblasti. Jihovýchodní část je pokryta horským masívem Sierra Maestra, kde se nachází nejvyšší hora celé Kuby, 1974 metrů vysoká Pico Turguino. Pro poloostrov Zapata jsou typické bažiny a mokřady. Pobřeží lemují nádherné korálové útesy a atoly. Převážná část ostrova je hospodářsky využívaná, lidé se zde věnují zemědělství. Menší plochy pak porůstají savany, akátové lesy či palmové háje. Východní část Kuby pokrývají tropické lesy a v pobřežních oblastech narazíte na porosty mangrove. Díky rozmanitosti přírody se Kuba stala domovem pro velké množství endemických druhů rostlin a živočichů. Přírodních zajímavostí je na Kubě více než dost, pro její návštěvu je tak třeba si vyhradit dostatek času. 

Ostrov je dnes vyhledáván především kvůli nádherným písečným plážím a moderním prázdninovým střediskům, v nichž stojí luxusní hotelové komplexy poskytující služby na úrovni. K těm nejnavštěvovanějším letoviskům patří Varadero, Holguín, Guardalavaca či Trinidad. Velmi oblíbené jsou však právě přilehlé ostrůvky, jako například Cayo Largo, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Santa Maria nebo také Cayo Ensenachos. V těchto destinacích na vás čekají ty nejkrásnější pláže, azurové a průzračně čisté moře, ty nejlepší doutníky, osvěžující míchané nápoje v plážovém baru, báječné koupání a pestré možnosti vodních sportů. Oblasti jsou opravdovým rájem zejména pro potápěče. Kuba je žhavým a pulzujícím karibským rájem plným latinských rytmů a krásných žen.

Pokud by vás chytání bronzu a nicnedělání na plážích přestalo bavit, můžete se vydat na prohlídku některého z místních národních parků, jako je třeba Viñales, Alejandro de Humboldt nebo Guanahacabibes. Na Kubě se dnes nachází celkem 14 krásných národních parků. Za návštěvu samozřejmě stojí také četná koloniální města s jedinečnou architekturou, mezi nimiž v žebříčku návštěvnosti jednoznačně vede metropole Havana. Vyniká unikátní koloniální architekturou, která je vzpomínkou na španělské dobyvatele. Najdete zde však i řadu kulturních a historických zajímavostí. Mezi nejoblíbenější cíle turistů patří stará pevnost, El Capitolio – sídlo akademie věd, čtyři havanská náměstí (Plaza de la Catedral, Plaza de Armas, Plaza Vieja a Plaza de la Revolución) s koloniálními paláci, bývalý prezidentský palác nebo pobřežní promenáda Malecón.

Opravdovou perlou je také město Trinidad, jehož historické jádro z 16. století bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Trinidad je dnes kulturním centrem celé Kuby. Na východě Kuby stojí za návštěvu vojenská základna Guantánamo, v centrální části zase oblast Cienfuegos s krokodýlí farmou a indiánskou vesnicí Guama. Vynechat byste neměli ani Santa Claru s historickým centrem. Santa Clara je však známá především proto, že v ní najdete mauzoleum a pomník slavného kubánského revolucionáře Ernesta Che Guevary. Opravdový kubánský temperament pak zažijete v Santiagu de Cuba, které bylo v první polovině 16. století hlavním městem ostrova. Jednou z nejvýznamnějších staveb tohoto města je radnice, z níž Fidel Castro vyhlásil vítězství kubánské revoluce.

Golfová hřiště na Kubě 

Varadero Golf Clubwww.varaderogolfclub.com

Další zajímavé informace o Kubě, články, fotografie, recenze letovisek a hotelů najdete na stránkách Kuba na Světadílech.