• Úvod
  • Golf v Dominikánské rep.

Golf v Dominikánské republice

Dominikánská republika tvořící východní polovinu karibského ostrova Hispaniola je zemí, která oplývá spoustou přírodních krás, ale také zajímavou historií a kulturou. Najdete v ní řadu zajímavostí, od koloniální architektury až po bujné hornaté vnitrozemí. Nechybí ani jedny z nejkrásnějších pláží Karibiku.

O Dominikánské republice

Ostrov byl objeven Kryštofem Kolumbem během jeho první objevitelské cesty dne 5. prosince roku 1492. Ještě před příjezdem Kryštofa Kolumba byl tento ostrov hustě obydlen indiány Taino. Kolumbus ostrov pojmenoval Isla Espaňola, neboli Hispaniola a usoudil, že díky objeveným ložiskům zlata bude vhodným místem pro vznik kolonie. Na území dnešní Dominikánské republiky tak vznikla první evropská kolonie v Novém světě. Dnešní hlavní město Santo Domingo bylo založeno již roku 1496 u ústí řeky Ozama. Od roku 1697 je ostrov Hispaniola rozdělen na dvě části, francouzskou a španělskou. Dominikánská republika vyhlásila svou nezávislost v roce 1844.

Dominikánská republika spadá pod souostroví Velké Antily a je situována v severní části Karibského moře. Zaujímá tedy východní část ostrova Hispaniola a jejím jediným sousedem je Haiti, s nímž má 388 km dlouhou hranici. Většinu území Dominikánské republiky pokrývají horská pásma. Nejvyšší horou je dominantní Pico Duarte vysoká 3087 metrů nad mořem spadající pod pohoří Cordillera Central. Nížiny se táhnou hlavně kolem pobřeží, které je lemováno nekonečnými bílými písčitými plážemi. Dominikánská republika nabízí jedinečnou kombinaci přírodních krás a je na ně právem hrdá. 

Ostrov se vyznačuje bohatou škálou nejenom rostlinných, ale také živočišných druhů. Vyskytuje se zde více než 5 tisíc druhů rostlin, z nichž mnohé jsou endemické, také více než 254 druhů ptáků a 1411 druhů plazů. Mnozí zde žijící živočichové patří mezi ohrožené druhy. V zemi panuje vlhké tropické podnebí a průměrné teploty se pohybují od 25 do 33 stupňů Celsia. Nejtepleji je zde v srpnu (33 st.) a „nejchladněji“ v lednu (28 st.). Poměrně často se zde vyskytují hurikány. V zemi se střídají období dešťů s obdobím sucha.

Na rozloze 49 tisíc kilometrů čtverečních žije asi 7 milionů obyvatel, z toho jen v hlavním městě Santo Domingo je to necelý 1 milion. Metropole Dominikánské republiky je velmi živá, plná restaurací a barů a protkána ulicemi, které lemují četné obchody, kasina a trhy. Při procházce narazíte na nejrůznější muzea i krásné koloniální domy, které jsou připomínkou dob dávno minulých. Pro svou jedinečnost bylo Santo Domingo vyhlášeno městem světového kulturního dědictví. Jednou z nejnavštěvovanějších památek je Kolumbův maják postavený roku 1992 při příležitosti oslav 500letého výročí objevení ostrova i celé Ameriky. 

Hospodářství země je založeno na turistice, zemědělství a vývozu nerostných surovin. Zemědělci se věnují pěstování tradičních plodin, jako je cukrová třtina, káva, kakao a tabák. Na vzestupu je rovněž tabákový průmysl, který se snaží konkurovat kubánskému. Velký význam má pro Dominikánskou republiku také těžba zlata a stříbra, zdejší železo-niklové rudy jsou odhadovány na 10% z celkových světových zásob. Zdrojem obživy většiny obyvatel je však poměrně rozvinutý cestovní ruch. Nejvíce turistických letovisek se rozkládá podél pláží na severním pobřeží. K těm nejvyhledávanějším plážovým destinacím v zemi patří Punta Cana, La Romana – Bayahibe, Juan Dolio, Boca Chica či ostrůvek Cayo Levantado. Relaxace, azurové moře a nedotčené pláže na vás čekají také v oblastech Pedernales, Bahoruco, Bani, Azua nebo Barahona.

V Dominikánské republice na návštěvníky čeká hned několik oblastí, které se od sebe podstatně liší. Kdo má rád adrenalinové sporty, potěší ho oblasti Jarabacoa a Constanza, kde je možné vyzkoušet jízdu na kánoi či raftu a sjet divoké říční peřeje. Nabízí se však také možnost projet se terénním automobilem nebo vylézt na horu Pico Duarte. Za vodními sporty se vyplatí se vydat na severovýchodní pobřeží, do letovisek Puerto Plata, Cabarete nebo Samaná. Tyto oblasti jsou oblíbené pro možnosti potápění, šnorchlování, windsurfingu i kiteboardingu. Mnozí potápěči považují tyto lokality za potápěčské ráje. Pod vodou na ně totiž kromě pestrobarevných rybek a korálových útesů čekají i vraky ztroskotaných lodí.

Dominikánská republika je rovněž golfovým rájem. Vybudováno zde bylo před dvacet golfových hřišť a některá z nich patří mezi nejkrásnější a nejznámější na světě. Na jejich designu se podepsali takoví velikáni, jako například architekt Dye a Robert Trent Junior. K vidění jsou zde mnohdy až kýčovité scenérie a fascinující spojení fauny a flóry. Ať už se v Dominikánské republice rozhodnete pro aktivní odpočinek nebo relaxaci na pláži, určitě nebudete nikdy zklamáni. Tento ostrovní stát uchvátí každého návštěvníka.

Další zajímavé informace o Dominikánské republice najdete na stránkách Dominikásnká republika na Světadílech.