Golf v Maďarsku

Stejně jako Česká republika, tak i Maďarsko je vnitrozemským státem ležícím ve střední Evropě, který nemá přístup k moři. Maďarsko je známé svou kuchyní, kvalitními víny a především bohatstvím termálních a léčivých pramenů. Zdejší lázeňská kultura se pyšní více jak 500letou tradicí a většina návštěvníků sem přijíždí právě za relaxací a odpočinkem. 

O Maďarsku

Maďarsko bylo po staletí ovlivňováno jižnímu kulturami a jeho obyvatelé se do země dostali v 9. století z Uralu pod vedením Arpáda. Od 2. poloviny 14. století čelilo Maďarsko neustálým útokům Turků, turecká nadvláda nakonec trvala 150 let. Vyhnat se je podařilo až v roce 1686. Jazyk, kterým místní obyvatelé mluví, tedy maďarština, spadá ovšem do skupiny ugrofinských jazyků, kterými se mluví zejména na severu Evropy. Maďarsko je tak zemí velmi pestrou, jejíž novodobé dějiny jsou těsně spjaty s dějinami českými, slovenskými a balkánskými. Dnešní Maďarsko, tak jak jej známe, je pouze malou částí původního Uherského království, které zabíralo v minulosti velkou část Evropy. Po první světové válce bylo rozděleno mezi několik zemí.

V současnosti hraničí se sedmi státy – Slovenskem, Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Rumunskem, Ukrajinou a Srbskem. Maďarsko je zemí rovin a planin rozkládající se na Panonské pánvi. Přibližně tři čtvrtiny plochy Maďarska pokrývají roviny Velké a Malé Dunajské kotliny. Tyto rovinaté krajiny byly z velké části přeměněny na zemědělskou půdu, ale na mnoha místech se podařilo zachovat původní maďarské středoevropské stepi, nazývané puszta. V současnosti je tato krajina pod ochranou například Národního parku Hortobágy.

Hory najdete pouze u hranic se Slovenskem a Chorvatskem, kde to jsou Zemplínské vrchy, Tokajské vrchy, Bukové vrchy, Novohradské vrchy, Börzsöny, Visegrádsko-Esztergomské vrchy, Alpský výběžek a Sopronsko-Köszegské hory. Jižní vinařskou oblast pak zdobí ještě hory Mecsek a Villányi-hegység. Nejvyšším pohořím je Mátra, kde se také nachází nejvyšší hora Maďarska, 1015 metrů vysoký Kékes. Několik menších pohoří se zvedá také v okolí největšího maďarského jezera Balaton. Dalším významným jezerem je Neziderské jezero. Obě tato jezera vynahrazují Maďarsku absenci moře. Nejdelší maďarskou řekou je Dunaj, následuje Tisza a Dráva, které ústí do Černého moře.

Země leží v mírném podnebném pásu s až 200 slunečnými dny v roce. Stejně jako v České republice jsou zde chladné zimy a teplá léta. Pokud se sem chcete vydat za koupáním ve vodách Balatonu, navštivte Maďarsko v červenci nebo srpnu. Pod zemským povrchem je ukryto obrovské množství léčivých minerálních pramenů, téměř všude, kde se v Maďarsku udělaly hloubkové vrty, byly objeveny teplé prameny. Blahodárné léčivé účinky zdejších termálních pramenů jsou známé odedávna.  Mají dobrý vliv nejen na fyzické zdraví, ale také na psychiku člověka. Na místech, kde vyvěrají termální prameny, byly většinou vybudovány lázně. K nejznámějším maďarským lázním patří Budapešť, Bükfürdő, Hajdúszoboszló, Hévíz, Sárvár, Bogács, Dombóvár, Eger, Egerszalók, Győr, Harkány, Debrecen a další.

Díky zdrojům termálních a léčivých vod je Maďarsko oblíbenou evropskou rekreační destinací. Do země se jezdí hlavně do termálních lázní a na koupaliště. Kromě lázeňské turistiky je možné objevovat také krásu historických měst a městeček. Za návštěvu rozhodně stojí hlavní město Budapešť, ale také Miškolc, Sárvár, Györ, Debrecén, Székesfehérvár, vinařská oblast Tokaj a Eger. 

Další informace o Maďarsku, maďarských městech a lázních, články, fotografie a recenze hotelů najdete na stránkách Maďarsko na Světadílech.