Tabarka

Tabarka jako by ani nebyla součástí Tuniska. Zdaleka nepřipomíná suchou a vyprahlou krajinu, která je pro tuto severoafrickou zemi typická. Tabarka však leží na severním pobřeží, jež je o mnoho zelenější. Také proto dnes patří mezi nejnavštěvovanější a nejkrásnější letoviska Tuniska.

Popis letoviska Tabarka

Letovisko Tabarka se rozkládá asi 22 kilometrů od hranic s Alžírskem, v oblasti, kde se v dávných dobách rozkládala fénická kolonie Thabraka. V minulosti se proslavila jako přístav, ze kterého se ve velkém vyvážel mramor a obilí, zbohatla také lovem a sběrem korálů. Vzhledem k tomu, že se korálový útes nachází v těsné blízkosti pobřeží, nebyl sběr korálů ničím náročným. V současnosti jsou šperky z tohoto materiálu vysoce ceněné a velmi drahé. Přesto patří mezi nejoblíbenější suvenýry, které si turisté z Tabarky přiváží. Korály se však začínají stávat velmi vzácnými a v mořích jich bezútěšně ubývá.

Tabarka leží v blízkosti mohutného horského masívu Kroumerie, jež se svažuje až k pobřeží Středozemního moře. Tabarka se tak může pyšnit řadou přírodních krás, ale zároveň i významnými památkami, bohatou historií a kvalitní turistickou infrastrukturou. Stala se tuniskou turistickou destinací číslo jedna. Panuje zde příznivé mírné klima a oproti ostatním částem Tuniska zde častěji prší. Proto také vypadá oblast kolem Tabarky jako oáza uprostřed pouště. Rostou zde piniové lesy, eukalypty a korkové duby.

Současnou Tabarku tvoří rozsáhlé hotelové komplexy, vily, bungalovy a další ubytovací zařízení nejrůznějších kategorií. O turisty je zde velmi dobře postaráno, najdou zde vše, co potřebují k pohodové dovolené. Centrum letoviska je soustředěno kolem dvou hlavních ulic, které se táhnou rovnoběžně s pobřežím. Na návštěvníky v nich čekají četné restaurace, bary, kavárny a obchůdky s nejrůznějším zbožím – od suvenýrů až po potraviny.

Turisté mají samozřejmě největší radost z krásných písečných pláží, které letovisko obklopují. Ty jsou omývané průzračně čistými vodami Středozemního moře. Tabarka je jedinou lokalitou v Tunisku, která se může pochlubit vzácným korálovým pobřežím, jaké najdete ve vodách Rudého moře v Egyptě. Stala se proto vyhledávanou potápěčskou lokalitou, kde se pod vodou můžete kochat podmořskými jeskyněmi, barevnými korály a ještě barevnějšími rybkami. Zdejší teplá voda je pro výskyt takovéto fauny a flory naprosto ideální. Lodí se můžete také vydat na nedaleké ostrovy Galite, které jsou vyhlášenou potápěčskou lokalitou.

Nejen potápěči, ale také milovníci historie si v Tabarce přijdou na své. Prohlédnout si mohou například janovskou pevnost z 16. století, která dominuje letovisku a minulosti sloužila jako úkryt tureckým pirátům. Z pevnosti se nabízí nádherný výhled do okolí. Zajímavá je také návštěva Muzea korku, v němž se návštěvníci seznámí s těžbou korku v této oblasti. Okolní svahy jsou všechny porostlé nejen korkovými duby, ale také mimózami a borovicemi. Za nejpřitažlivější místo v Tabarce jsou považovány skalní útvary Les Aiguilles, což v češtině znamená „jehly“. Jde o 20 metrů vysoké skály, které byly po staletí formovány větrem a deštěm. Tabarka potěší také všechny ty, kdo propadli golfu – najdou zde totiž jedno z nejlepších golfových hřišť v Tunisku.