Lisabon

Na sedmi pahorcích se rozkládá hlavní portugalské město Lisabon, v němž žije okolo 600 tisíc obyvatel. Je tak městem největším a také nejlidnatějším, v celé metropolitní oblasti Lisabonu žijí asi 3 miliony obyvatel, což je 30% veškeré portugalské populace. V této nejzápadnější evropské metropoli se setkává moderní rušné velkoměsto s poklidnou atmosférou historických uliček.

Popis města Lisabon

Lisabon se může pochlubit opravdu bohatou historií, je jedním z nejstarších měst na světě. Již v dobách Římské říše v těchto místech stávala důležitá koloniální osada, trvalé osídlení je pak datováno do 12. století. Současný Lisabon je centrem školství, obchodu, finančnictví a kultury. Leží u ústí řeky Tejo do Atlantského oceánu a vznikl v něm důležitý a velmi vytížený přístav. V roce 1755 město téměř srovnalo se zemí silné zemětřesení, proto nejstarší architektonické památky, které dnes v metropoli najdete, pochází z období po této události, tedy z druhé poloviny 18. století. Něco málo ze staré podoby města je možné pozorovat v klikatých uličkách středověké maurské čtvrti Alfama, která patří k hlavním lákadlům turistů. Lisabon je celkově jakousi směsicí historických čtvrtí, tzv. barrios, pocházejících z různých období. Svou architekturou a kulturou se tak jednoznačně liší od jiných velkých měst Portugalska.

Podle legendy byl Lisabon vystavěn na sedmi kopcích, ve skutečnosti je jich však mnohem více. Při pěší procházce Lisabon musíte počítat s větším výdejem energie, cesty vedou neustále nahoru a dolů. Odměnou za námahu vám však budou krásné výhledy – metropole je poseta vyvýšenými pozorovacími místy. Právě tyto vyhlídkové terasy patří mezi lisabonské speciality. Lisabon je tak možné označit za vertikálně nejčlenitější přístavní město na světě. Jeho členitost má však jednu nespornou výhodu, ulice města jsou totiž ve většině případů příliš strmá pro automobilový provoz. Doprava tak závisí na třech lanovkách a obrovském výtahu. Výtahem se dostanete například k lisabonské dominantě, kterou je obrovská, 110 metrů vysoká socha Krista Krále.

Centrum města tvoří náměstí Praça Dom Pedro IV., nazývané zkráceně Rossio. Je obklopeno historickými budovami, kavárnami a systémem rovnoběžných ulic propojeno s dalším velkým náměstím Praça do Comércio, které leží přímo u moře. Jednou z nejvýznamnějších památek Lisabonu je hrad Castelo do Sao Jorge, který byl postaven Maury. Z hradu je nádherný výhled na řeku Tejo, přes kterou se klene slavný most Ponte Vasco da Gama, který byl dokončen v roce 1998 a je přes 17 kilometrů dlouhý. Je tak nejdelším mostem v Evropě. Z hradu to není daleko do středověké maurské čtvrti Alfama. Turisté se zde mohou pokochat krásou chrámu Pantheon, v němž jsou k odpočinku uloženi portugalští prezidenti. Králové jsou pohřbíváni v klášteře Mosterio dos Jerónimus.

Mezi sakrálními stavbami v Lisabonu vyniká románská katedrála Sé Partriarcal či malebný kostel Igreja de Santo Antonio da Sé. Na portugalské národní umění je zaměřeno Museu Nacional do Azulejo, které seznamuje návštěvníky s výrobou malovaných a glazovaných keramických kachlíků, které jsou pro Portugalsko více než typické. V muzeu je jich k vidění asi 12 tisíc, od barevných exemplářů z 15. století až po moderní kousky ve stylu art deco. Při návštěvě Lisabonu byste jistě neměli vynechat ani prohlídku čtvrti Belém, která je odrazem zlatého věku města. V 15. století právě odtud vyplouvaly lodě za na své objevitelské zámořské plavby. Dominantou čtvrti je okouzlující věž Torre de Belém. Atraktivní jsou taktéž čtvrti Bairro Alto a Santos. Působí velmi nadčasově, panuje v nich moderní atmosféra, za kterou vděčí restauracím a umělcům.

Pokud byste chtěli vidět také něco z moderní architektury, můžete se vydat na prohlídku rozsáhlého parku vystavěného při příležitosti světové výstavy World Expo 98. Jedinečné akvárium Oceanário de Lisboa pak najdete v Parku národů, který se nachází kousek za městem.

Golfová hřiště v Lisabonu a okolí 

Belas Golf Course - www.belasclubedecampo.pt
Belavista Golf Course 
Lisbon Sports Club Golf - www.lisbonclub.com
Paço do Lumiar Golf - www.golfepacodolumiar.pt
Aroeira Golf Course (2 hřiště) - www.aroeira.com