Alanya

Na východním okraji Turecké riviéry se nachází Alanya, jedno z největších a nejoblíbenějších letovisek omývané vodami Středozemního moře. Najdete zde nejkrásnější pláže Turecka, čilý noční život, možnosti nakupování i skvělou zábavu pro každého. Alanya vám jednoduše poskytne vše, co očekáváte od báječné dovolené.

Popis letoviska Alanya

Alanya je z jedné strany lemována azurovými vodami Středozemního moře a na straně druhé blízkým pohořím Taurus, které vytváří městečku unikátní kulisu. První osídlení oblasti se datuje do období paleolitu. Původní název města byl Coracesium, ale v průběhu staletí se neustále měnil od Korakesion, Korakassa, Candelore až po Kalonoros. Nakonec byl název změněn na Alaiye a roku 1953 dal první turecký prezident Kemal Atatürk městu dnešní jméno Alanya.

Ještě v první polovině 20. století byla Alanya zemědělským a rybářským městem, které žilo především z produkce citrusů a banánů. Během několika desítek let se proměnila na moderní přímořské letovisko, které je jedním z největších nejen v Turecku, ale i na pobřeží Středozemního moře. V Alanyi žije v současné době okolo 100 tisíc obyvatel, během hlavní sezóny se však město zaplní ještě davy turistů z nejrůznějších koutů Evropy.

Dnešní Alanya oplývá množstvím kulturního a společenského vyžití, proto si zde přijde na své opravdu každý. Nadšení zde budou milovníci slunění se na plážích, vyznavači vodních sportů i zájemci o historii a památky. Město navíc dává návštěvníkům možnost seznámit se s tím pravým Tureckem, což v mnohých menších letoviscích není tak úplně možné, protože je v nich více cizinců než místních. Alanya je také plná krámků, obchůdků, trhů, kaváren, barů a restaurací lákajících na místní speciality. Vynechat byste neměli návštěvu pátečního bazaru Cumartesi pazari, kde nakoupíte čerstvé ovoce, zeleninu, koření, oříšky i čaje. Nechybí ani všudypřítomné suvenýry a oblečení.

Podél pobřeží vyrostlo množství hotelových komplexů, ale také menších apartmánů a penzionů různých kvalit a cenových relací. Hezké ubytování však najdete také v centru města. Alanya samotná je poměrně dlouhá, a proto v ní funguje pravidelná městská hromadná doprava. Přepravovat se můžete autobusy nebo tzv. dolmušemi – mikrobusy, které zastavují lidem na požádání.

Co se týče pláží, nemá se Alanya za co stydět. Nabízí sice jen dvě pláže, ale vzhledem k jejich velikosti je to více než dost. Směrem na východ se rozkládá Keykubátova pláž pojmenovaná podle sultána Kayqubada I. Táhne se v délce neuvěřitelných 22 kilometrů, je písečná, místy tvořená jemnými kamínky. Druhou pláží rozprostírající se na západ od Alanye je nádherná Kleopatřina pláž, která patří k nejznámějším a nejvyhledávanějším v celém Turecku. Je asi 3 kilometry dlouhá a tvořená hrubším zlatavým pískem. Svůj název získala po královně Kleopatře, která na ni údajně nechala dovézt písek až z Egypta. Moře je průzračně čisté a teplé, někdy se na něm ale tvoří větší vlny, méně zdatní plavci by si proto měli dávat pozor a nepouštět se do větších hloubek. Pláže jsou denně upravovány a udržovány v čistotě, rekreantům jsou k dispozici lehátka i slunečníky. Do moře se vstupuje přes kamenité plotny, což může být někomu nepříjemné, proto se doporučují boty do vody.

Alanya je atraktivní také z historického hlediska. Její dominantou je středověká pevnost z 13. století s 6 km dlouhými zachovalými hradbami. K objektu patří také byzantský kostelík. Nedaleko pevnosti se vypíná Červená věž z roku 1226, která je neodmyslitelným symbolem města. V jejím prvním patře sídlí Etnografické muzeum. Za prohlídku v Alanyi stojí také staré doky nebo některá z mnoha mešit.

V blízkosti Alanye se nachází několik jeskyní, které jsou velkou turistickou atrakcí. Nejznámější je jeskyně Damlataş objevená v roce 1948, uvnitř které jsou k vidění stalagmity a stalaktity staré až 15 000 let. Pobyt v jeskyni se doporučuje astmatikům, proto ji mnozí místní lidé navštěvují na doporučení lékaře. Východně od města se na svahu hory Cebel-i Resi nalézá jeskyně Dim, ukrývající spoustu krápníků. Navštívit můžete také mořské jeskyně Korsanlar Mağarası (Pirátská jeskyně) a Aşıklar Mağarası (Jeskyně milenců), do nichž se dá dostat jen na malých loďkách. Z Alanye se dá podniknout množství zajímavých výletů, například do městečka Aspendos, kde se nachází významné archeologické naleziště nebo do Národního parku Köprülü, který je tvořen kaňonem protnutým divokou řekou.