Belek

Jedním z mnoha letovisek na Turecké riviéře je i Belek, ležící napůl cesty mezi Antalyí a Alanyí. Jde o poměrně rychle se rozvíjející turistické středisko, které je z jedné strany ohraničeno pohořím Taurus a ze strany druhé Středozemním mořem. Belek je dnes, co se týče vybavenosti, považován za jedno z nejluxusnějších tureckých letovisek.

Popis letoviska Belek

V Beleku vyrostly více jak tři desítky čtyř a pětihvězdičkových hotelů, je proto destinací pro návštěvníky, kteří si potrpí na luxusu a nemají hluboko do kapsy. Pokud k nim nepatříte, můžete využít ubytovacích služeb několika menších a levnějších apartmánů či penzionů. Jelikož je Belek situován jen 30 kilometrů od mnohem větší a živější Antalye, bude vám oproti ní možná připadat trošku ospalý. Vyhledávají jej turisté dávající přednost intimnější atmosféře a většímu klidu. Také zde se ale v centru města nachází dostatek zábavních zařízení, barů, diskoték a restaurací lákajících k posezení u sklenky dobrého nápoje nebo k ochutnávce tureckých specialit. Pokud by vám zábava a nákupní možnosti v Beleku nestačily, stačí vyrazit do nedaleké Antalye nebo Alanye.

V Beleku po celý rok panuje příjemné středomořské klima, v létě teploty šplhají nad 30 stupňů Celsia. Také zimy jsou zde mírné, teploty se drží na 15 stupních. Většina turistů tak přijíždí do Beleku za sluněním, koupáním a nádhernými písečnými plážemi, které se táhnou v délce mnoha kilometrů podél pobřeží. Vyzývají ke koupání, vodním sportům, potápění i romantickým procházkám. Mají jen velmi pozvolné svažování do moře, voda zůstává dlouho mělká, proto jsou jako stvořené i pro vodní hrátky malých dětí. Pláže lemují borovicové a piniové háje, které poskytují příjemný stínek. Mnohé belekské pláže získaly v minulosti Modrou vlajku, ocenění, které dokazuje jejich čistotu, udržovanost a samozřejmě absolutně neznečištěnou vodu moře. Na žádné pláži nechybí odpadkové koše, sprchy nebo převlékárny.

Pokud by vás omrzelo ležení na pláži, vyzkoušejte některý z vodních sportů. K dispozici jsou zde půjčovny loděk, skútrů a šlapadel, ale věnovat se můžete také parasailingu, jízdě na banánu, vodních lyžích, windsurfingu či kitingu. Jestliže dáváte přednost sportům provozovaným na souši, i pro vás je zde pestrá nabídka nejrůznějšího sportovního vyžití. Belek se v posledních letech stal vyhledávanou destinací především pro milovníky golfu. Přímo ve městě bylo vybudováno hned šest golfových hřišť té nejlepší kvality. Mnohé z nich již dosahují světového věhlasu, tak jako je tomu u National Golf Clubu.

Za prohlídku jistě stojí historické centrum Beleku, v němž jsou k vidění krásně dochované antické hradby a pozůstatky Hadriánovy brány. Tyto stavby jsou památkou na starověké Římany, kteří město v minulosti obývali. Jestliže patříte k milovníkům historie, vypravte se také do nedalekého Aspendosu, kde stojí nejzachovalejší římské divadlo na světě. Další zajímavá archeologická lokalita zvaná Perge leží asi 15 kilometrů od Beleku. V ní jsou k vidění ruiny antického města Perge, které bylo kdysi považováno za nejkrásnější město v celém Turecku.

Nedaleko za městem narazíte na písečné duny, olivové i citrusové plantáže. Tuto chráněnou oblast vyhledávají ke kladení vajec dokonce i mořské želvy. Okolní hvozdy jsou také rájem pro ornitology, vyskytují se zde početné ptačí druhy. Pokud vyhledáváte dobrodružství, navštivte Národní park Köprülü, v němž se ve stejnojmenném kaňonu pokocháte krásnou subtropickou přírodou, a naskytne se vám příležitost raftingu na divoké řece pod vedením zkušených instruktorů.